Koks pavasaris galėtų būti be tulpių! Net ir seniausių sodų plotuose gegužės mėnesį žiba dešimtmečius auginamų margaspalviai šių nereiklių augalų žiedai. Tulpės yra labai įvairios ir, atrodo, stengiasi patikti kiekvienam šeimininkui.
Šiame straipsnyje pasidalinsime ekspertų patarimais kada, kaip ir kur geriausiai sodinti jūsų mėgstamiausias tulpes, kad pavasarinis derlius džiugintų visą pavasarį.
Turėti daug tulpių dar niekam nepakenkė
Rudenį prasideda tulpių svogūnėlių išpardavimai, tad įsigykite ne vieną ar du, o net dvidešimt, penkiasdešimt ar net šimtą penkiasdešimt svogūnėlių! Tikriausiai visi supranta, kad keli tulpės žiedai neatrodys taip įspūdingai kaip dešimtys jų. Ši paprasta taisyklė tikrai veikia – kuo daugiau tulpių žiedų jūsų darželyje, tuo labiau jos džiugina tiek jus, tiek ir kaimynus ar praeivius.
Nebijokite sodinti didelio kiekio vienodos veislės tulpių – pasikartojanti žiedų forma ir spalva sukurs nuostabią banguojančią jūrą, kuri atrodys itin harmoningai.
Pasak ekpertų, jei pasodinsite tik nedidelį tulpių kiekį , tačiau pasirinksite skirtingas veisles ir spalvas, pavasarį džiaugsitės kiekvienu žiedu atskirai. Tačiau bendra gėlyno išvaizda gali būti nuvilianti.
Tuščios vietos atrodys nykiai, o įvairių formų ir spalvų tulpių derinys gali nesudaryti harmoningos visumos, o priešingai – sukurti margumyną be aiškios struktūros.

Kokia tvarka sodinti tulpių svogūnėlius
Grupuokite tulpių svogūnėlius – tai palengvins sodinimą ir pagerins gėlyno išvaizdą. Klasikinis metodas numato palikti bent sprindžio atstumus tarp augalų, tačiau sodinant didesnėmis grupėmis, jie visuomet atrodo kur kas geriau, juk sodiname ne bulves.
Drąsiai iškaskite platesnę duobę ir pasodinkite kelis svogūnėlius, laikydamiesi kelių centimetrų atstumo vienas nuo kito.
Yra nerašyta taisyklė – grupuokite nelyginį skaičių augalų, pavyzdžiui, 3, 5 ar 7 svogūnėlius vienoje grupėje. Tai ne tik pagreitins darbą, bet ir sumažins poreikį kasti atskiras duobutes kiekvienam svogūnėliui.
Tiesiog paruoškite platesnę duobę visai grupei, sudėkite svogūnėlius ir užkaskite juos kartu.
Gėlyne galite sukurti kelias gražias tulpių grupes. Arba, jei norite išties įspūdingo vaizdo, galite pasodinti šimtą tulpių vienoje didelėje grupėje. Tiesiog iškaskite plačią duobę ir sodinkite tulpes kuo tankiau, kad pavasarį gėlynas būtų tiesiog nusėtas žiedais!
Ekpertai pataria: norėdami sukurti didesnę tulpių grupę, pabandykite svogūnėlius sodinti trikampio forma. Pradėkite sodinimą nuo savęs ir judėkite į šonus, palaipsniui platindami trikampį.
Tokiu būdu tulpių žiedų kompozicija atrodys gausesnė ir įspūdingesnė, negu yra iš tikrųjų.

Tulpės ir daugiamečių augalų kompozicijos
Rudenį svarbu atsiminti, kad sodinant tulpes labai svarbu pagalvoti ne tik apie pavasarinius žiedus, bet ir kaip gėlynas atrodys šioms nužydėjus.
Po žydėjimo tulpių lapai pradeda geltonuoti, kas gali atrodyti ne itin estetiškai. Tačiau būtina palikti lapus tam tikrą laiką ir nekasti svogūnėlių, nes jiems reikia laiko sustiprėti bei sukaupti maistinių medžiagų, kad kitais metais vėl džiugintų gausiu žydėjimu.
Kad tulpių gelstantys lapai neatrodytų negražiai, verta jas sodinti šalia daugiamečių augalų, kurie žydi vasaros viduryje arba antroje pusėje. Pavyzdžiui, vilnotasis notras, melsvė, vilkpupė, flioksai ar snapučiai puikiai paslepia gelstančius tulpių lapus, nes pradeda augti vėliau pavasarį.
Tokia kompozicija ne tik gražiai atrodys, bet ir užtikrins, kad tulpės visada turės kaimynų, kurie paslėps jų gelstančius lapus.
Kokiame dirvožemyje gali būti sodinamos tulpės?
Tulpės geriausiai auga derlingame, puriame, gerai drenuojamame dirvožemyje. Taip pat svarbu, kad dirvožemis būtų neutralus arba šiek tiek rūgštus (pH 6,0-7,0).
Jei jūsų dirvožemis yra molis ar smėlis, jį galite pagerinti:
- Molio dirvožemis: įterpkite komposto ar durpių, kad padidintumėte purią struktūrą.
- Smėlio dirvožemis: įterpkite molio ar komposto, kad padidintumėte drėgmės sulaikymą.
Be to, svarbu, kad tulpės būtų sodinamos saulėtoje vietoje arba daliniame pavėsyje.

Tulpių sodinimo vietos pasiruošimas
Tulpėms reikia saulėtos, nuo vėjo apsaugotos vietos, kad stiebai neišgultų.
Joms patinka lengvos, drėgmei laidžios, giliai įdirbtos dirvos, kad šaknys galėtų skverbtis iki 40-50 cm gylio. Prieš sodinimą patartina suarti dirvą ir patręšti mineralinėmis trąšomis.
Geriausias sodinimo laikas – rugsėjo pabaiga – spalio pradžia, kai dirvos temperatūra nukrenta iki 9-10°C. Svarbu, kad svogūnai spėtų įsišaknyti iki šalnų.
Kaip sodinti tulpes?
Žemiau pateiksime dvi pagrindines tulpių sodinimo taisykles.
- Sodindami tulpių svogūnėlį, įsitikinkite, kad siauresnė dalis (viršūnė) būtų nukreipta į viršų, o platesnė dalis (šaknelės) – į apačią.
- Sodinant tulpių svogūnėlius, svarbu atkreipti dėmesį į jų sodinimo vietos gylį. Jis turėtų būti lygus maždaug trijų svogūnėlių aukščiui. Tai reiškia, kad didesni svogūnėliai gali būti sodinami net iki 20 cm gylyje, o ne tokie stambūs – mažesniame.
- Tarp svogūnėlių palikite tarpus, atitinkančius 2 svogūnėlių skersmenis.
- Pasibaigus šalčiams, mulčiuokite dirvą durpėmis ar pjuvenomis, kad išlaikytumėte pastovią dirvos temperatūrą ir drėgmę.
Sodinti krokus ir kitus svogūninius augalus, kaip hiacintus, scyles ar kitas svogūnines gėles dar ne vėlu. Tas pats principas, kad svogūnėlio viršūnė turi būti nukreipta į viršų, o šaknelės – žemyn, ir sodinimo gylis (tris kartus didesnis nei svogūnėlio dydis) galioja ir šiems augalams. Tad kviečiame prisijungti prie smagios rudens veiklos ir paruošti jūsų sodą kitų metų žydėjimui!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis:
https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/straipsniai/tulpi%C5%B3-sodinimas