Laikas.lt
Nuotr. National Museum Of Wales, PA
Jau daugybę metų pasaulyje nerimsta aistros: kas yra „Stounhendžas“, kaip jis buvo padarytas? Panašu, kad mokslininkams pavyko atskleisti paslaptį, iš kur buvo atgabenti „Stounhendžas“ statybai naudoti akmenys.
Geologai Robertas Ixeris ir Richardas Bevinsas atrado vietovę šiauriniame Pembrokšyre, iš kurio senovėje žmones galėjo gabenti akmenis. Atradus akmenų kilmę, bus toliau tiriama, kokiais tikslais buvo pastatytas „Stounhendžas“, kuris skaičiuoja jau daugiau nei 5 tūkst. metų.
Akmenų šaltinio nustatymas padės suprasti, kaip tuometiniai žmonės gabeno tokius sunkius akmenis. Taip pat, vietovėje, iš kurios akmenys buvo paimti, bus atliekami tyrimai ir tikimasi atrasti žmogaus veiklos pėdsakų. Tačiau kiti mokslininkai tokius užmojus vertina skeptiškai, jų teigimu, geologų norai prilygsta posakiui „šieno kupetoje ieškoti adatos“.
Iki šiol jau buvo iškelta įvairių teorijų, surištų su „Stounhendžu“. Tačiau iki Ixerio ir Bevinso patvirtinta buvo tik viena: ne visi akmenys į vietą buvo atgabenti vienu metu. Juos skiria net 500 metų laikotarpis.