Stresas yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis, o santykiai su partneriu dažnai tampa pagrindiniu šaltiniu tiek palaikymo, tiek papildomo emocinio krūvio. Mokslininkai vis labiau domisi, kaip poros geba susidoroti su stresu ir kokį vaidmenį šiame procese atlieka gebėjimas reaguoti į partnerio išgyvenimus. Tyrimai rodo, kad partnerio stresas ir jautrumas jo atžvilgiu gali turėti lemiamą įtaką santykių kokybei ir asmeninei gerovei, ypač santykių pradžioje.
Kai kurios poros geba stebėtinai tiksliai „skaityti“ vienas kito stresą. Tarsi emocinis barometras, jos moka atliepti neigiamas emocijas pozityviu būdu – teikdamos pritarimą, palaikymą ar besąlygišką meilę. Tyrimai atskleidžia, kad gebėjimas tinkamai reaguoti į partnerio stresą ypač svarbus santykių pradžioje.
Partnerio stresas ir reakcija į jį
Emre Selcuk su bendraautoriais (2024) straipsnyje nagrinėja afektinio reagavimo į partnerio stresą naudą. Mokslininkai apibrėžia afektinį reaktyvumą kaip asmenybės polinkį patirti neigiamas emocijas reaguojant į kasdienius stresorius ir pažymi, kad jis susijęs su asmenine gerove.
Afektinis reaktyvumas siejosi tiek su teigiamomis, tiek su neigiamomis sveikatos pasekmėmis. Autoriai pabrėžia, kad šios pasekmės gali apimti sumažėjusią psichologinę gerovę, didesnę mirtingumo riziką ir padidėjusią emocinių sutrikimų tikimybę. Tyrimo autoriai pastebėjo, kad didesnis afektinis reaktyvumas gali pabloginti santykių kokybę. Jų tyrimas buvo skirtas išsiaiškinti, kaip partnerio reakcija į stresą gali paveikti šiuos rezultatus.
Skirtingai nuo ankstesnių tyrimų, kurie daugiausia dėmesio skyrė vidiniam afektiniam reaktyvumui, Selcuk ir kt. tyrė reakciją į partnerio patiriamą stresą. Mokslininkai pastebėjo, kad afektinis reaktyvumas, pasireiškiantis jautrumu partnerio išgyvenimams, gali padėti stiprinti santykius, nes atspindi rūpestį, supratimą ir investiciją į partnerio emocinę būseną.

Stiprus pagrindas naujiems santykiams
Tyrimas atskleidė, kad naujose porose reakcija į partnerio stresą teigiamai veikė santykių kokybę. Šis efektas buvo grindžiamas partnerio suvokimu, kad jų emocinė būsena yra svarbi ir suprantama. Be to, afektinis reaktyvumas padėjo išvengti santykių kokybės blogėjimo tiek aštuonių savaičių, tiek trylikos mėnesių laikotarpiais.
Nors ilgamečiuose santykiuose afektinis reaktyvumas neturėjo tokio stipraus poveikio santykių kokybei, naujose porose jis pasirodė esąs ypač reikšmingas. Mokslininkai pabrėžia, kad santykių pradžioje tai gali būti svarbus veiksnys, prisidedantis prie ilgalaikės santykių kokybės ir stabilumo.
Dalijimasis našta: ir džiaugsme, ir sunkumuose
Santykiai, pagrįsti džiaugsmu, lengvumu ir palaikymu, tampa tikru prieglobsčiu, tačiau į juos įsiveržus stresui, situacija pasikeičia. Selcuk ir kolegos tyrė, kaip partneriai suvokia streso poveikį santykiams, stebėdami santykių kokybės pokyčius savaitiniais įrašais. Nors bendra santykių kokybė per aštuonias savaites mažėjo, tie, kurių partneriai buvo labiau jautrūs jų stresui, tokių pokyčių nepatyrė.
Tyrimo rezultatai rodo, kad gebėjimas reaguoti į partnerio stresą gali būti puiki galimybė sukurti stiprų santykių pamatą. Kai nauji partneriai pasižymi empatija, priėmimu ir supratimu, tai ne tik stiprina santykių kokybę trumpuoju laikotarpiu, bet ir tampa investicija į ateities santykius.
Šis tyrimas primena, kad partnerių gebėjimas bendrauti ir palaikyti vienas kitą stresinėse situacijose gali būti lemiamas veiksnys stiprių santykių kūrime. Partnerio stresas gali tapti iššūkiu, tačiau jis taip pat suteikia galimybę parodyti meilę ir atsidavimą, padedantį sukurti ilgalaikį tarpusavio pasitikėjimą. Atpažindami ir reaguodami į partnerio stresą, mes ne tik sustipriname santykius, bet ir kuriame sveikesnę emocinę aplinką abiem partneriams.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva