Laikas.lt
Tikriausiai daugelis interneto naršytojų šiandien pastebėjo lyg iš popieriaus išlankstytą „Google“ paieškos sistemos logotipą. Toks sprendimas buvo pasirinktas norint pagerbti japoną Akira Jošidzava (1911–2005), kuris atgaivino origami meną, o jeigu jis tebebūtų gyvas šiandien švęstume jo 101 – ąjį gimtadienį. Šis žmogus visą gyvenimą žavėjosi lankstymo iš popieriaus menu ir net karo metu, dirbdamas karo ligoninės sanitaru, savo pacientų lovas puošdavo orginamiais.
Akira Jošidzava išgarsėjo sukūręs zodiako ženklų, išlankstytų iš popieriaus, kolekciją, kurią iš jo užsakė žurnalo redaktorius, norėjęs iliustruoti savo straipsnį. Garsusis origami meistras išpopuliarėjo akimirksniu, o jo vargai prekiaujant „tsukudani“ (japoniškas žuvies patiekalas) kasdien vilkint vienintelį turimą drabužį, seną karinę uniformą, baigėsi.
Japonas garsus tuo, kad parašė 18 knygų bei yra pirmasis daugiau 50 000 lankstinių autorius. Origami mene tradiciškai skiriami du autoriai – pirmasis, sukūręs originalų lankstinį, bei antrasis – išlankstęs jau esamą origami. Už savo nuopelnus Akira Jošidzava buvo apdovanotas „Tekančios saulės ordinu“. Šis žmogus itin gerbiamas ne tik dėl savo unikalių įgūdžių bei kūrybiškumo, bet ir dėl sugebėjimo visuomenei pateikti lankstymo meną. Akira Jošidzava knygomis susižavėję žmonės pradėjo burtis į draugijas bei klubus, buvo sugalvota naujų technikų (pavyzdžiui, lankstymas iš drėgno popieriaus ar servetėlių). Žinoma, pagrindinis principas, lankstyti nenaudojant klijų bei žirklių, išliko.
Populiariausia origami figūra neabejotinai yra gervė. Šio paukščio simbolis giliai įsišaknijęs Japonijos kultūroje, o populiari legenda sako, kad žmogus, kuris išlankstė 1 000 gervių gali sugalvoti norą, kuris būtinai išsipildys. Yra ir kita šio pasakojimo dalis, kuri japonams siejasi su taika ir viltimi – tai mažos mergaitės Sadako Sasaki istorija. Ši mergaitė gimė Hirošimoje ir dar kūdikystėje gavo milžinišką radiacijos dozę. Sadako Sasaki buvo viena iš nenaugelių, kuriuos japonai vadina „hibakusha“ – „tais, kurie išgyveno po atominės bombos“. Mergaitė, dėl itin sunkios leukemijos formos, merdėjo būdavo vos dvylikos. Sadako išgirdo legendą apie gerves ir pradėjo lankstyti norėdama paprašyti vienintelio dalyko – gyventi, tačiau matydama aplink mirštančius vaikus ji persigalvojo ir norėjo taikos visame pasaulyje. Sakoma, kad ji mirė išlanksčiusi 644 gerves, o jos klasiokai bei draugai išlankstė likusias, tad Sadako Sasaki buvo palaidota su 1 000 gervių.