Nauja vartojimo forma – mainai

Rasa Barčaitė
Pagr. nuotr. Lijanos Venckevičiutės

1996 metais vokietė psichoterapeutė Heidemarie Schwermer (beje, gimė Klaipėdoje) išdalino visą savo turtą ir iki šiol gyvena be... pinigų. Viską ji gauna mainų būdu ir netgi įkūrė portalą, kuriame galima mainyti paslaugą už paslaugą: pataisysi man automobilį, nuplausiu tau langus. Taip ši 69 metų vokietė gyvena jau trylika metų.

Heidemarie Schwermer gyvenimo istorija daug kam skamba utopiškai, daug kam beprotiškai, bet šiais laikais, kai tiesiog nebespėjame uždirbti pinigų visiems savo poreikiams patenkinti, vokietės idėjos vis labiau tampa panašesnės į realybę. Jei ne į visišką, tai bent į mažytę realybę, kuri egzistuoja ir Lietuvoje.

Heidemarie Schwermer
Heidemarie Schwermer

Ar įmanoma nevartoti? 

Tiek užsienyje, tiek Lietuvoje sparčiai plinta „žaliojo vartotojiškumo“ idėja (ang. green consumerism), kuri sako: vartoju, bet prasmingai, pavyzdžiui, galiu pirkti šešias sukneles iš parduotuvių arba galiu jas išmainyti į tai, ko nenešioju. Galiu pirkti šviežias daržoves didžiuosiuose prekybos centruose, bet galiu ir netoliese esančiame turgelyje, kuriame salotos ir pomidorai bus ne tik vizualiai, bet ir idėjiškai švieži. Vartokime tai, kas yra aplink mus, nešiokime drabužius, o ne juos kaupkime ateities kartoms, išmainykime supamą kėdę į hamaką ir ne tik Jūsų butas, bet ir emocijos bus švarios, ekologiškos ir neteršiančios pasaulio.

Mes tikrai nesiūlome Jums tapti H. Schwermer, mes siūlome bent dalelę jos (ir kitų panašių idėjų skleidėjų) turėti tiek galvoje, tiek širdyje. Ir Lietuva nėra per maža mainams, straipsnyje minimi pavyzdžiai tai puikiai parodys.

Daiktų mainai: nuo drabužių...

Kiekvienas iš mūsų namie tikrai rastų daiktų, kurių nenaudoja: perskaitytos knygos, DVD filmas, senas telefonas, atsibodę drabužiai. Vieni pirmųjų viešas mainų idėjas pradėjo skatinti 2008 metais sukurti portalai Mainyk.lt ir Manodrabuziai.lt. Mainyk.lt tapo vieta, kur žmonės galėjo keistis viskuo: pradedant drabužiais, baigiant baldais ar netgi mašinomis. Atstumas ar geografija ne kliūtis – norimą daiktą vartotojas kitam gali tiesiog išsiųsti paštu.


 

„Mainyk.lt pasiūlė naują idėją, ir man vis dar smagu, kai susimąstau, kad ir šiandien kažkur Lietuvoje apsikeisti daiktais susitiks gal trisdešimt, o gal ir penkiasdešimt žmonių“, – teigė Mainyk.lt įkūrėjas M. Mikšys. Po keleto metų atsinaujinęs portalas išėjo ir už interneto ribų: Mainyk.lt knygų lentynas galite rasti septyniose sostinės kavinių tinklo „Coffee Inn“ kavinėse ir kino teatre „Pasaka“.

Manodrabužiai.lt autorių teigimu, portalas skirtas visiems, siekiantiems prasmingai panaudoti nebenešiojamus drabužius. Viena iš iniciatyvos iniciatorių Milda Mitkutė teigia, kad reikia vartoti tiek, kiek žmogui iš tikrųjų yra reikalinga. Šiuo metu portalas vienija beveik 100 000 mainų entuziastų, kurie siūlo beveik 0,5 mln. drabužių. Manodrabuziai.lt galima parduoti ar mainytis tik drabužiais, aksesuarais ir kosmetika, tačiau portale esančiame forume galima keistis, pardavinėti viską: nuo knygų iki baldų, jauniesiems kūrėjams portalas yra puiki platforma reklamuoti savo kūrybą ir ją pardavinėti. Taip pat nuolat organizuojamos „Mainų spintos“ akcijos, kurių metu galima keistis nereikalingais drabužiais gyvai. Iš pradžių tiek Mainyk.lt, tiek Manodrabuziai.lt skyrėsi savo siūlomu asortimentu (viskas/tik drabužiai) ir piniginiu požiūriu (tik mainytis/mainytis ir pardavinėti). Dabar abiejuose portaluose galima ir mainytis, ir pardavinėti.

...iki knygų

Lietuvoje yra keletas specializuotų mainų puslapių ir vietų, kuriose mainomasi/prekiaujama perskaitytomis knygomis. Puslapyje Sena.lt galite prekiauti tiek senomis, tiek naujomis, vos kartą skaitytomis knygomis, albumais etc. 

