Naujausias tyrimas atskleidė, kaip pagrindinių psichologinių poreikių netenkinimas romantiškuose santykiuose gali paskatinti priklausomybę nuo socialinių tinklų ir ignoravimą tiesioginio bendravimo su partneriu. Mokslininkai nustatė, kad šie elgesiai kenkia santykių kokybei ir sukuria užburtą ratą, kuris trukdo plėtoti intymumą bei efektyvų bendravimą.
Kodėl svarbu patenkinti pagrindinius psichologinius poreikius?
Santykiai atlieka svarbų vaidmenį tenkinant tokius pagrindinius žmogaus poreikius kaip meilė, emocinis ryšys, autonomija ir saugumas. Remiantis psichologinėmis teorijomis, žmonių psichinė sveikata ir gerovė labai priklauso nuo to, ar šie poreikiai yra patenkinti. Tyrėjai siekė suprasti, kaip nesuvaldyti poreikiai gali skatinti elgesį, kuris trikdo santykius – pavyzdžiui, per didelį įsitraukimą į socialinius tinklus ir ignoravimą tiesioginio bendravimo su partneriu.
„Priklausomybė nuo socialinių tinklų šiuo metu vis labiau plinta tarp jaunų suaugusiųjų,“ – teigė tyrimo autorius Hüseyinas Buğra Karaman iš Nekmetino Erbakano universiteto. „Kai pagrindiniai poreikiai nėra patenkinti, žmonės gali ieškoti alternatyvų, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose, kas galiausiai kenkia santykių kokybei ir pasitenkinimui.“
Socialinių tinklų naudojimas ir poreikiai: tyrimo rezultatai
Tyrime dalyvavo 958 studentai iš Turkijos universitetų, kurių amžius buvo nuo 17 iki 29 metų. Dalyviai užpildė keletą anketų, kurios matavo jų psichologinių poreikių tenkinimą santykiuose, priklausomybę nuo socialinių tinklų, bendravimo su partneriu ignoravimą ir bendrą santykių pasitenkinimą.
Rezultatai parodė, kad dalyviai, kurių psichologiniai poreikiai – meilė, laisvė ir galia – nebuvo patenkinti, dažniau ignoruodavo tiesioginį bendravimą ir parodydavo priklausomybės nuo socialinių tinklų požymių. Pavyzdžiui, nepatenkintas meilės ir priklausymo poreikis buvo stipriai susijęs su elgesiu, kai išmanusis telefonas tampa svarbesnis už partnerį. Tiesa, poreikis patirti malonumą tokios sąsajos neturėjo.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad ignoravimas tiesioginio bendravimo ir priklausomybė nuo socialinių tinklų buvo susiję su mažesniu pasitenkinimu santykiais. Šie elgesiai trukdė kurti stiprų emocinį ryšį ir palaikyti efektyvią komunikaciją.

Priklausomybė nuo socialinių tinklų – stiprus rizikos veiksnys
Mokslininkai pastebėjo, kad priklausomybė nuo socialinių tinklų ne tik tiesiogiai kenkia santykių kokybei, bet ir sustiprina kitus neigiamus elgesio modelius. Tai buvo aiškiai matoma, kai ignoravimas tiesioginio bendravimo tarpininkavo tarp nepatenkintų poreikių ir priklausomybės nuo socialinių tinklų. Šis tarpininkavimo ryšys parodė, kad elgesio problemos dažnai yra susijusios viena su kita, o jų sprendimas reikalauja holistinio požiūrio.
Rekomendacijos geresniems santykiams
Tyrimas pabrėžia, kad pagrindinių psichologinių poreikių tenkinimas yra esminis veiksnys, norint išlaikyti sveikus ir darnius santykius. Ekspertai siūlo:
- Aktyviai kalbėtis apie savo poreikius su partneriu ir ieškoti būdų juos patenkinti.
- Riboti laiką, praleidžiamą socialiniuose tinkluose, ypač bendraujant su partneriu.
- Ugdyti sąmoningą bendravimą ir skirti prioritetą tiesioginiam kontaktui.
Nors tyrimas buvo atliktas su jaunais suaugusiais, jis atveria galimybes tolimesnėms studijoms, kurios galėtų apimti skirtingas amžiaus grupes ir kultūrinius kontekstus. Taip pat būtų naudinga tyrinėti, kaip konkrečios socialinių tinklų naudojimo formos daro įtaką santykiams ir kaip efektyviai šias problemas galima spręsti per intervencijas bei mokymus apie santykių dinamiką.
Tokie tyrimai gali padėti ne tik suprasti, bet ir kurti praktinius sprendimus, stiprinančius santykius bei užkertančius kelią neigiamiems elgesio modeliams.
Šaltinis: https://www.psypost.org/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.