Coco Chanel: „Aš — bitė, gimusi po liūto ženklu“

Jos vardas šiandien gerai žinomas visame pasaulyje. Prancūzų modeliuotoja, išgarsėjusi čarlstono laikų „maža juoda suknele“ ir kostiumėliais, moteris, niekada nebijojusi griauti stereotipų ir gyvenime dariusi vien tik tai, ką norėjo. Ji vardu Coco...

Nuo Gabrielės iki Coco

Coco Chanel (tikrasis vardas Gabrielle Bonheur Chanel) gimė 1883 metais Pietų Prancūzijos Somiuro miestelyje, neturtingoje šeimoje. Gabrielei teko patirti nemenkų gyvenimo išbandymų. Mergaitei buvo tik dvylika, kai ji neteko mamos. Po jos mirties Gabrielę, jos seseris ir brolius likimo valiai paliko ir tėvas. Taip ji atsidūrė našlaičių prieglaudoje. Prieglaudos aplinka ir vienuolių apranga turėjo didelės įtakos Gabrielės skoniui: priversta nešioti uniformą, ji visą laiką svajojo savaip aprengti moteris.

Pasivadinusi Coco ji dainuodavo kavinėse ir baruose. Nors šis karjeros tarpsnis buvo trumpalaikis, jis modeliuotojai suteikė vardą, kuris ilgainiui tapo žinomas visam pasauliui. Pasinaudojusi meilužių pinigais, Paryžiuje ji atidarė skrybėlaičių parduotuvę. Netrukus duris atvėrė dar viena Chanel parduotuvė, „haute couture“ salonas, Coco įsigijo tekstilės fabriką. Taip ši moteris tapo viena garsiausių Paryžiaus drabužių modeliuotojų.

Genialumas - paprastume

Coco Chanel įvedė naują mados kryptį. Dizainerė stengėsi perteikti moterims, jog gražu yra tai, kas patogu ir paprasta. Ji stengėsi išlaisvinti moteris iš tuo laikotarpiu taip madingų korsetų, siūlydama joms tiesaus kirpimo sukneles, kelius dengiančius sijonus, ant peties nešiojamas rankines, paprastas kelnes, patogius žemakulnius batelius ir trumpas šukuosenas. Negalėdama įpirkti prašmatnių suknelių ji kūrė savas, tobulai sumaišiusi naturalius ir dirbtinius akmenis - madingomis padarė dirbtines brangenybes. Moterims patiko berniukišką stilių mėgusios dizainerės laisvo stiliaus modeliai ir jos skelbiama nauja grožio tendencija.

Dar didesnio populiarumo Coco sulaukė 1922 metais, pristačiusi kvepalus „Chanel No5“. Naujos krypties mados stiliui reikėjo ir naujo kvapo - tokio, kaip ir jos skelbiama mada: lengvo, neįpareigojančio ir dvelkiančio gyvenimo permainomis. Tai buvo vieni pirmųjų sintetinių kvepalų, sukurti iš 80 sudėtinių dalių. Kodėl numeris 5? Coco tikėjo, jog 5 - jos laimingas skaičius. Ji netgi pristatė juos visuomenei 1923 metų penkto mėnesio penktą dieną. Pripažinimą pelnė ne tik naujieji kvepalai, bet ir jiems skirtas keturkampis buteliukas, kurio orginalas saugomas Niujorko Moderniojo meno muziejuje. Dar ir šiandien „Chanel  No5“ – labiausiai pasaulyje perkami kvepalai.

„Nekuriu mados, aš pati esu mada“

Vokiečių okupacijos metais Paryžiuje mados verslas nevyko, todėl jos salonas buvo uždarytas. 1954 metais, grįžusi į mados verslą, ji vėl buvo laikoma viena geriausių aukštosios mados kūrėjų. Coco Chanel buvo labai darbšti moteris, teigusi, jog darbas mums įkvepia dvasią, o dvasia savo ruožtu rūpinasi kūnu. Nors jos gyvenimo kelias ir nebuvo lengvas, savo talentu, darbštumu ir charakterio tvirtumu moteris sugebėjo išsikovoti pasaulinį pripažinimą. Įkūnijusi moteriškumą ir grožį, ji buvo nepriklausoma, savarankiška ir stipri. Profesiniame ir asmeniniame gyvenime klausiusi vien širdies balso, grožio dalykuose ji buvo sumani, verslo – nesukalbama, meilėje - nelaiminga.

Dizainerė dirbo iki pat savo mirties, ištikusios 1971 metais, paskutinę savo kolekciją sukūrusi būdama net 87 metų. Gyvenimo pabaigoje jos mados imperija uždirbdavo daugiau nei 160 mln. dolerių per metus. Vienintelę Coco iš mados dizainerių žurnalas „Time“ įtraukė į įtakingiausių XX a. žmonių sąrašą. Šiandien mados namai turi per 100 „Chanel“ salonų visame pasaulyje. Nuo 1983 metų Chanel mados namų vadovas ir vyriausiasis dizaineris yra Karl'as Lagerfeld'as.

Coco gyvenimas kine

Apie šią moterį daug kalbama ir rašoma, apie ją yra pasirodžiusių nemažai filmų. Norintiems iš arčiau susipažinti su viena garsiausių mados ikonų siūlome pažiūrėti:

  • Daug gerų įvertinimų pelniusį filmą „Coco Chanel“. Pasirodęs 2008 – aisiais, šis filmas gavo “Auksinį gaublį” ir dar penkis apdovanojimus. Jaunąją Coco vaidina slovakė Barbora Bobulova, o senąją Chanel – garsioji Shirley Maclaine.
  • 2009-aisiais pasirodžiusį filmą „Coco before Chanel“. „Oskarui“ už kostiumus nominuotoje istorijoje jūs išvysite pagrindinį vaidmenį atliekančią Audrey Tautou (Amelija iš Monmartro) bei neeilinę, spalvingą mados pasaulio moters gyvenimo istoriją.
  • Režisieriaus Jan'o Kounen'o romamntinę dramą „Coco Chanel & Igor Stravinsky“. 2009 – aisiais šis filmas buvo rodomas Kanų kino festivalio uždarymo metu. Filme – žinomo kompozitoriaus ir garsiosios dizainerės, kurią vaidina prancūzų aktorė Anna Mouglalis, meilės istorija.
  • Dizainerio Karl'o Lagerfeld'o sukurtą dešimties minučių trumpametražį, juodai baltą, begarsį filmą. Jaunąją Coco Chanel šiame filme vaidina Lietuvos modelis Edita Vilkevičiūtė, kurią dizaineris laiko savąja mūza. Pirmoje filmo dalyje pasakojama apie dizainerės pradžią mados pasaulyje, o antrojoje dalyje Coco vaizduojama jau garsi ir žinoma.

Parengė Renata Lazickaitė

Naujausi komentarai
Tomas
2010-06-12, 23:46
Geras straipsnis. Aciu.
Rūta
2010-06-07, 18:44
Dievinu Chanel stilių .
lina
2010-06-07, 15:16
Įspūdinga ir įkvepianti moteris. Ir pats straipsnis išties labai įdomus.
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai