Pastaruoju metu internete vis labiau populiarėja miego ritualas – burnos užklijavimas nakties metu (angl. mouth taping). Ši praktika, kurią išbando net tokios garsenybės kaip futbolininkas Erlingas Haalandas, skelbiama padedanti pagerinti miego kokybę, sumažinti knarkimą ir net pagerinti dėmesio koncentraciją. Tačiau nauji moksliniai tyrimai rodo, kad šis mados klyksmas gali būti ne tik neveiksmingas, bet ir pavojingas.
Burnos užklijavimas miegant: kuo grindžiami tariami privalumai?
Burnos užklijavimas verčia kvėpuoti tik per nosį – o tai, kaip aiškina miego specialistė dr. Luisa Bazan iš Henry Ford Health centro, yra sveikiau: nosis sulaiko dulkes, alergenus, teršalus ir leidžia giliau kvėpuoti, aktyvindama apatines plaučių dalis.
Tariami šio metodo privalumai:
- mažesnis kraujospūdis,
- mažiau knarkimo,
- geresnė miego kokybė,
- mažesnė burnos džiūvimo rizika,
- mažesnė ėduonies ir dantenų ligų tikimybė.
Net dantų priežiūros ekspertai, pavyzdžiui, „Colgate“, teigia, kad kvėpavimas per nosį gali prisidėti prie geresnės burnos sveikatos.
Mokslininkų įspėjimas: pavojus – realus
Nepaisant visų šių gražių pažadų, naujas Kanadoje, Western University atliktas tyrimas (publikuotas 2025 m. gegužės 21 d.) griežtai suabejojo šio metodo nauda. Tyrėjai išanalizavo dešimt tyrimų, atliktų nuo 1999 m., kuriuose dalyvavo 233 asmenys su įvairiais miego sutrikimais, įskaitant obstrukcinę miego apnėją (OMA) – būklę, kai miegant kvėpavimas sustoja ir vėl prasideda.
Rezultatai parodė:
- Tik du tyrimai nurodė nedidelį pagerėjimą pacientams su lengva OMA forma.
- Kai kurie pastebėjo labai nežymų deguonies kiekio kritimų sumažėjimą miego metu.
- Visi pagerėjimai buvo minimalūs ir kliniškai nereikšmingi.

Burnos užklijavimas miegant: rimti pavojai kai kuriems žmonėms
Net keturi tyrimai įspėjo apie realią uždusimo (asfiksijos) riziką, jei žmogus turi nosies kvėpavimo sutrikimų – pvz., serga šienlige, turi iškrypusį nosies pertvarą ar padidėjusias tonziles. Tokiems žmonėms burnos užklijavimas gali tapti pavojingu eksperimentu.
Tyrimo autoriai pabrėžė:
„Burnos užklijavimas gali būti pavojingas tiems, kurių nosies kvėpavimas yra sutrikęs. Dabartiniai duomenys nepatvirtina, kad ši praktika būtų tinkama moksliškai pagrįsta priemonė žmonėms su miego sutrikimais.“
Socialiniai tinklai išpučia burbulą
Socialinių tinklų įtaka akivaizdi – daug vartotojų tiki, kad užklijavus burną pagerės sveikata, tačiau realybėje tai gali būti net žalinga. Mokslininkai primena, kad ne visi yra tinkami kandidatų šiai praktikai, o daliai žmonių ji gali sukelti rimtų padarinių.
Kol kas mokslininkai pabrėžia, kad reikalingi papildomi, išsamesni tyrimai, siekiant patvirtinti šios miego tendencijos naudą. Tačiau iki tol – verta gerai apsvarstyti, ar verta rizikuoti dėl madingo eksperimento.
Jeigu kenčiate nuo miego sutrikimų ar nosies kvėpavimo problemų – kreipkitės į gydytoją, o ne sekite socialinių tinklų patarimais.
Šaltinis: ladbible.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.