Now Reading
Valdžia yra tiesiausias kelias į kvailumą?

Valdžia yra tiesiausias kelias į kvailumą?

Valdžia yra tiesiausias kelias į kvailumą?

Laikas.lt
Parengta pagal Forbes.com informaciją

Daugelis dirbančiųjų dažnai už nugaros pašiepia savo bosus ar garsiai abejoja politikų intelektu, tačiau kalbos lieka tik kalbomis. Panašiai tarpusavyje kalbėdavo ir keturi universiteto profesoriai, kurie nusprendė įrodyti, kad valdžia žmones paverčia kvailiais. 

Jie samprotavo, kad valdingi žmonės dažnai perdėtai pasitiki savimi, yra linkę į egocentriškumą, o tai, anot profesorių, trukdo priimti racionalius sprendimus. Natanielis Fastas (Pietų Kalifornijos Universitetas), Niro Sivanathanas (Londono Verslo Mokykla), Nikolė Mayer (Ilinojaus Universitetas) ir Adamas Galinsky (Šiaurės Vakarų Universitetas) nusprendė atlikti tyrimą prisiminę du konkrečius pavyzdžius, kuomet valdžios apakintų žmonių elgesys privedė prie milžiniškų nelaimių.

Profesorius įkvėpė verslininkų Styvo Case’o bei Tonio Haywardo istorijos. S.Case’as pasiekė svaiginančių karjeros aukštumų ir vadovavo bene didžiausiai interneto korporacijai JAV – AOL, tačiau jo neteisingi sprendimai ir supainiota buhalterija interneto gigantui kainavo 350 milijardų JAV dolerių.

Deja, bet antrojo pasakojimo herojaus klaidų kaina buvo žymiai didesnė: T.Haywardas, taupydamas naftą bei gamtines dujas išgaunančios kompanijos „BP” pinigus, nepakankamai finansavo jūroje esančios naftos platformos statybą ir neužtikrino darbuotojų bei gamtos saugumo. Sprogimas nusinešė 11 vyrų gyvybes, 17 buvo stipriai sužeisti, o nafta į vandenyną nevaržomai tekėjo tris mėnesius. Pats T. Haywardas tikino, kad „palyginus su vandenyno dydžiu nuotėkis nėra didelis”. Šiandien „nedidelis nuotėkis” tebėra didžiausias naftos išsiliejimas istorijoje – 15 milijonų barelių (apie 780 000 kubinių metrų), kurie pasklido 180 000 kvadratinių kilometrų .

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Profesorių ketveriukė išanalizavo dviejų verslininkų karjeras, priimamus sprendimus ir sudarė testus, kuriais norėjo įrodyti valdžios, perdėto pasitikėjimo savimi bei kvailumo santykį. Atlikę platų tyrimą jie išsiaiškino, kad aukštas pareigas itin dažnai užima savimi perdėtai pasitikintys žmonės, kurių atsakymai į jiems pateiktus klausimus stokojo tikslumo. Mokslininkai teigia, kad privaloma tęsti šią studiją ir surasti tinkamą sprendimą, kuris padėtų pasirinkti tinkamus darbuotojus ir išvengti dramatiškų situacijų ateityje.
Žinoma, kad valdžios atnešamas perdėtas pasitikėjimas savimi trukdo racionaliai mąstyti, tačiau pasitikėjimo savimi stoka taip pat gali būti rimta kliūtis. Galiausiai prieiname prie šventos tiesos, kuriai nereikia papildomų tyrimų ir universiteto profesorių sudaromų testų – svarbiausia gyvenime surasti aukso vidurį.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt