Festivalio „Centras“ atidaryme – šiuolaikinio meno kūrėjų paroda

Laikas.lt

Jau balandžio 8 d. (pirmadienį) 19 val. Kauno kino teatre „Romuva“ startuos VIII tarptautinis medijų meno ir muzikos festivalis „Centras“, kuris atidarymo proga pristatys net šešių šiuolaikinio meno kūrėjų darbų parodą.

Vienas parodos autorių – fotografas Tadas Černiauskas, dar žinomas kaip Tadao Cern. Prieš kelerius metus, ieškodamas naujovių savo gyvenime, nerimstantis menininkas atsisakė architekto darbo ir paėmė į rankas fotoaparatą, su kuriuo nesiskiria iki šiolei. Šiandien Tadas Černiauskas laikomas vienu žymiausių lietuvių fotografų, kurio darbai dažnai linksniuojami pasaulio žiniasklaidoje. Daugelis tikriausiai pamena ne per seniausiai internautų dėmesį okupavusį projektą „Blow Job“ arba atkurtą tapytojo Van Gogho portretą. Festivalio „Centras“ atidarymo metu, fotomenininkas pristatys naujausią savo projektą „Paintography“.

Kita parodos autorė Elena Sakalauskaitė pristatys vaizdo instaliaciją „Žinutė butelyje“. Jau pats projekto pavadinimas kviečia susimąstyti apie šios primityvios ir fenomenalios komunikacijos formos atgarsius šiuolaikiniame pasaulyje. Kokios jos? „Graffiti“ menas ant griūvančio namo sienos? Ant parko suoliuko išraižytos mintys? Kaip ir žinutės butelyje, tokie laiškai neturi konkretaus adresato, nes nežinia, kokią auditoriją pasieks, kokiame kontekste bus perskaityti. Tai siejama ir su dialekto sritimi: žinutėse atsispindinti autoriaus tarmė ar konkrečiai bendruomenei, kuriai jis priklauso, būdingas „slengas“ gali tapti visiškai kitokio teksto suvokimo priežastimi. Siekdama atskleisti šiuolaikinės „žinutės butelyje“ sampratą, menininkė pasitelks popieriniais siluetais padengtą sieną ir ant jos rodomus miestų vaizdus, kuriuose užfiksuoti įvairiausi nežinomų asmenų įrašai.

Amžinąjį tradicijos ir laiko konfliktą analizuojanti dizainerė Jurgita Juodytė festivalio atidarymui ruošia performansą „Tarmė“. Tarmė – stabilus, įgimtas kalbinis įgūdis, „pririštas“ prie konkrečios vietos ir ten gyvenančių žmonių grupės. Laikas – atvirkščiai, kintantis dydis, pamažu gramzdinantis užmarštin viską. Kas atsitinka, kai tradicija ir laikas susiduria vienoje erdvėje? Performanso centre – tautiniu kostiumu pasipuošusi moteris, kuri vieniša stovi judrioje statybų aplinkoje.

Daugelių tarpdisciplininių parodų ir konkursų dalyvis Virgis Malčius pirmadienio iškilmių liudininkams pristatys savo piešinių bei iš jų padarytos animacijos parodą „Gumbas“. Pagrindinė projekto mintis kiek netikėta: nupjautos šakos vietoje atsiranda gumbas – nejautrus, negyvas, aptrauktas žieve, ir vis dėlto – gyvo medžio dalis. Animacijoje vaizduojamų veikėjų kūnai sunykę, surambėję, panašūs į kelmus, šaknis ar gumbus. Ir jų tarpusavio santykiai panašūs – surambėję, gal net bejausmiai. Vienas kitą liečia tarsi per žievę, bet vis tiek liečia, bandydami priartėti, neprisilietus paliesti. Galbūt kažką primena?
Dar viena festivalio atidarymo parodos dalis – dviejų menininkų kūrybinis eksperimentas, siekiant apjungti skulptūrą, garsą ir animaciją. Rezultatas – holografinė garso skulptūra „SnubCube“. Vaizdo meno kūrėjas Rimas Sakalauskas atspindžio principu projektuoja holografinę animaciją, o juvelyrė Marija Ražinskaitė kuria techniškai fragmentišką skulptūrą bei garso takelį iš konkrečių garsų. Šiuo eksperimentu autoriai siekia atskleisti papildytos realybės erdvės fenomeną per erdvines geometrines formas.

Primenama, kad Tarptautinis medijų meno ir muzikos festivalis „Centras“ vyks iki balandžio 14 d. . Programoje taip pat tokie kolektyvai, kaip „Kurak“ (Lietuva), „AVaspo“ (Lietuva), „Kriget“ (Švedija), Dieter Vandoren (Belgija), Tobias Faar (Lietuva), Bionics (Lietuva) . Garso meno programoje pasirodys grupė „Girnų giesmės“, „Daina Dieva“, „Arma & Refusenik” Lukas Petraitis  ir Katrina Šatavo bei „Gana2“.

Bilietais prekiauja „bilietai.lt“. Visos informacijos ir detalios festivalio programos ieškokite svetainėje www.cntrs.lt. Taip pat sekite renginio aktualijas „Facebook“ paskyroje: www.facebook.com/FestivalisCentras.

festivalis „Centras“, kūrėjai, paroda, šiuolaikinas menas

Naujausi komentarai
Petras
2013-03-18, 15:34
Degradu menas. Is serijos "dainininkas Minedas".
Uk
2013-03-18, 13:20
Man norisi ta Tado melyna/raudona paintography apversti 90 laipsniu kampu - as matau kazkoki landscape, arabijos dykuma.. naktyje.
Gerbėja
2013-03-18, 12:53
Gerą energiją spinduliuoja šie darbai, turbūt menininkas taip pat. Sekmės jam ir būtinai ateisim pažiūrėti Tadao parodos.
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai