Now Reading
Kinija „skęsta“ cigarečių dūmuose

Kinija „skęsta“ cigarečių dūmuose

Kinija „skęsta“ cigarečių dūmuose

Rūkymas kelia problemų daugelyje valstybių, tačiau ne tokių, kaip didžiojoje Kinijoje, kurioje rūko daugiau nei 300 mln. gyventojų.

Kuomet Lietuvoje galvojama cigarečių pakelius pardavinėti vienodais pakeliais ar dėti gąsdinančius vaizdus ant jų, Kinijoje ant jų net nėra perspėjimų apie rūkymo žalą. Pateikiame žurnalisto Jaime FlorCruzo* pasakojimą apie Kiniją ir jos neatsiejamą gyvenimo atributą – rūkymą.

„Kai pirmą kartą atvykau į Kiniją, man buvo 39 metai. Pamenu, oro bendrovės skrydžio metu dalino nemokamas cigaretes, viešbučio kambariuose taip pat jų. Susitikimuose ir konferencijose cigarečių pakeliai ir peleninės stovėjo šalia rašymo priemonių ir užrašų knygučių. Vagonai nerūkantiems buvo negirdėtas dalykas traukiniuose.

Šiandien rūkymas yra vis dar neatsiejama Kinijos socialinio gyvenimo dalis. Cigaretės pasiūlymas yra savotiškas būdas pasisveikinti, taip pat pralaužia ledus nepatogiose situacijose (aš pats taip elgdavausi, kol prieš 30 metų nemečiau rūkyti).

Kaip teigiama Pasauliniame suaugusių gyventojų tabako apklausoje, paskelbtoje 2009-2010 metais, daugiau nei 300 mln. žmonių Kinijoje yra nuolatiniai rūkaliai, daugiausia iš jų – vyrai. Rūko taip pat didelė dalis moterų ir paauglių.

Rūkymas praėjusiais metais jau pražudė daugiau nei milijoną kinų. Jie mirė nuo lėtinių kvėpavimo ligų, plaučių, burnos, skrandžio vėžio.

Pasak kito tyrimo, 2030 metais nuo tabako sukeliamų ligų mirs apie 3,5 mln. kiniečių per metus. Rūkymas po valgio vis dar yra labai populiarus, kaip ir posakis „Rūkymas po valgio yra geriau nei gyvenimas po mirties“. Cigaretės, kaip dovana, Kinijoje yra labai populiarios, ypač norint pagerinti santykius.

Kinijos politiniai lyderiai taip pat rodo blogą pavyzdį norintiems kovoti su rūkymo keliama žala. Garsusis Mao Dzedungas buvo didelis rūkorius ir mirė sulaukęs 82 metų. Kitas cigaretes visą gyvenimą rūkęs politikas Deng Xiaoping mirė 92 metų. Jų ilgas gyvenimas daugeliui kinų tarsi sako, kad ir rūkydamas gali gyventi ilgai.

Dauguma Kinijos žvaigždžių ir netgi sportininkų rūko viešai, tad gero pavyzdžio iš jų taip pat nelaukiama. Tabako gamyba ir platinimas Kinijoje – labai galingas biznis, kompanijos visoje šalyje parduoda daugiau nei 400 rūšių cigaretes, pradedant brangiomis „Zhonghua“ ir „Double Happiness“, baigiant tokiomis pigienomis kaip „Little Panda“ ir „Yellow Pagoda“.

Tabako pramonė 2009 metais buvo tokia pelninga, kad sugebėjo šalies vyriausybei sumokėti apie 75, 13 mlrd. mokesčių.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Kitaip nei kitos šalys, Kinija nereikalauja ant cigarečių pakelių uždėti perspėjančius pranešimus apie rūkymo sukeliamą žalą.

Tik pastaraisiais metais Kinijos vyriausybė uždraudė viešas cigarečių ir tabako reklamas, taip pat nebeleidžia jiems remti kultūrinių ir sporto renginių. Mokyklose ir vietinėse spaudos priemonėse planuojama daryti anti rūkymo kampanijas.

Kinijos vyriausybė neseniai netgi paskelbė draudimą rūkyti viešose vietose, baruose ir viešajame transporte. Tačiau šis draudimas mažai ką domina, o baudos yra labai mažos.
„Iš barų grįžtu „žiauriai“ smirdantis. Restoranuose nėra atskirtos rūkančių ir nerūkančių zonos“, – teigia Pekine studijuojantis amerikietis.

Žurnalistas Jaime’as FlorCruzas gyvena ir dirba Kinijoje nuo 1971 metų, studijavo Kinijos istoriją Pekine, dirbo „TIME“ korespondentu Pekine. Kas savaitę jis pateikia po savo straipsnį Kinijos gyvenimą.

Parengta pagal CNN.COM
Nuotr. msnbc.com

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top