Now Reading
Šokoladukai su nauju „E“ degins kalorijas

Šokoladukai su nauju „E“ degins kalorijas

Šokoladukai su nauju „E“ degins kalorijas

Sulieknėti padedantys pyragaičiai ir šokoladukai… Per daug neįtikėtina, kad galėtų būti tiesa? Gamintojai tvirtina atradę aitriosios paprikos sudedamąją dalį, kuri galėtų būti dedama į bet kokius saldumynus, skelbia „Daily Mail“.

Japonijos kompanija „Ajinomoto“, nuo 1909 metų gaminanti bene daugiausia diskusijų keliantį maisto priedą mononatrio glutamatą (E 621), šįkart nusitaikė į pyragaičius. Tačiau suskubta paskelbti, kad jų maistą valgysiantys asmenys jokiu būdų neturi tikėtis numesti svorį. Tai esą galima pasiekti tik jei produktas taps sudėtine žmogaus sveikos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo dalimi. 

Šis „stebuklingas“ preparatas, dar žinomas kaip dihydrocapsiate (DHC), pagreitina organizmo medžiagų apykaitą, padeda sudeginti daugiau kalorijų. Ši medžiaga jau naudojama JAV ir Japonijoje kaip dietai skirtų papildų sudedamoji dalis, tačiau Didžioji Britanija užsimanė ją dėti ir į saldumynus. Beskonis ingredientas – vienas iš keleto cheminių junginių capsinoidų, kurių gausu aitriosiose paprikose.

Japonijos maisto gamintojas pateikė siūlymą Maisto standartų agentūrai (Food Standards Agency) dėl šios medžiagos panaudojimo gaminant šokoladinių batonėlius, desertus ir gaiviuosius gėrimus, skelbia FoodProductDesign.com. Agentūra neseniai paskelbė, kad šis ekstraktas yra saugus.

Dabar Europos Komisijai lieka nuspręsti, ar tokie gaminiai pasirodys prekyboje. Jei bus pritarta šiam siūlymui, saldūs produktai su DHC jau visai netrukus gali pasirodyti parduotuvių lentynose.

Tačiau dietologai šias maisto pramonės užmačias vertina skeptiškai. Esą tokio maisto valgymas duos tik minimalų poveikį. Jų paskaičiavimais, 95 kilogramus sveriantis žmogus suvartodamas rekomenduojamą DHC paros normą papildomai sugebėtų atsikratyti vos 50 kalorijų.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Gamintojas „Ajinomoto“ saldumynų rinkai planuoja pateikti sintetinius ingredientus, ir tik labai nedideli medžiagos kiekiai būtų natūraliai išgaunami iš aitriosios paprikos. Viename gaminyje turėtų būti iki 3 miligramų DHC – tiek jos išgauti prireiktų net 10 čili pipirų, tad natūralus būdas kompanijai nepriimtinas.

Japonijos gamintojo prekės ženklas verčiamas kaip „Aji no Moto“ – skonio esmė. Šiuo metu kompanija parduoda 33 proc. viso pasaulyje pagaminamo maistinio natrio glutamato, rašo sveikasvaikas.lt.

Nerijus Drochneris

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt