Nesvarbu, ar planuojate trumpą savaitgalį prie jūros, ar visą mėnesį praleisite namuose per šventes, norime pasidalinti patarimais, kaip užtikrinti, kaip pasirūpinti kambariniais augalais, kol jūsų nebus. Vos kelios minutės pasiruošimo – ir galėsite ramiai susikoncentruoti į svarbesnius dalykus, pavyzdžiui, lagamino pakavimą!
Kaip pasirūpinti kambariniais augalais: šviesos ir temperatūros reguliavimas
Kuo daugiau saulės šviesos gauna jūsų augalas, tuo labiau jis trokšta vandens. Tai lemia keli veiksniai, iš kurių svarbiausias – transpiracija. Tai procesas, kurio metu augalai naudoja daugiausiai vandens, o jo intensyvumas didėja didėjant saulės šviesos kiekiui.
Taigi, kuo daugiau natūralios šviesos gauna jūsų augalas, tuo daugiau vandens jam reikės. Kad augalai nenuvystų dėl vandens trūkumo, kol jūsų nebus, galite juos šiek tiek atitraukti nuo natūralios šviesos šaltinio. Pastatykite juos kambario viduryje, kad šiluma ir šviesa nuo langų jų taip greitai neišdžiovintų. Grįžę galėsite grąžinti augalus į įprastą vietą.
Jei jūsų augalai ir taip gauna nedaug šviesos dėl trumpesnių žiemos dienų ar uždengtų langų, galite palikti juos toje pačioje vietoje. Kaip nuspręsti? Pagalvokite, kaip dažnai laistote augalą. Jei kas savaitę, galbūt reikėtų pakeisti jo vietą. Jei kas antrą savaitę dėl mažesnio šviesos kiekio, nereikia perkelti.
Ir visada – ar esate namuose, ar išvykę – niekada nepalikite įjungto oro kondicionieriaus ar šildymo sistemos tiesiai ant kambarinio augalo. Nors žmonėms tai yra prabanga, kondicionieriai ir šildytuvai išdžiovina orą, o dauguma tropinių augalų mėgsta drėgmę.

Drėgmės palaikymas
Jei planuojate išvykti savaitei ar trumpiau, prieš išvykdami gerai palaistykite augalus. Tai ypač aktualu žiemą, kai augalų augimas sulėtėja, o kai kurie augalai netgi pereina į pusiau miego būseną. Laistykite tik tuos augalus, kurių žemė yra sausa arba beveik sausa. Prieš išvykdami leiskite vandens pertekliui nutekėti, kad žemė būtų drėgna, bet augalai nestovėtų vandenyje, nes tai gali pritraukti kenkėjus arba sukelti šaknų puvinį. Atminkite, kad tai būtina tik tiems augalams, kuriuos reikia laistyti kartą per savaitę ar dažniau. Sausrai atsparūs kambariniai augalai, tokie kaip sukulentai ir kaktusai, arba lėtai augantys augalai dėl sezono, be vandens gali išgyventi savaitę ar dvi.
- Mulčiavimas: Prieš gerai palaistydami sausą žemę, ant jos viršaus užberkite lavos akmenų, mulčio ar medžio drožlių, kad padėtumėte išlaikyti drėgmę. Drėgnas laikraštis taip pat gali padėti.
- Mini šiltnamis: Gerai palaistykite augalą ir uždenkite jį permatomu plastikiniu maišeliu iki pat vazono krašto, sukurdami improvizuotą šiltnamį. Būtinai padarykite kelis įpjovimus maišelyje, kad būtų užtikrinta oro cirkuliacija… augalams taip pat reikia kvėpuoti! Naudokite pagaliukus (arba likusius kiniškus pagaliukus), kad maišelis būtų pakeltas ir nepriliestų lapų. Įsitikinkite, kad lapai neliečia maišelio.
- Drėgmės padėklas: Išklokite negilų padėklą mažais akmenimis ir pripilkite vandens iki pat akmenų viršaus. Pastatykite vazoną ant akmenų – vazono dugnas neturėtų liestis su vandeniu, bet turėtų būti virš jo. Tai padės padidinti drėgmės lygį, bet nesukels perlaistymo ar šaknų puvinio.
- Drėgmės mylėtojai: Drėgmę mėgstančius augalus, tokius kaip paparčiai ir oro augalai, perkelkite į vonios kambarį (jei turite langą, pro kurį patenka natūrali šviesa) arba kitą mažą kambarį ir sugrupuokite juos kartu. Kuo mažesnis kambarys, tuo lengviau augalams išlaikyti drėgmę.
- Savilaistymo sistemos:
- Kapiliariniai dagčiai: vieną dagčio galą įmerkite į vandens talpyklą (talpyklos dydį pasirinkite pagal tai, kiek laiko būsite išvykę), o kitą galą įkiškite į augalo žemę. Augalas per dagtį gaus reikiamą vandens kiekį, kol jūsų nebus.
- Perdirbti buteliai: pripildykite senus plastikinius ar stiklinius butelius vandens ir pradurkite butelio viršų. Įsitikinkite, kad skylė yra pakankamai maža, kad vanduo išsiskirtų lėtai. Apverskite pripildytą butelį aukštyn kojomis ir butelio viršų su pradurta skyle įkiškite giliai į augalo žemę.
- Draugo pagalba: Jei planuojate išvykti ilgam laikui (daugiau nei mėnesiui) ir turite draugą, kuris norėtų pasirūpinti jūsų kambariniais augalais, pasinaudokite jo pasiūlymu! Palikite draugui aiškias rašytines instrukcijas arba peržiūrėkite savo priežiūros rutiną likus savaitei ar dviem iki išvykimo. Nepeiksime jūsų, jei paprašysite atsiųsti nuotraukas, kol jūsų nebus. Tik nepamirškite parvežti jam suvenyro.
Kaip pasirūpinti kambariniais augalais: trąšų atidėjimas
Jei kartais tręšiate savo kambarinius augalus, atidėkite tręšimą iki grįžimo iš kelionės. Netręškite augalų likus kelioms savaitėms iki išvykimo. Norėsite, kad augalai augtų kuo lėčiau, kol jūsų nebus, nes tai padės jiems taupyti energiją ir vandenį.
Apgenėjimas
Be to, kad pašalintumėte negyvus, džiūstančius ar nesveikai atrodančius lapus, galite nupjauti pumpurus ir žiedus, kuriuos paprastai reikia laistyti dažniau, kad jie išliktų sveiki.
Šie patarimai daugiausia taikomi rūpinantis tropiniais lapiniais kambariniais augalais. Kalbant apie sausrai atsparius augalus, tokius kaip sukulentai, ZZ augalai ir sansevjeros, jie be laistymo gali išgyventi ilgiau nei mėnesį, ypač jei yra pastatyti ne tiesioginėje šviesoje. Jei esate aistringas keliautojas, sausrai atsparūs augalai yra kaip tik jums.
Šaltinis: https://www.thesill.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.