Vilniuje, Šv. Ignoto gatvėje, 2010 metais įsikūrė „Mint Vinetu“ – skaitytų knygų knygynas, kuriame galite pigiau įsigyti populiarias, kitų rekomenduotas knygas, skaityti gurkšnodami mėtų ar cinamono arbatą, naudotis bevieliu interneto ryšiu. „Mint Vinetu“ galite ne tik pirkti, bet ir patys atnešti nebereikalingas knygas, kurioms daroma tam tikra atranka. Atneštas leidinys įvertinamas nuo 1 iki 5 litų, o likusi suma išmokama specialiais taškais, už kuriuos čia pat galima įsigyti kitų knygų.


 

Kitame skaitytų knygų knygyne ant Tauro kalno – „Knygos namuose“, skaitytas knygas galite įsigyti ir internetinėje erdvėje – tinklapyje Knygosnamai.lt. „Knygų namai“ taip pat neapsiriboja uždara veikla – vasarą ten buvo organizuota „Skaitytų knygų mugė“, kurioje visi norintys galėjo ne tik pardavinėti, bet ir išmainyti turimas senas knygas.

Verslo paslaugų mainai

Mainų idėja persikelia ir į verslo pasaulį – verslomainai.lt. Kaip teigia projekto iniciatoriai, tai vieningas verslo pasiūlymų portalas, kuris skirtas bendrovėms ar pavieniams asmenims, siekiantiems natūrinių mainų pagalba keistis prekėmis ar paslaugomis, pirkti ar parduoti verslą, rasti investuotojus, partnerius bendrai veiklai vykdyti...

„Pirmieji pateikti pasiūlymai natūriniams mainams rodo, kad įmonės nori keistis įvairiomis prekėmis ir paslaugomis. Pasiūlymai skirtingi ir kartais netgi intriguojantys, pavyzdžiui, gamybos įmonė pasidalintų atgauta skola ir pridėtų dėžutę saldainių“, – viename interviu sakė portalo įkūrėjas Karolis Baleiša. Nors kai kurie portale esantys pasiūlymai pakankamai migloti, kaip kad „keičiame norvegiškas paveikslų reprodukcijas“, idėja sveikintina ir portalas visada pilnas skelbimų.

CouchSurfing

Nakvynės mainai

Lovų arba nakvynės vietos mainai – viena iš populiariausių mainų formų. Populiariausi tinklai: CouchSurfing (CS) ir Hospitalityclub.org, bet yra ir įvairesnių, kuriuos rasite įvedę interneto paieškos laukelyje hospitality clubs. Šiuo metu CS yra didžiausias apsikeitimo svetingumu tinklas pasaulyje, kuris turi 3 mln. užsiregistravusių narių iš daugiau nei 200 šalių. Idėja sukurti CS svečiavimosi turizmo tinklą kilo amerikiečiui studentui Casey Fentonui, kuris 2000 metais gavo pigų bilietą į Islandiją ir vietoj to, kad kelionės metu apsistotų viešbučiuose, jis išsiuntė apie 1500 elektroninių laiškų Islandijos universiteto studentams kreipdamasis dėl nakvynės ir sulaukė kelių dešimčių kvietimų.

Tačiau nereikia svetingumo klubų laikyti nemokamos nakvynės vieta. Jei norite nemokamos nakvynės – keliaukite pas giminaičius, nes svetingumo klubų pagrindinis principas – aš tau miegojimo vietą, tu man – savo kompaniją, istorijas, patirtį ir kultūrą. Kaip pasakoja CS narė Saulė, jai teko susidurti ir su visiškai kritiniais CS nariais, kuriems klubas netgi tapo gyvenimo būdu: „Pamenu, buvau apsistojusi Romoje pas vaikiną, kuris savo apartamentuose vasarą per savaitę priimdavo daugiau nei 20 keliautojų. Jis net nespėdavo visų vardų prisiminti; estą keisdavo amerikietis, ispanę rusas. Italas turėjo taisyklę – priimdavo tik po vieną keliaujančius žmones, tačiau pats keliaudamas ne visada apsistodavo pas kitus CS, nes, pasak jo, ne visada turėdavo jėgų bendrauti. Nes CS – bendravimo klubas, kuriame dalyvauja ir turtingi, ir studentai, ištroškę kitas šalis pažinti ne tik muziejuose ar senamiesčio gatvėse“, – reziumuoja Saulė.

Tingi tranzuoti?

