Markas Robertas buvęs NASA inžinierius atliko eksperimentą, paimdamas 2 kibirus vandens: vienas su chloru, o kitas su chloru ir šlapimu bei uždarė juos dangčiu ir paliko parai.
Po dienos jis atidarė kibirus ir sužinojo, kad kibiras, kuriame buvo vanduo ir chloras, nekvepia, o kibiras su vandeniu, chloru ir šlapimu sklido tuo pačiu baseinų kvapu.
Kai chloruotas vanduo liečiasi su šlapimu, susidaro trichloraminas, dėl kurio atsiranda aštrus kvapas.
Remiantis 2019 m. „Sachs Media Group“ atlikta apklausa, šiek tiek daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių amerikiečių teigė bent kartą naudojo baseiną kaip bendrąją vonią nusiprausti. Beveik ketvirtadalis teigė, kad dušą pakeitė greitu maudynėmis baseine, vietoj to, kad nusiprausti tiesiog duše. O kiek suaugusiųjų šlapinosi baseine? Du iš penkių.
Pasak JAV Nacionalinio sveikatos tyrimų centro, vandenyje, kuriame yra pavojingų cheminių šalutinių produktų, pasekmės sveikatai vis dar tiriamos.
Vienas 2009 m. tyrimas atskleidė, kad paaugliams, kurie plaukioja chloruotuose baseinuose, yra didesnė rizika susirgti astma ar šienlige. Kitas tyrimas, atliktas 2004 m., pranešė apie dažnai plaukiančių vaikų plaučių sudirginimą. Keli tyrimai parodė, kad konkurencingų plaukikų kvėpavimo takų sveikatos sutrikimai pasitaiko dažniau nei kitų.
Nors nė vienas iš šių tyrimų tiesiogiai nesusiejo trichloramino ir cianogeno chlorido su šiais pavojais sveikatai, Nacionalinis centras teigė, kad mokslininkai ir toliau laiko šias chemines medžiagas kaip galimus įtariamuosius.
Atlantoje įsikūrę ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) tiesiogiai susiejo chloraminus – cheminius šalutinius chloro ir kūno skysčių produktus – su akių, odos ir kvėpavimo takų dirginimu.
„Taigi, jei pavargote nuo raudonų akių po plaukimo, o jūsų baseinas kvepia chloru, dabar žinote, ką kaltinti“, – sakė Greenas. „Ir štai kodėl chemikai prašo žmonių, kad nustotų šlapintis į baseiną“.
Tai vis dar norite eiti į baseiną? 🙂