Salierai – aromatingi ir maistingi augalai, kuriuos mėgsta daugelis sodininkų. Tačiau norint užsiauginti gerą salierų derlių, svarbu žinoti, kada juos sėti. 2025 metais, kaip ir kiekvienais metais, sėjos laikas priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant jūsų regiono klimatą ir norimą derliaus laiką, tad kada geriausia sėti salierus 2025 metais – atskleisime straipsnyje.
Sėjos laikas daigams
Daugeliui Lietuvos regionų, geriausias laikas sėti salierus daigams yra vasario pabaiga arba kovo pradžia. Šis laikas pasirinktas atsižvelgiant į Lietuvos klimato ypatumus ir salierų poreikius.
Salierai turi ilgą vegetacijos periodą, trunkantį apie 150-200 dienų, todėl juos reikia sėti anksti, kad jie spėtų užaugti iki rudens. Sėja per anksti, sausio mėnesį ar vasario pradžioje, gali lemti peraugusius daigus, kurie sunkiau prigyja persodinami ir gali būti jautresni ligoms.
Anksti pasėtiems daigams gali trūkti šviesos, todėl jie ištįsta ir būna silpni. Kita vertus, sėja per vėlai, kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje, gali lemti mažesnį derlių, nes augalai nespės pilnai išsivystyti iki šalnų.
Vasario pabaiga arba kovo pradžia yra optimalus laikas, leidžiantis daigams užaugti stipriems ir sveikiems, o vėliau sėkmingai prigyti persodinus į atvirą gruntą. Atsižvelgiant į konkrečius orus 2025 metais, šis laikotarpis gali šiek tiek pasislinkti, todėl svarbu stebėti orų prognozes ir atsižvelgti į vietos sąlygas.

Sėjos sąlygos daigams
Salierų sėklos yra ypač smulkios, todėl sėjos procesas reikalauja kruopštumo. Dėl savo mažo dydžio, sėklas reikia sėti paviršiuje arba labai negiliai, ne giliau kaip 0,5 cm. Giliau pasėtos sėklos gali neturėti pakankamai energijos prasiskverbti pro dirvožemį ir sudygti. Sėklas galima tiesiog išbarstyti ant substrato paviršiaus ir švelniai prispausti. Taip pat galima naudoti sėjamąją, skirtą smulkioms sėkloms. Svarbu užtikrinti, kad substratas būtų drėgnas, bet ne permirkęs.
Norint užtikrinti gerą sėklų dygimą, būtina naudoti tinkamą substratą. Geriausias pasirinkimas yra specialus substratas, skirtas daigams, kuris yra lengvas, purus ir gerai drenuojamas. Toks substratas užtikrina gerą oro cirkuliaciją ir neleidžia sėkloms supūti.
Jei neturite specialaus substrato, galite sumaišyti durpes su smėliu ir kompostu. Durpės suteikia substratui purumo, smėlis gerina drenažą, o kompostas praturtina substratą maistinėmis medžiagomis.
Sėklas sėkite į atskirus indelius arba daigyklas, kad vėliau nereikėtų pikuoti daigų. Uždenkite indelius plėvele arba stiklu, kad sukurtumėte šiltnamio efektą ir išlaikytumėte drėgmę. Optimali temperatūra sėklų dygimui yra 20-25 °C. Esant tokiai temperatūrai, sėklos turėtų sudygti per 14-21 dieną.
Daigų priežiūra
Kai pasirodys daigai, nuimkite plėvelę arba stiklą ir pastatykite indelius šviesioje vietoje. Laistykite daigus reguliariai, bet ne per gausiai, kad nepradėtų pūti šaknys. Patręškite daigus kompleksinėmis trąšomis daigams 2-3 kartus per auginimo laikotarpį. Prieš persodinimą į atvirą gruntą, palaipsniui pratinkite daigus prie lauko sąlygų.
Šis grūdinimo procesas yra būtinas, norint paruošti daigus vėjuotam orui ir tiesioginei saulei. Pradėkite nuo kelių valandų per dieną, palaipsniui ilgindami laiką lauke. Stebėkite daigus, ar neatsiranda nudegimų ar kitų pažeidimų. Jei pastebite, kad daigai vysta, nedelsdami grąžinkite juos į patalpą.

Persodinimas į atvirą gruntą
Salierus į atvirą gruntą galima persodinti gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje, kai praeina šalnos pavojus ir dirvožemis įšyla iki 15-18 °C. Pasirinkite saulėtą ir nuo vėjų apsaugotą vietą. Sodinukus sodinkite 20-30 cm atstumu vienas nuo kito. Prieš sodinant, į duobutes įberkite komposto arba perpuvusio mėšlo.
Persodinant svarbu nepažeisti šaknų sistemos, todėl daigus iš indelių išimkite labai atsargiai. Pasodinus daigus, gerai palaistykite ir mulčiuokite aplink juos, kad sulaikytumėte drėgmę ir apsaugotumėte nuo piktžolių. Mulčiavimui tinka šiaudai, pjuvenos arba kompostas. Po persodinimo, stebėkite augalus ir reguliariai laistykite, ypač sausros metu.
Papildomi patarimai
Jei gyvenate vėsesniame regione, rekomenduojama auginti salierus šiltnamyje. Salierai mėgsta derlingą ir gerai drenuotą dirvožemį. Reguliariai laistykite ir tręškite salierus, kad jie gerai augtų ir derėtų. Pašalinkite šoninius ūglius, kad augalas sutelktų energiją į stiebo auginimą. Stebėkite augalus, ar neatsiranda kenkėjų ir ligų.
Tinkamai pasirinkus sėjos laiką ir užtikrinus tinkamą priežiūrą, galėsite užsiauginti gausų salierų derlių 2025 metais.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.