Taip, autostopas yra nereali mainų forma – už pavežimą vairuotojas gauna pašnekovą. Tačiau ne visada norisi ar išeina tranzuoti, kartais tenka keliauti su keletu sunkių nešulių suplanuotu laiku. Autobusai ar traukiniai nebe išeitis, nes bilietų kainos nebestudijuojantiems žmonėms – išties labai didelės. Puiki išeitis – prieš keletą metų išpopuliarėję dalijimosi mašina projektai. Idėja paprastai geniali: kam važiuoti į kitą miestą tuščioje mašinoje, jei gali į ją surinkti kitus keliautojus, kurie ne tik prisidės degalams, bet ir nevažiuos kitu transportu, – bus sutaupoma gamtos sąskaita. Principas paprastas: eini į vieną iš daugelio grupių puslapių socialiniame tinkle „Facebook“ ar kitur, skaitai skelbimus, rašai žinutę vežančiajam ir viskas. Privalumai: galima susitarti, kad nuveš nuo durų iki durų, nedidelė kaina (nuo Vilniaus iki Klaipėdos kainuoja 25–30 Lt), puiki kompanija ir nepastebimai pralėkęs laikas. Tokiais būdais gali keliauti ir užsienyje.


 

Puslapiai „Facebook'e“: „Važiuoju iš miesto A į miestą B, galiu pavežti!“, „važiuoju/vežu“, „Pavesiu.lt“, „Vaziuoju iš miesto A į miestą B / Krovinių vežimas / Pervežimas“, „Netranzuok“ ir kt. Populiariausios iš jų – „Važiuoju iš miesto A į miestą B“ , kuri turi apie 39 tūkst. fanų ir „Važiuoju/vežu“ grupė, kuri turi virš 13000 fanų. Interneto puslapiai: netranzuok.lt, skelbimaistudentui.lt, varau.lt ir kt.

Trumpai apie įdomiausius užsienio projektus

Landshare.net. Tai internetinė svetainė, skirta žemės savininkams bei žemės ploto ieškantiems ūkininkams. Pirmieji turi nepanaudotą žemės sklypą, kurį norėtų efektyviai panaudoti, o antrieji yra ūkininkai, neturintys savo nuosavybės, bet norintys ekologiškai auginti daržoves, vaisius.
drivemycarrentals.com. Šis projektas skirtas tiems, kurie turi mašinas, bet jomis nesinaudoja 24 valandas per parą. Automobilių savininkai internetinėje svetainėje nurodo, kuriomis dienomis ir valandomis būna laisvos jų mašinos, portalo administratoriai sudaro grafiką, kada mašina yra „laisva“ kitiems svetainės vartotojams ir įvertina, kiek tokios mašinos nuoma galėtų kainuoti (kaina dažniausiai simbolinė).

Timebanking. Ši internetinė svetainė vienija įvairius žmones: santechnikus, kompiuterių taisytojus, kirpėjus, stilistus, aukles ir pan. Projekto veikimo principas yra toks: žmogus suteikia paslaugas kitam žmogui ir už tai neima pinigų. Jis tiesiog įsivertina sugaištą laiką padėdamas kitam ir ateityje savo „sugaišto laiko kreditus“ galės panaudoti kitų žmonių siūlomoms paslaugoms užsisakyti.

Tad mainytis Lietuvoje išties galima, o ir straipsnyje nesuminėjome kitų mainymosi formų, kaip kad mainymasis paslaugomis – internete galite rasti skelbimų, siūlančių už lietuvių kalbos pamokas pamokyti ispaniškai ar už grojimo gitara pamokas keičiančių į obuolių pyragus. Taigi, siūlome peržvelgti savo nebenaudojamus daiktus ar sugebėjimus ir rimtai apsvarstyti galimybę iš jų gauti šiek tiek naudos.

O pabaigai – ištrauka iš Laikas.lt redakcijos jau ne kartą rekomenduotos Henry David Thoreau knygos „Voldenas, arba gyvenimas miške“, kurioje filosofas H. D. Thoreau aprašo savo gyvenimą mažoje trobelėje, prie Voldeno tvenkinio, kurioje praleido dvejus metus:

„Užsidirbk pragyvenimui ne verslu, ne prekiaudamas, o žaisdamas. Mėgaukis žeme, bet nevaldyk jos. Dėl sumanumo ir tikėjimo stokos žmonės nedaro pažangos – jie tik perka ir parduoda, ir praleidžia savo gyvenimus kaip vergai.“ 


Šis straipsnis publikuotas gruodžio mėnesio Laikas.lt žurnale, kurį galite rasti daugumoje kavinių arba čia. Kiti numerio straipsniai, kurie greitai pasirodys portale:

A. Mamontovas: „Albumai – mano gyvenimo dienoraštis“
Micius: „Pasidalinęs žmogus neturi mažiau“ (Interviu)
365 dienos kuriant savo spintos turinį
Atsisiųsti ar pirkti?

Heidemarie Schwermer, mainai, mainyk.lt, mainymasis, manodrabuziai, nieko nepirk

Naujausi komentarai
m
2011-12-08, 17:50
sutinku su Aeon, labai geras straipsnis, daugiau tokiu.
Aeon
2011-12-07, 12:41
Geras, informatyvus straipsnis. Tokiuose tinklapiuose kaip kad sitas tokiu straipsniu dabar jau mazoka. Nes daugiausiai rasoma apie visokias nesamones ir niekam neidomius ivykius.
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai