Now Reading
Sveika mityba: devyni būdai sutaupyti

Sveika mityba: devyni būdai sutaupyti

Sveika mityba: devyni būdai sutaupyti

Taupyti maistui verčia tuštėjanti piniginė, tačiau skatina gyvenimo būdas ir noras visur suspėti. Pakaktų keleto dienų, ir į parduotuvę užsuktume šviesesniu protu.

Jau savaitę apie sveiką gyvenseną rašantis Vokietijos interneto puslapis Netzathleten.de vykdo projektą „Kiek kainuoja sveikai maitintis?”. Redaktorius Christianas Riedelis visą mėnesį turės išleisti ne daugiau kaip po 4,24 eurus (14,60 litų) per dieną, ir maitintis kaip įmanoma sveikiau. Norint taupiai apsipirkti, kai kuriuos dalykus derėtų žinoti dar prieš atveriant prekybos centro duris.

4,24 eurų nėra per didelė suma sveikos mitybos puoselėtojams. Juk tiek pinigų galima išleisti į krepšį susidedant atrodytų net ir pigiausius produktus. Tad sėkmingam projekto įgyvendinimui komanda patarimų kreipėsi į ekotrofologijos, vienos mokslo apie sveiką gyvenseną šakų, specialistus.

9 patarimai, kurie svarbūs dar prieš atveriant prekybos centro duris:

1. Ką ir kur įsigyti

Svarbu sužinoti apie viename ar kitame prekybos centre taikomas nuolaidas. Prekių kainos net ir akcijos metu gali skirtis. Vienoje parduotuvėje pigiau kainuos pomidorai, kitoje – makaronai. Tad svarbu palyginti kur yra geriausios kainos vienam ar kitam produktui įsigyti.

2. Nesidrovėkite pasistiebti ar pasilenkti

Prekybos centrai nori uždirbti. Ir tai nieko blogo. Prekybininkai imasi įvairiausių strategijų tam, kad žmonės susiviliotų kuo brangesniais maisto produktais. Dažnai brangesnis maistas yra akių lygyje, todėl labiau pastebimas, tuo tarpu pigesni produktai sudedami lentynų viršuje arba apačioje. Jie mažiau pastebimi, kartu ir sunkiau pasiekiami. Tad apsipirkdami „pamankštinkite” akis. Tai pravers ir jūsų regėjimui, ir piniginei.

3. Palyginkite kainas

Ar didelė pakuotė visada pigesnė nei mažesnė? Nors tai dažniausiai pasitaikantis, tačiau ne vyraujantis. Būtina palyginti kitų „giminingų” produktų kainas. Tam ypač praverčia žemiau gaminio kainos nurodoma mokama suma už 1 kilogramą ar litrą. Dažnai tik nuo įprastos pakuotės „numesti” keli šimtai gramų pirkėjus suvilioja vos keliasdešimt centų žemesne kaina.

4. Apsipirkite vakarais

Švieži maisto produktai, pavyzdžiui vaisiai ir daržovės, ypač greitai genda, o kitą dieną jau nebėra skanus, nors ir laikyti reikiamoje temperatūroje. Todėl paprastai jie parduodami tik vieną dieną. Kas vakare nebus parduota, kitą dieną jau neturėtų pakliūti atgal į parduotuvės lentynas. Svarbu ir tai, kad daugelyje prekybos centrų ir kepyklų prieš užsidarant kai kurie produktai parduodami pigiau. Šią strategiją perpratę klientai gali sutaupyti daug pinigų, tačiau reikia paskaičiuoti, ar visą nusipirktą kiekį spėsite suvalgyti kitą rytą ar dar prieš eidami gultis.

5. Pirkite produktus, kurių galiojimo laikas beveik pasibaigęs

Daugelyje prekybos centrų yra specialiais pasiūlymais ir nupigintomis prekėmis viliojantys kampeliai. Pastarųjų produktų galiojimo laikas dažniausiai jau beveik pasibaigęs. Tądien besibaigiančio galiojimo gaminius būtų galima valgyti dar bent kelias dienas, kadangi etiketėje rašoma „geriausias iki”. Svarbiausia, kad šios prekės ir būtų šalia kitų besibaigiančių produktų, o ne klaidintų vartotojus jų įprastose lentynose, šalia dar savaitę ar dvi galiosiančių produktų. Juk prekybos centrai ypač suinteresuoti parduoti trumpiau galiojančias prekes.

„Paskutines minutes” skaičiuojantys produktai gali turėti keletą „ydų”, tokių kaip pelėsis, pakitusi spalva. Jei pakuotė nepermatoma, įsitikinkite, ar ji neišsipūtusi. Jei ir tai nepadeda, pasidomėkite, kas užrašyta apie jos galiojimą.

Daugelis produktų tinkami ir pasibaigus tinkamumo laikui. Tačiau ribotai. Ypač trumpalaikiai produktai, savyje turintys santykinės drėgmės. Pavyzdžiui, iš manų kruopų pagaminti makaronai, ar duonos trapučiai. Skysčiuose konservuotus produktus, pavyzdžiui uogienes, geriau būtų suvartoti dar nepraėjus dienai po pirmojo atidarymo.

Svarbu: vieniems maisto produktams yra nurodoma galiojimo data, tuo tarpu kitiems – „suvartoti iki…”. Valgyti tokių produktų po šio termino pabaigos jau negalima. Tai ypač svarbu mėsos gaminiams.

6. Specialūs pasiūlymai

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Parduotuvėje, žiniasklaidoje ar pašto dėžutėje galite rasti skrajutes su tos ar kitos savaitės specialiais pasiūlymais. Ir ne vieną… Tai padeda lyginti kainas ir taip „išgelbėti” tuštėjančią piniginę.

7. Pusfabrikačiai – brangesni

Gatavi produktai, dar vadinami pusfabrikačiais, paprastai yra brangesni nei „nuo pradžių” gaminti namuose. Jų sudėtyje apstu kvapiųjų medžiagų, dažų, tirštiklių ar saldiklių. Taigi, turintys laisvo laiko patys turėtų tapti virėjais ir kulinarais.

8. Alkaniems apsipirkti nepatariama

Kai skrandis „žiaupčioja nuo seilių”, tuomet nei galva, nei smegenys neveikia. Tuomet krepšelis prisipildo gaminių, kurių jums visai nereikia. Bet kadangi alkis didelis, mes dažnai nusipirkti tai, be ko tikrai išsiverstume. Taigi, apsipirkti eikite sotūs.

9. Pirkinių sąrašas

Tiksliai žinantys ko jiems tiksliai reikia, nupirkti mažiau nereikalingų „brukalų”. Svarbu kelias minutes „paaukoti” išsamiam pirkinių sąrašui. Juk bandydami prisiminti tą „būtiniausią” dalyką, galite net keliskart apeiti visas prekybos centro sales, kartu susiviliodami ne šiam kartui būtinais produktais, grįžti namo, ir tik tuomet prisiminti, ko iš tiesų trūksta šaldytuve.


Parengė Nerijus Drochneris

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top