Keturiasdešimt keturi pagrindiniai pasaulio klimatologai perspėjo Šiaurės Europos šalių vadovus apie artėjančią katastrofą dėl gyvybiškai svarbių Atlanto vandenyno srovių žlugimo. Atviras laiškas paskelbtas Islandijos meteorologijos tarnybos interneto svetainėje.
Ekspertai paragino šalių lyderius imtis skubių veiksmų, pabrėždami, kad anksčiau srovių cirkuliacijos silpnėjimo rizika buvo labai nuvertinta. Keli Atlanto meridionalinės apykaitinės cirkuliacijos (Atlantic meridional overturning circulation, AMOC), kuri apima Golfo srovę ir perneša šilumą iš pusiaujo į šiaurinį pusrutulį, tyrimai parodė, kad dėl globalinio atšilimo srovė lėtėja. Tai kelia klimato chaoso grėsmę, nes AMOC atlieka svarbų vaidmenį Žemės klimato sistemoje.
Toks vandenyno cirkuliacijos pasikeitimas turėtų destruktyvių ir negrįžtamų pasekmių, ypač Šiaurės Europos šalims, bet taip pat ir kitoms pasaulio dalims.
Pirmiausia smogs Šiaurės Europai
Pasak ekspertų, pirmasis ir stipriausias smūgis smogs Danijai, Švedijai, Norvegijai, Suomijai ir Islandijai: Šiaurės Europoje tikimasi reikšmingo atšalimo ir ekstremalių oro sąlygų įsitvirtinimo. Be to, bus paveiktas žemės ūkis Šiaurės Vakarų Europoje.
AMOC žlugimo pasekmės paveiks ir kitus regionus, nes atogrąžų musonų sistemos gali pasislinkti į pietus, ypač Atlanto vandenyno pakrantėje JAV gali kilti jūros lygis, o tai kels grėsmę žvejybos pramonei. Jei nebus kovojama su klimato kaita, AMOC gali sustoti jau artimiausiais dešimtmečiais.
Klimatologų laiškas išsiųstas Šiaurės šalių ministrų tarybai, ragindamas palaikyti 2015 metų Paryžiaus susitarimą dėl klimato, kuris numato priemones, skirtas riboti pasaulinės temperatūros kilimą iki 1,5 laipsnio Celsijaus, maksimaliai iki 2 laipsnių iki 2100 metų.
JT įspėjo apie artėjančią pasaulinę katastrofą
Rugsėjį JT generalinis sekretorius António Guterresas perspėjo, kad pasaulis stovi ant klimato katastrofos slenksčio. Jis pažymėjo, kad dėl klimato kaitos visame pasaulyje stebimi ekstremalūs temperatūrų pokyčiai, vyksta didžiuliai gaisrai, sausros ir precedento neturintys potvyniai.
Savo ruožtu, JT Tarpvyriausybinės klimato kaitos grupės pirmininkas Džimas Skei perspėjo, kad, jeigu pasaulinis atšilimas tęsis, Pietų Europos šalyse ims formuotis dykumos zonos. Jis pabrėžė, kad daugelyje šalių dėl atšilimo gali įsitvirtinti karštas ir drėgnas klimatas, kas apsunkins kai kurių ekonominės veiklos rūšių vykdymą. Pasak Džimo Skei, kad visuotinis atšilimas iki 2100 metų gali siekti 3 laipsnius pagal Celsijų.