Agurkai – populiari daržovė, auginama daugelyje sodų. Jie yra skanūs, universalūs ir lengvai auginami, jei laikomasi kelių pagrindinių taisyklių. Norint gauti gausų agurkų derlių, svarbu tinkamai paruošti dirvą, pasirinkti jūsų sąlygas atlaikančią veislę ir užtikrinti nuoseklią priežiūrą. Tad kaip sodinti agurkus ir gauti gausų derlių be didelių pastangų, skaitykite žemiau.
Tinkamos veislės pasirinkimas
Pirmas žingsnis siekiant gausaus agurkų derliaus – tinkamos veislės pasirinkimas. Yra daugybė agurkų veislių, kurios skiriasi dydžiu, forma, spalva ir skoniu. Kai kurios veislės geriau tinka marinuoti, o kitos – valgyti šviežias. Taip pat svarbu atsižvelgti į klimato sąlygas ir pasirinkti veislę, kuri gerai auga jūsų regione.
Lietuvoje populiarios veislės yra ‘Delikates’, ‘Mirabelle’, ‘Rodničiok’ ir kitos. Renkantis veislę, atkreipkite dėmesį į atsparumą ligoms, derlingumą ir vaisių skonį. Taip pat galite pasirinkti partenokarpines veisles, kurios užaugina vaisius be apdulkinimo, todėl tinka auginti šiltnamiuose.
Dirvos paruošimas
Agurkai geriausiai auga derlingoje, gerai drenuotoje dirvoje, kurios pH yra nuo 6,0 iki 7,0. Prieš sodinant agurkus, dirvą reikia gerai paruošti. Pirmiausia pašalinkite piktžoles ir akmenis. Tada į dirvą įmaišykite komposto arba perpuvusio mėšlo, kad pagerintumėte jos derlingumą ir drenažą.
Jei dirva sunki ir molinga, įmaišykite smėlio arba durpių, kad pagerintumėte drenažą. Taip pat galite įterpti kompleksinių mineralinių trąšų, kad aprūpintumėte augalus reikiamomis maistinėmis medžiagomis. Dirvos paruošimas yra labai svarbus, nes agurkai yra jautrūs dirvos kokybei ir maistinių medžiagų trūkumui.

Sodinimo laikas
Agurkai yra šilumamėgiai augalai, todėl juos reikia sodinti tik tada, kai praeina šalnos pavojus ir dirva įšyla iki 15-18 °C. Agurkus galima sodinti tiesiai į dirvą arba daiginti daigus patalpoje ir persodinti juos į dirvą, kai jie paauga.
Daiginti agurkus patalpoje rekomenduojama, jei norite ankstyvesnio derliaus. Daigus reikia pradėti daiginti maždaug 3-4 savaites prieš planuojamą sodinimo datą į dirvą. Svarbu užtikrinti, kad daigai gautų pakankamai šviesos ir šilumos, kad gerai augtų ir būtų stiprūs prieš persodinimą.
Sodinimo būdas
Sodindami agurkus tiesiai į dirvą, sėkite sėklas 2-3 cm gylyje ir 15-20 cm atstumu viena nuo kitos. Jei sodinate daigus, iškaskite duobutes, kurios būtų šiek tiek didesnės už daigų šaknų kamuolį. Atsargiai išimkite daigus iš vazonėlių ir įdėkite juos į duobutes. Užpilkite jas žemėmis ir švelniai paspauskite.
Sodindami daigus, įsitikinkite, kad šaknų kaklelis yra lygiagrečiai su dirvos paviršiumi. Po sodinimo gerai palaistykite agurkus. Jei sodinate agurkus eilėmis, tarp eilių palikite 60-90 cm atstumą, kad augalai turėtų pakankamai vietos augti.
Priežiūra
Agurkams reikia daug saulės, vandens ir maistinių medžiagų. Laistykite agurkus reguliariai, ypač sausros metu. Tręškite agurkus kas 2-3 savaites kompleksinėmis trąšomis. Taip pat svarbu reguliariai ravėti piktžoles, kad jos neatimtų iš agurkų maistinių medžiagų.
Laistant agurkus, stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lapų, nes tai gali paskatinti ligų plitimą. Geriausia laistyti agurkus po šaknimis. Taip pat galite mulčiuoti dirvą aplink agurkus, kad sulaikytumėte drėgmę ir sumažintumėte piktžolių augimą.
Atramos
Agurkai yra vijokliniai augalai, todėl jiems reikia atramos. Galite naudoti specialias atramas, tvoras arba kitas konstrukcijas. Atramos padeda agurkams augti aukštyn, o ne plisti ant žemės, todėl vaisiai būna švarūs ir lengviau skinami.
Atramos taip pat pagerina oro cirkuliaciją aplink augalus, sumažindamos ligų riziką. Be to, atramos leidžia efektyviau išnaudoti sodo plotą. Galite naudoti įvairias atramas, pavyzdžiui, medines arba metalines konstrukcijas, tinklus arba virves.

Derliaus nuėmimas
Agurkus reikia skinti reguliariai, kai jie pasiekia tinkamą dydį ir spalvą. Peraugę agurkai tampa kartūs ir praranda savo skonį. Skinant agurkus, atsargiai nupjaukite juos nuo stiebo, kad nepažeistumėte augalo.
Laikydamiesi šių patarimų, galite užsiauginti gausų agurkų derlių savo sode. Agurkai yra skanūs ir universalūs, todėl verta įdėti šiek tiek pastangų, kad užsiaugintumėte juos patiems.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.