Rasa Barčaitė
Parengta pagal [-[0]-]
[-[1]-] prasidėjo kaip mielas ir nostalgiškas tinklaraštis, su 6 senomis šeimos nuotraukomis, kurios po daugelio metų buvo perfotografuotos toje pačioje vietoje. Tačiau greitai šios nuotraukos išplito kaip virusas ir puslapis tapo labai populiarus. Kaip tai atsitiko ir kas yra [-[2]-] ?
Praėjusių metų gegužę fotografas Tayloras Jonesas viešėjo pas savo tėvus Onario mieste, JAV, ir netikėtai jo mama ištraukė seną fotografijų albumą, kuriame tarp šimto kitų nuotraukų jis rado savo brolio, švenčiančio trečiąjį gimtadienį, fotografiją. „Jis sėdėjo priešais savo Mikės Pūkuotuko gimtadienio tortą, ir buvo labai keista, nes tuo metu, kai žiūrėjau į nuotrauką, mano brolis sėdėjo tokioje pačioje pozoje, kaip tuomet“, – idėjos gimimo pradžią pasakoja T. Jonesas.
Tuomet T. Jonesas griebė fotoaparatą ir brolį nufotografavo lygiai toje pačioje vietoje ir pozoje, kaip senoje atrastoje nuotraukoje. Fotografiją, ir kitas šešias tokiu pat principu nufotografuotas, jis įdėjo į savo tinklaraštį.
Po keletą mėnesių šis tinklaraštis, kurį jis vėliau pavadino ir perkūrė į puslapį „Dear Photograph“ , labai greitai išpopuliarėjo. Po 8 mėnesių „Dear Photograph“ jau aplankė apie 10 mln. lankytojų, ir žurnalo „Time“ buvo nominuotas tarp 10 geriausių interneto puslapių. Šiandien per dieną puslapį aplanko per 20 tūkst. lankytojų.
Puslapio sėkmė paskatino T. Jonesą palikti darbo vietą „BlackBerrys“, kur dirbo socialinių medijų ekspertu. Šiuo metu vyras gyvena Los Andžele ir baigia rašyti knygą, kurią sukurti inspiravo „Dear Photograph“. Knygoje bus pasakojamos istorijos, susijusios su puslapyje esančiomis nuotraukomis. T. Jonesas taip pat planuoja minėtą projektą, tiksliau, jo inspiruotą idėją, paleisti televizijoje.
Į „Dear Photograph“ kasdien atsiunčiama apie 20 nuotraukų, kuriose senos nuotraukos užfiksuotos iš naujo toje pačioje vietoje. Tačiau tik viena iš jų atrenkama ir publikuojama puslapyje. „Nuotrauka atrenkama atsižvelgiant į tai, kad tuo metu vyksta pasaulyje. Per atostogų sezoną publikuoju su atostogomis susijusią nuotrauką, tačiau kartais publikuoju tą, kurią geriausiai tą dieną jaučiu“, – pasakoja projekto kūrėjas.
Tačiau, kaip pripažįsta T. Jonesas, jo puslapio idėja nėra visiškai originali. Keletas internetinių puslapių taip pat kuria nostalgiškus praeities ir ateities palyginimų fotografijų projektus: sleeveface.com, Irinos Werning Atgal į ateitį serijos, ir Ze Frank’s Young Me, Now Me.