Kai galvojame apie potencialiai kenksmingas chemines medžiagas, retai atsižvelgiame į produktus, kuriuos kasdien naudojame ant odos ir plaukų. Tačiau daugelyje higienos priežiūros priemonių – nuo šampūnų ir kūno prausiklių iki losjonų ir nagų lakų – gali būti formaldehido arba formaldehidą išskiriančių konservantų, kurie gali kelti pavojų sveikatai reguliariai naudojant.
Formaldehidas higienos priežiūros produktuose
Formaldehidas yra bespalvės, stipraus kvapo dujos, kurias Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra klasifikuoja kaip žinomą žmogaus kancerogeną. Asmens priežiūros produktuose jis retai tiesiogiai nurodomas etiketėse, nes paprastai jis yra kaip konservantas arba yra lėtai išskiriamas kitų cheminių medžiagų, žinomų kaip „formaldehido donorai”.
Šie formaldehidą išskiriantys konservantai padeda užkirsti kelią bakterijų augimui ir prailgina galiojimo laiką, todėl jie yra vertingi gamintojams. Tačiau šis patogumas susijęs su potencialiais pavojais sveikatai, kuriuos vartotojai turėtų suprasti.
Dažni šaltiniai jūsų vonios spintelėje
Formaldehidas ir jo išskiriantys agentai gali būti randami stebėtinai dideliame kasdienių higienos priežiūros produktų asortimente:
Plaukų priežiūros produktai
Šampūnuose, kondicionieriuose ir plaukų glotninimo priemonėse dažnai yra formaldehido arba formaldehidą išskiriančių konservantų. Kai kuriose keratino plaukų tiesinimo priemonėse yra ypač didelis kiekis, išskiriantis šią cheminę medžiagą, kai jos kaitinamos naudojimo metu.
Odos priežiūros priemonės
Daugelyje drėkinamųjų priemonių, kūno prausiklių ir valiklių yra šių konservantų, kad būtų išvengta mikrobų augimo. Nuolatinis šių produktų naudojimas sukuria reguliarų nedidelių formaldehido kiekių poveikį.
Nagų produktai
Nagų kietikliai ir kai kurie lakai gali turėti formaldehido kaip ingrediento nagams stiprinti. Naudojimo ir džiūvimo metu šie produktai gali išskirti formaldehidą į orą, kurį kvėpuojate.
Kūdikių produktai
Ypač nerimą kelia šių cheminių medžiagų buvimas kūdikių šampūnuose, losjonuose ir servetėlėse. Kūdikių besivystančios sistemos gali būti labiau pažeidžiamos cheminių medžiagų poveikio.

Sveikatos problemos ir rizikos
Reguliarus formaldehido poveikis, net ir nedideliais kiekiais, kelia keletą sveikatos problemų:
Odos dirginimas ir jautrinimas
Dažniausia reakcija yra kontaktinis dermatitas – raudona, niežtinti ir kartais skausminga odos uždegimas. Pakartotinis poveikis gali sukelti jautrinimą, kai organizmas išvysto alerginę reakciją net į minimalų šios cheminės medžiagos kiekį.
Kvėpavimo takų problemos
Formaldehidas gali dirginti akis, nosį ir gerklę, kai išsiskiria į orą. Žmonėms, sergantiems astma ar kitomis kvėpavimo takų ligomis, poveikis gali sukelti ar pabloginti simptomus.
Vėžio rizika
Ilgalaikis formaldehido poveikis buvo siejamas su tam tikrais vėžio tipais, ypač nazofaringinio vėžio ir leukemijos. Nors riziką vien dėl asmens priežiūros produktų sunku įvertinti, protinga sumažinti nereikalingą poveikį.
Kumuliacinis poveikis
Galbūt labiausiai nerimą kelia kumuliacinis formaldehido poveikis iš kelių kasdien naudojamų produktų, kartu su aplinkos šaltiniais, tokiais kaip statybinės medžiagos ir baldai.
Probleminių ingredientų higienos priežiūros priemonėse identifikavimas
Formaldehidas retai pasirodo ingredientų sąrašuose savo pavadinime. Vietoj to, ieškokite šių formaldehidą išskiriančių konservantų:
- DMDM hidantoinas
- Kvaternium-15
- Imidazolidinilurea
- -Diazolidinilurea
- Polioksimetileno karbamidas
- Natrio hidroksimetilglicinatas
- 2-bromo-2-nitropropanas-1,3-diolis (Bronopolis)
- Glioksalis
- Metenaminas
- 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioksanas
Šie ingredientai lėtai išskiria formaldehidą laikui bėgant, kad išsaugotų produktą, sukurdami nuolatinį poveikį kiekvieno naudojimo metu.
Saugesni alternatyvūs variantai jūsų namams
Formaldehido poveikio mažinimas asmens priežiūros produktuose nereiškia, kad reikia aukoti švarą ar efektyvumą:
Atidžiai skaitykite etiketes
Pirmasis žingsnis yra sąmoningumas – patikrinkite ingredientų sąrašus ir venkite produktų, kuriuose yra aukščiau išvardytų formaldehidą išskiriančių konservantų.
Rinkitės sertifikuotus produktus
Ieškokite produktų, sertifikuotų organizacijų, kurios draudžia arba riboja formaldehidą ir jo išskirtuvus, tokių kaip MADE SAFE, EWG Verified arba COSMOS sertifikuoti ekologiški produktai.
Apsvarstykite paprastesnes formuluotes
Produktai su trumpesniais ingredientų sąrašais ir tie, kurie parduodami kaip „be kvapo”, dažnai (nors ne visada) turi mažiau potencialiai probleminių konservantų.
Atlikdami šiuos žingsnius, galite žymiai sumažinti formaldehido poveikį, tuo pačiu mėgaudamiesi efektyviais higienos priežiūros produktais, kurie palaiko jūsų sveikatą ir gerovę.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.