Kodėl dramblių oda raukšlėta? Mokslininkai iš Maxo Plancko instituto intelektinių sistemų Štutgarte atliko įvairaus amžiaus dramblių odos raukšlių matavimus, siekdami išsiaiškinti, kokią funkciją atlieka raukšlės ant dramblių straublių.
Tyrime buvo analizuojama raukšlių ant Afrikos ir Azijos dramblių straublių raida per visą jų gyvenimą. Pastebėta, kad Azijos dramblių straubliuose yra daugiau gilių ir plačių raukšlių, nei jų Afrikos giminaičių. Tyrimui buvo naudojami zoologijos soduose gyvenantys drambliai, muziejų pavyzdžiai, mirusių gyvūnų audiniai ir nuotraukos.
Paaiškėjo, kad raukšlės ant straublio pradeda formuotis dar embrioniniame vystymosi etape, o jų skaičius padvigubėja kas 20 dienų. Vėliau raukšlių kiekio padidėjimo tempas sulėtėja, bet Azijos dramblių raukšlės atsiranda greičiau nei Afrikos dramblių, praneša „Royal Society Open Science“ žurnalas.
Drambliams straublys yra pagrindinis įrankis, kuriuo jie atlieka įvairias užduotis ir sąveikauja su aplinka. Straublio judrumą ir lankstumą užtikrina sudėtingas raumenų tinklas, todėl straublys gali judėti visomis kryptimis ir suktis. Taip pat pažymima, kad drambliai yra „kairiastraubliai“ ar „dešiniastraubliai“, priklausomai nuo to, kurią straublio pusę jie labiau naudoja daiktams sugriebti.
Mokslininkai padarė išvadą, kad raukšlės ant straublio palengvina drambliams jo lenkimą ir daiktų suėmimą. Kasdien naudodamiesi straubliu, drambliai sugriebia daiktus ir suvalgo apie 200 kg maisto, todėl straublio oda suspaudžiama daug kartų, dėl ko ir atsiranda raukšlės.
Be to, mokslininkai iškėlė hipotezę, kad aplinkos sąlygos taip pat gali turėti įtakos raukšlių formavimuisi: Afrikos drambliai dažniausiai gyvena sausringame klimate, o Azijos drambliams būdingos drėgnesnės sąlygos.