Scenoje - skandalingoji Arthuro Schnitzlerio pjesė

Lietuvos nacionalinis dramos teatras rengiasi supažindinti žiūrovus su įdomaus XIX a. pabaigos - XX a. pirmos pusės austrų rašytojo Arthuro Schnitzlerio kūryba. Režisierė Yana Ross pasirinko skandalingai išgarsėjusią ir ne sykį statytą jo pjesę „Ratelis". Spektaklio, kurio pavadinimas - „10 dialogų apie meilę" - premjera numatyta 2010 metų kovo 5 dieną.

Vengrų ir žydų kraujo turintis rašytojas gimė 1862 metais medikų šeimoje Vienoje, kuri tuo metu buvo Austrijos-Vengrijos imperijos sostinė. Vienos universitete studijavęs mediciną, 1885-aisias Schnitzleris pradėjo dirbti centrinėje Vienos ligoninėje, bet po kurio laiko gydytojo praktiką iškeitė į rašytojo karjerą.

Jo kūryba vertinta prieštaringai - pirmiausiai dėl atvirai ryškinamos seksualumo temos (Sigmundas Freudas laiške Schnitzleriui prisipažino: „Man atrodo, kad meninės intuicijos dėka jūs - su jautraus pastabumo pagalba - atskleidėte tai, kas man pavyko, ilgai ir kruopščiai tyrinėjant žmones".)

Pasirodžius jo pjesei „Ratelis" (Reigen) Schnitzleris buvo apšauktas pornografijos kūrėju, Adolfas Hitleris pjesę pavadino „žydiška nešvankybe", tačiau ji tapo pagrindu ne vienam garsiam teatro spektakliui ar kino filmui.

Novelėje „Panelė Elsė" (1924) Schnitzleris taip pat atskleidžia jaunos merginos seksualinius troškimus - tai jaunos aristokratės, atsidūrusios moralinėje kryžkelėje, išpažintis, perteikiama sąmonės srautu ir pasibaigianti tragedija. Apkaltintas nuolat kalbantis apie tą patį, Schnitzleris atsakė: „Rašau apie meilę ir mirtį. Argi yra dar kokių nors temų?".

Priklausęs avangardinės pakraipos rašytojų grupei „Jaunoji Viena" (Jung Wien), Schnitzleris eksperimentavo su literatūrinės formos ir socialinių temų stereotipais, daugiausia yra sukūręs trumpų apsakymų ir vienaveiksmių pjesių, taip pat du romanus - „Kelias į atvirą erdvę" apie talentingą, tačiau ambicijų stokojantį kompozitorių (čia puikiai atskleidžiama Vienos atmosfera I pasaulinio karo išvakarėse), ir „Terezė. Moters gyvenimo kronika".

Schnitzleris nuo 17 metų iki pat mirties rašė smulkmenišką dienoraštį. 8000 puslapių rankraštyje apstu meilės nuotykių aprašymų, nes jis vienu metu palaikė santykius su keletu moterų iš karto, ir mėgino aprašyti kone kiekvieną savo orgazmą.

Gerai žinoma ir Schnitzlerio novelė „Sapnų istorija" (1926) - XX a. pabaigoje ji išpopuliarėjo režisieriaus Stanley Kubricko filmo „Plačiai užmerktos akys" (1999) dėka. Pagrindinius vaidmenis filme atliko Nicole Kidman ir Tomas Cruise´as.

Lietuviškai yra išleista Schnitzlerio trijų veiksmų drama „Fariziejai" (1920), du novelės „Panelė Elsė" leidimai (1931 ir 1932 metais), taip pat dviejų apysakų rinkinys „Plačiai užmerktos akys" (2005).

Pjesė „Ratelis" parašyta 1897 metais ir išspausdinta 1900-aisiais, joje veikia personažai iš pačių įvairiausių visuomenės sluoksnių - taip siekiama atskleisti, kaip seksualinė aistra panaikina ribas tarp įvairių visuomenės klasių. Pirmiausia šią pjesę Schnitzleris davė skaityti artimiems draugams - ji buvo suvaidinta tik 1920 metais ir dėl temos sulaukė aštrios kritikos. Pjesės pavadinimas, susijęs su šokio ratu pavadinimu, taip pat atspindi tuo metu itin dažną venerinių ligų, perduodamų iš vieno visuomenės sluoksnio kitam, plitimą. Pjesės veiksmas vyksta XIX a. paskutiniajame dešimtmetyje Vienoje, ji sudaryta iš dešimties viena su kita susijusių scenų, kuriose veikia meilužių poros. Kiekvienas iš dešimties personažų pasirodo dviejose viena kitą sekančiose scenose, kurias sujungia Prostitutė, dalyvaujanti pirmoje ir paskutinėje scenoje.

1903 m. pjesė išleista Vienoje - parduota 40 000 jos egzempliorių, tačiau po metų cenzūra ją uždraudė. 1908-aisias ji išleista Vokietijoje, 1920 m. išversta į anglų kalbą. Nors 1921 m. Berlyno teismas panaikino Schnitzlerio pjesei pareikštus kaltinimus dėl amoralumo, pats rašytojas uždraudė ją statyti vokiškai kalbančiuose kraštuose. Tačiau ji išpopuliarėjo Rusijoje, Čekoslovakijoje ir ypač Prancūzijoje. 1982-aisiais, praėjus keturiasdešimčiai metų po rašytojo mirties, jo sūnus vėl leido šią pjesę statyti Vokietijoje ir Austrijoje.

Schnitzlerio pjesę „Ratelis" yra adaptavęs anglų dramaturgas Davidas Hare´as - spektaklis, pavadintas „Mėlynas kambarys", 1998-1999 metais sėkmingai buvo rodomas Brodvėjaus teatruose, jame vaidino ir Nicole Kidman.

Režisierės Yanos Ross spektaklyje „10 dialogų apie meilę" vaidina Rimantas Bagdzevičius, Monika Bičiūnaitė, Algirdas Dainavičius, Algirdas Gradauskas, Evaldas Jaras, Donata Kielaitė, Dalia Michelevičiūtė, Paulius Tamolė, Aurelija Tamulytė, Rimantė Valiukaitė, Toma Vaškevičiūtė Arūnas Vozbutas. Scenografiją kuria dailininkas Marijus Jacovskis, kostiumų dailininkė Jolanta Rimkutė, kompozitorius - Faustas Latėnas.

Daiva Šabasevičienė

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai