Daugelis mano, kad miegant mūsų smegenys išsijungia kaip elektros jungiklis, tačiau tai visiškai netiesa. Iš tikrųjų, miego metu smegenys dirba aktyviai – jos bando interpretuoti mus supantį pasaulį ir tuo metu gimsta sapnai. Sužinokite 11 faktų apie sapnus, kurių greičiausiai nebūsite girdėję.
Faktai apie sapnus: kodėl mes užmirštame sapnus?
Sapnuoja visi – tiek vaikai, tiek suaugusieji. Vidutiniškai per naktį sapnuojame apie dvi valandas, o per visą gyvenimą susidaro net apie šešerius metus sapnavimo. Tačiau įdomiausia tai, kad vos pabudę mes užmirštame net 95% savo sapnų – mūsų atmintyje išlieka tik maža jų dalis. Mokslininkai mano, jog tai susiję su smegenų veiklos pokyčiais miego metu, kurie nepadeda apdoroti ir išsaugoti informacijos ilgalaikėje atmintyje.
Sapnų stadijos: kas vyksta mūsų galvoje?
Didžioji dalis sapnų – net 80% – vyksta greitųjų akių judesių (REM) miego fazėje. Ši fazė kartojasi kas 90–120 minučių ir būtent šiuo metu sapnai būna ryškiausi bei labiausiai įsimenami.
Ar visi sapnai yra spalvoti?
Įdomu tai, kad apie 12% žmonių sapnuoja tik nespalvotus sapnus. Paprastai juos dažniau patiria vyresnio amžiaus žmonės, o jaunesni – spalvotus. Manoma, kad šis skirtumas gali būti susijęs su televizijos ir kino raida – seniau žmonės dažniausiai žiūrėjo juodai baltus vaizdus.
Kodėl sapnuose negalime judėti?
Miego metu mūsų kūnas tampa „paralyžiuotas“, ypač REM fazėje. Taip nutinka dėl to, kad motoriniai neuronai tuo metu neskatina raumenų veiklos. Tai apsaugo mus nuo galimybės fiziškai atlikti judesius, kuriuos patiriame sapne.
Faktai apie sapnus: veidai sapnuose – visada pažįstami
Nepaisant to, kad sapnai gali atrodyti siurrealūs, pasirodo, kad mūsų smegenys nesugeba sukurti naujų veidų. Visi žmonės, kuriuos matome sapnuose, kažkada buvo mūsų regėjimo lauke, net jei jų sąmoningai neprisimename.

Keistumas sapnuose – visiškai normalu
Sapnuose dažnai nutinka nelogiški ar keisti dalykai – mes galime skraidyti, kalbėtis su gyvūnais ar atsidurti netikėtose vietose. Tai vyksta todėl, kad už loginį mąstymą atsakinga smegenų dalis sapnavimo metu yra iš dalies išjungta.
Faktai apie sapnus: miego padėtis veikia sapnus
Net jūsų miego padėtis gali turėti įtakos sapnų pobūdžiui. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad žmonės, miegantys veidu žemyn, dažniau sapnuoja erotinio pobūdžio sapnus.
Vyrai ir moterys sapnuoja skirtingai
Pastebėta, kad vyrų sapnuose dažniau pasitaiko agresija ir neigiamos emocijos, o moterų sapnai dažniau būna pozityvesni. Tačiau moterys taip pat dažniau nei vyrai patiria košmarus.
Ar sapnai gali pranašauti ateitį?
Kai kurie žmonės tiki, kad sapnai gali įspėti apie ateitį. Istorijoje būta atvejų, kai žmonės sapnavo apie įvykius prieš jiems įvykstant. Vienas garsiausių atvejų – Abraomo Linkolno sapnas apie savo nužudymą, kurį jis papasakojo šeimai likus kelioms savaitėms iki lemtingos dienos.
Faktai apie sapnus: sapnai ir aklieji žmonės
Moksliniai tyrimai parodė, kad žmonės, kurie yra akli nuo gimimo, sapnuose vis tiek patiria vaizdinius, kuriuos interpretuoja kitais pojūčiais – garsu, kvapu ir lytėjimu.
Kaip kontroliuoti savo sapnus?
Sąmoningas sapnavimas – tai būsena, kai žmogus supranta, jog sapnuoja, ir gali kontroliuoti sapno eigą. Manoma, kad ši būsena atsiranda, kai sąmoningumas susijungia su REM miego faze. Sąmoningą sapnavimą galima išmokti praktikuojant tam tikras technikas, pavyzdžiui, sapnų dienoraščio vedimą ir sąmoningumo pratimus.
Nepaisant to, kad žmonija sapnus tyrinėja nuo seniausių laikų, mokslininkai vis dar nežino tikslių jų priežasčių ar funkcijų. Keista, bet apie Žemės istoriją prieš milijonus metų žinome daugiau nei apie mūsų pačių sąmonę ir sapnų pasaulį. Sapnai išlieka viena iš didžiausių žmogaus proto paslapčių, kurią ateityje galbūt pavyks išaiškinti.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.