Ar pastebėjote, kad partneris ar draugas nuolat jums sako: „Tu visada giniesi“? O tai tik dar labiau paskatina jus gintis? Jei taip, verta susimąstyti, kaip gynybiškumas griauna santykius.
Kaip gynybiškumas griauna santykius?
1. Jūs tampate prastu klausytoju
Kai esame gynybiški, visas mūsų dėmesys sutelktas į bandymą įrodyti savo teisumą, užtikrinti, kad nesame kalti. Tačiau tikras klausymasis nėra tik tylėjimas, kol kalba kitas. Tai reiškia nuoširdų dėmesį, norą suprasti, o ne galvoti apie savo kitą atsakymą.
2. Prarandate ryšį su kitais
Gynybiškumas yra tarsi plytų siena tarp jūsų ir kito asmens. Kai nuolat ginatės, kiti pavargsta bandyti jus pasiekti ir pradeda arba tiesiog pritarti, arba patys tampa gynybiški. Taip nutrūksta tikras ryšys, kuris turėtų būti paremtas supratimu ir priėmimu.
3. Jūsų teisumas gali atrodyti kaip arogancija
Gynybiškumo esmė – nuolatinis noras būti teisiam. Tačiau pasaulis nėra tik juodas ar baltas – jame gausu skirtingų nuomonių ir požiūrių. Jei nesate pasiruošę priimti kitokių nuomonių, aplinkiniai gali jus laikyti ne teisiais, o arogantiškais.
4. Jūs trukdote savo asmeniniam tobulėjimui
Santykiai auga ne todėl, kad mes viską darome teisingai, o todėl, kad mokomės iš savo klaidų, jas pripažįstame ir kartu ieškome sprendimų. Jei nuolat ginatės, augimas ir tobulėjimas tampa neįmanomas, o santykiai – sustingę.
5. Jūsu santykiai tampa paviršutiniški
Be emocinio augimo ir tikro bendravimo santykiai tampa paviršutiniški. Jei nenorite keistis ir augti, santykiai gali tapti monotoniški, negilūs ir nesuteikiantys pasitenkinimo.

6. Jūs prarandate savo asmeninę galią
Jei nuolat jaučiatės tarsi auka, kuriai viskas daroma blogai, atsisakote savo galios. Jūs tampate pasyvūs stebėtojai, o ne aktyvūs savo gyvenimo kūrėjai. Kaip suaugusieji, mes turime galimybę rinktis ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus bei situacijas, kuriose atsiduriame.
7. Gynybiškumas gali privesti prie vienatvės
Jei nesugebėsite nustoti gintis, kiti palaipsniui pradės tolti. Santykių ekspertai dr. John ir Julie Gottman gynybiškumą laiko vienu iš keturių „santykių apokalipsės raitelių“ – kartu su kritika, panieka ir emociniu atsiribojimu. Jie pabrėžia, kad ilgalaikis gynybiškumas yra viena pagrindinių skyrybų priežastis.
8. Jūs galite prarasti savo tikrąją asmenybę
Gynybiškumas gali tapti taip giliai įsišaknijusi reakcija, kad pradedate jaustis tarsi gyvenate dvigubą gyvenimą. Iš vienos pusės norite būti supratingas ir atviras, bet realybėje vis ginatės ir kaltinate kitus, kas griauna santykius. Tokia vidinė kova gali kelti nerimą, nuovargį ir net menkinti savivertę.
9. Gynybiškumas daro žalingą įtaką vaikams
Gynybiškumas yra ypač toksiškas auklėjant vaikus. Jis moko juos nematyti situacijų įvairiapusiškai, nesiklausyti ir skubėti kaltinti kitus. Vaikai gali jausti, kad turi rinktis tarp tėvų, arba pradeda bijoti kreiptis į jus pagalbos, nes jaučia, kad nebus suprasti.
Kaip nustoti gintis ir gerinti santykius?
Jei atpažinote save šiame aprašyme, nenusiminkite – gynybiškumą galima suvaldyti ir pakeisti sveikesniais bendravimo būdais:
- Mokykitės aktyviai klausytis. Būkite dėmesingi, neplanuokite atsakymo kol kitas kalba.
- Pripažinkite savo klaidas. Tai nėra silpnumo žeknas – tai brandos ir augimo dalis.
- Keiskite savo požiūrį. Užduokite sau klausimą: ar tikrai svarbiau būti teisiam, nei išlaikyti santykius?
- Praktikuokite emocinį [-[2]-] . Pastebėkite, kada kyla noras gintis, ir sustabdykite save.
- Išmokite priimti kritiką. Ne viskas, ką sako kiti, yra puolimas. Kartais tai tik kito žmogaus jausmai ar patirtys.
Gynybiškumo atsisakymas gali užtrukti laiko, tačiau tai yra investicija į tvirtus ir brandžius santykius. Santykiai, kuriuose yra atvirumas, pagarba ir noras suprasti vienas kitą, tampa gilesni ir vertingesni.
Jaučiate, kad gynybiškumas griauna santykius? Pradėkite nuo smulkių žingsnių ir pastebėsite teigiamus pokyčius!
Šaltinis: https://www.harleytherapy.co.uk/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.