Avietės po truputį baigia duoti vaisių, todėl atėjo laikas jas apkarpyti pasiruošiant žiemai. Jei to neatliksite, kitais metais derlius bus menkas, o patys augalai bus silpnesni. Sužinokite, kaip tinkamai turėtų būti atliekamas aviečių genėjimas, kad nepažeistumėte krūmų.
Norint, kad avietės kasmet išliktų aromatingos ir didelės, būtina tinkamai prižiūrėti krūmus. Genėjimas yra viena svarbiausių priežiūros užduočių. Šią procedūrą svarbu atlikti tinkamu metu ir naudoti tinkamą techniką.

Kaip atliekamas aviečių genėjimas prieš žiemą?
Aviečių krūmais svarbu rūpintis sezoniškai juos genint, kad nudžiūvę ūgliai nesilpnintų augalo ir leistų atsirasti naujoms šakoms.
Nepakirpus krūmų, juos gali užpulti kenkėjai, kurie gali pažeisti jaunas šakas. Avietės turi įvairias veisles, todėl kiekvieną iš jų reikia kirpti skirtingu metu.
Vieną kartą per metus derančias avietes patartina genėti praėjus kelioms savaitėms po derliaus nuėmimo, kai nudžiūva dvejų metų ūgliai. Tai paprastai vyksta rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje, kai dar yra gana šilta.
Rudeninės avietės, kurių derlius auga ant einamųjų metų ūglių, turėtų būti genimos tik žiemą.
Krūmus, kurie duoda vaisių du kartus per metus, reikėtų genėti vėlyvą rudenį, prieš prasidedant pirmosioms šalnoms.
Genėjimas šiame etape užtikrins sveiką ir gausų derlių kito sezono metu, taip pat apsaugos krūmus nuo kenkėjų ir ligų.
Kaip teisingai genėti avietes?
Genėjimui reikės genėjimo žirklių ir sodo pirštinių. Pirmiausia reikia pašalinti visus ūglius, kurie davė vaisių tam tikrais metais, kruopščiai juos nupjaunant. Krūme palikite 4–6 sveikas, tvirtas šakas.
Šias šakas būtina sutvirtinti atramomis: pririšti prie į žemę įkaltų kuolų, arba paremti kopėčiomis, kad išlaikytumėte jų formą.
Labai svarbu genėjimą atlikti tinkamu metu. Jei genėsite per vėlai, augalai gali nušalti, ir kitą sezoną nesuteiks derliaus.
Laiku atliktas genėjimas padės užtikrinti, kad avietės stipriai augs ir kitais metais dosniai džiugins uogomis.

Kodėl reikia genėti avietes?
Genėti avietes būtina dėl kelių svarbių priežasčių:
- Skatina naują augimą. Pašalinus senus ir nudžiūvusius ūglius, augalas gali skirti daugiau išteklių naujiems ūgliams, kurie užaugins sveiką ir gausų derlių.
- Apsaugo nuo ligų ir kenkėjų. Genėjimas padeda sumažinti kenkėjų plitimą ir ligų atsiradimo tikimybę, pašalinant silpnas ir ligotas šakas.
- Gerina augalo struktūrą. Tinkamai genint, aviečių krūmai tampa gerai suformuoti, todėl uogos gauna daugiau saulės šviesos ir oro, o tai pagerina jų kokybę.
- Didina derlių. Kruopšti priežiūra, įskaitant genėjimą, gali padidinti uogų derlių, nes energija nukreipiama į stipriausias dalis.
- Palengvina priežiūrą ir derliaus nuėmimą. Tvarkingai genėti krūmai yra lengviau prižiūrimi, o uogų skynimas tampa patogesnis.
Reguliari ir tinkama genėjimo praktika padeda avietėms augti sveikai ir produktyviai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.