Now Reading
„Man (ne) dzin“: jaunimas įgalus dalyvauti rinkimuose (video)

„Man (ne) dzin“: jaunimas įgalus dalyvauti rinkimuose (video)

„Man (ne) dzin“: jaunimas įgalus dalyvauti rinkimuose (video)

Jaunus žmones balsuoti skatinanti kampanija „Man (ne) dzin“ dar kartą bandys prie urnų pakviesti manančius, kad jų balsas svarbiausioje jiems kasdieninio gyvenimo erdvėje nieko nereiškia.

„What’s up? Mano vardas McMandzinas. Visi žino, kai aš šneku, tai visi apie mane rašo ir tyli“, – prisistatė pagrindinis kampanijos herojus. – Tipo nuomonė mano būtų tokia. Realiai tos gatvės, kaip jūs sakot tamsios gatvės jums yra blogai, man tai realiai gerai yra, nes su sava chebra Mc Fatingju, Mc Gardenboy, Mc Dovidenko Stafčenko ir Mc Nindze, tai yra mūsų stichija tie visi apleisti pastatai, ir tą ką jūs norit padaryt, ką norit atimt iš mūsų, aš manau tai yra neteisinga, nes atimsit kažkuria prasme iš mūsų kūrybą, savirealizaciją. Mes neturėsim erdvės pasireikšti kaip kūrėjai, jaunimas, kai visatai bus iš mūsų atimta. Mano pozicija aiški“.

Šia kompanija jaunimas skatinamas tapti aktyvia visuomenės dalimi – „Jei tau nebūtų dzin, dalis dalykų pasikeistų“. Kadangi procentiškai savo nuomonę išreiškiančių jaunų asmenų mažiau, politikai nesiorientuoja į jaunus žmones, o šie teigia, esą jais nesirūpina. Esą vis dar vyrauja požiūris, kad vienas balsas nieko nelemia. Paradoksalu, tačiau dalyje savivaldybių politikams ir partijoms pakanka kelių šimtų balsų.

„Būtent jaunimas – mano draugai, mano kolegos, bendraminčiai – žmonės su kuriais bendraujame iš tikrųjų nėra tokie aktyvūs, kad galėtų pakreipti tam tikrus veiksnius, norus ar poreikius tam tikra linkme“, – teigė kino režisierė Jūratė Samulionytė.

„Šįkart į kai kuriuos dalykus pasižiūrėdami ironiškai ir sarkastiškai, kampanijos organizatoriai nori parodyti, kaip svarbu ne tik turėti nuomonę, bet ir ją išreikšti tais būdais, kurie šiandien Lietuvoje įmanomi – rinkimų dieną prie urnos arba išankstinio balsavimo metu, – nurodė Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentas Šarūnas Frolenko. – Filmukų temos bus įvairios. Neapšviestų gatvių problema yra tik viena iš jaunimui didmiesčiuose matyt aktualiausių. Turime atrasti tai, kas būtų svarbu ir miestams ir rajonams. Lietuvoje 60 savivaldybių , o Vilnius tam tikra prasme yra netipiškas miestas.

Pagrindinis jaunimui skirtos kampanijos elementas – filmukai, kurių „veidas“ – herojus mieste, viešose erdvėse. Organizatoriai bandys sekti Mc Mandzino pėdomis ir fiksuoti, kas jam nutinka.

„Eilę metų prieš kiekvienus rinkimus LiJOT prisiima sau misiją skatinti jaunimą dalyvauti rinkimuose, dalyvauti rinkimų procese, diskutuoti su kandidatais – būsimais ir esamais politikais, – teigė organizacijos prezidentas. – Tai informacinė kampanija, be jokio politinio atspalvio. Skatindami dalyvauti rinkimuose neskatiname jaunimo balsuoti už kažką konkretaus. Rinkimai yra labai svarbi demokratijos dalis. Tik ateidamas į rinkimus kiekvienas pilietis išsako savo valią. Tik prieidami prie urnos nurodome, kas mes esame, ką mes palaikome ir kokioms idėjoms mes pritariame. Tik dalyvaudami rinkimų kompanijoje aktyviai, diskutuodami su politikais, užduodami jiems klausimus kaip žadamos spręsti vienos ar kitos problemos, atkreipiame dėmesį į tai, kas mums aktualu“.

Bendras piliečių aktyvumas esą yra problematiškas – dažniausiai dalyvaujama prezidento rinkimuose, o savivaldybėms, kurios sprendžiama daugiausiai su žmogaus kasdieniniu gyvenimu susijusių problemų – kiemai, gatvės, kultūrinis gyvenimas – tam rinkėjai neskiria reikiamo ypatingo dėmesio.

„Norime parodyti, kaip iš tiesų paprasta balsuoti išankstiniu balsavimu – galiu į bet kurią savivaldybę nueiti ir tą padaryti. Tad šiai tikslinei grupei bandome parodyti visus įmanomus būdus, kokie jie paprasti, kad būtų įmanoma išreikšti savo nuomonę“, – aiškino LiJOT vadovas.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

„Analizuoti politinių programų, ideologijų neketiname dėl vienos priežasties. Paprastai prieš Seimo rinkimus mes darome lyginamąją rinkiminių programų analizę, kurių daugiausiai yra 30, kai mes kalbame apie Savivaldos rinkimus, tai kiekvienoje savivaldybėje ta pati partija turi skirtingas programas. Jei kampaniją vykdytume tik Vilniuje, tai dar būtų įmanoma tai padaryti, bet 60 savivaldybių, kuriose mažiausiai po 15-20 skirtingų partijų ir partijėlių, daryti lyginamąją analizę tiesiog neįmanoma . Mūsų tikslas nėra parodyti, kad kažkas nusišnekėjo ar čia kažkas padarė ką nors gerai. Sakome, kad kiekvienas jaunas žmogus yra įgalus ir protingas, kad pats apsispręstų, kas jo supratimu yra teisinga, o kas neteisinga. Svarbiausia, kad jisai tą žingsnį žengtų. Jauni žmonės, remiantis kai kurių tyrimų duomenimis, turi per akis sąmoningumo – jie vertina, jie teisia ir jie palaiko, tik ne visada turi valios nueiti iki urnos. Tai suprantama – tarp jų yra studentai, kurie kitur yra prisiregistravę – tai ne visada patogu sekmadienį eiti ir gaišti laiką rinkimuose“, – teigė Š. Frolenko.

Priešrinkiminis projektas „Man (ne) dzin“, įvardijamas kaip informacinė jaunimo pilietiškumo skatinimo kampanija, vyksta jau ne vienerius metus.

Savivaldybių tarybų rinkimai Lietuvoje vyks vasario 27-ąją. 

Gilesniam pažinimui:
„Facebook“ grupė – Mc Mandzinas, mannedzin.lt.

Nerijus Drochneris

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt