Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) praneša džiugią žinią individualių gyvenamųjų namų savininkams. Balandžio 16 dieną paskelbtas kvietimas teikti paraiškas valstybės paramai gauti, skirtą energinio efektyvumo didinimo priemonėms įgyvendinti. Atnaujinti senus namus iš Klimato kaitos programos skirta 8 mln. eurų. Kvietimas galioja iki gegužės 16 dienos, o sulaukus daugiau paraiškų nei numatyta finansuoti, projektai bus atrinkti konkurso būdu pagal specialius kriterijus. Svarbu pabrėžti, kad paraiškos pateikimo data neturės įtakos kompensacijos skyrimui, todėl svarbiausia – tinkamai parengti visus reikiamus dokumentus.
Esminiai reikalavimai prieš teikiant paraišką
APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė atkreipia dėmesį į keletą svarbių aspektų, kuriuos būtina įvertinti prieš pildant paraišką. Visų pirma, būtina įsitikinti, kad gyvenamajam namui iki 2025 m. balandžio 16 d. nebuvo suteikta B ar aukštesnė energinio naudingumo klasė. Taip pat, paraiškos pateikimo dieną namo energinio naudingumo sertifikatas turi būti galiojantis ir užregistruotas VšĮ „Statybos sektoriaus vystymo agentūros“ (SSVA) pastatų energinio naudingumo sertifikatų registre.
Pareiškėjai privalo turėti pastatų energinio naudingumo eksperto parengtą bei patvirtintą sertifikavimo pažymą (skaičiavimus). Šioje pažymoje turi būti nurodytos konkrečios namo atnaujinimui numatytos energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, būtinos pasiekti namo B energinio naudingumo klasei bei sumažinti skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudas ne mažiau kaip 40 proc. Pavyzdinę pažymos formą ir ekspertų sąrašą galima rasti APVA interneto svetainėje. Pažymoje būtina nurodyti eksperto kvalifikacijos pažymėjimo numerį.
Teikiant paraišką taip pat reikės pateikti planuojamo atnaujinti namo nuotraukas iš visų pusių iki modernizavimo. Taip pat būtina nufotografuoti įvairias namo vietas, susijusias su energijos vartojimo efektyvumu ir nurodytas eksperto pažymoje, pavyzdžiui, neapšiltintą stogą, perdangas, grindis, nesandarias duris ar langus.
Kompensacijos dydis ir tinkami pareiškėjai
Didžiausia galima kompensacinė išmoka vienam namo atnaujinimo projektui bus nustatyta paraiškos vertinimo metu. Jos dydis apskaičiuojamas padauginus namo naudingą plotą iki modernizavimo iš fiksuoto dydžio – 75 eurų už 1 m². Vis dėlto, maksimali kompensacijos suma negalės viršyti 14,5 tūkst. eurų.
Paraiškas paramai gali teikti fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties namą, kurio statyba yra užbaigta ir įregistruota Nekilnojamojo turto registre su 100 proc. pastato baigtumu.
Tikslingesnis lėšų panaudojimas
APVA kartu su Aplinkos ministerija patikslino Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų teikimo tvarkos aprašą. Pakeitimai leis APVA perskaičiuoti kompensaciją pagal realiai patirtas išlaidas. Tai aktualu gyventojams, norintiems atnaujinti C energinio naudingumo klasę turinčius namus, arba tais atvejais, kai įtariama, kad faktinės išlaidos yra mažesnės nei prašoma kompensuoti. Įgyvendinę projektus, šie gyventojai kartu su mokėjimo prašymu turės pateikti faktines išlaidas ir jų apmokėjimą pagrindžiančius dokumentus. Ši priemonė leis užtikrinti, kad parama būtų naudojama efektyviai ir tikslingai.
Veiksmai vykdant ir baigus atnaujinimo darbus
APVA rekomenduoja namo atnaujinimo metu fiksuoti statybos darbų eigą nuotraukose, ypač svarbu dokumentuoti tokius darbus kaip grindų ar sienų šiltinimas. Atlikus atnaujinimo darbus, būtina kreiptis į akredituotas laboratorijas ir atlikti pastato sandarumo testą, atitinkantį B energetinės klasės pastatams keliamus reikalavimus. Akredituotų laboratorijų sąrašą galima rasti APVA interneto svetainėje.
Tinkamomis finansuoti laikomos išlaidos, patirtos ne anksčiau nei 2022 m. balandžio 20 d. Parama bus išmokama tik pasiekus ne žemesnę nei B namo energinio naudingumo klasę, kurią patvirtins naujas energinio naudingumo sertifikatas. Užsakant sertifikavimo paslaugą, būtina informuoti apie gautą valstybės ar ES finansavimą. Teikiant išlaidų kompensavimo prašymą, reikės pateikti galiojantį SSVA užregistruotą ne žemesnės kaip B klasės sertifikatą bei įrodyti, kad skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos sumažėjo ne mažiau kaip 40 proc. lyginant su buvusiais rodikliais.
Projektą įgyvendinti ir pateikti išlaidų kompensacijos prašymą reikės per 15 mėnesių nuo kvietimo pabaigos – iki 2026 m. rugpjūčio 16 d.
Išsamiau su kvietimo sąlygomis ir reikalavimais galima susipažinti APVA interneto svetainėje. Kilus klausimams, galima kreiptis į APVA informacine telefono linija +370 614 99 699. Paraiškas paramai galima teikti per Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą (APVIS).
Šaltinis: alytus.lt