Ar kada patyrėte nusivylimą, kai jūsų plaukai stojasi piestu, tarsi nepaisydami gravitacijos? O gal pajutote netikėtą mažą smūgį paglostydami savo pūkuotą draugą? Šie dažni reiškiniai nėra magija, o veikiau įdomių mokslo principų rezultatas. CNN žurnalistė Meg Tirrell aiškina šokiruojantį elektrostatinio šiaušimosi ir tų netikėtų elektros iškrovų mokslą, siūlydama praktiškų būdų sutramdyti nepaklusnius plaukus ir atsikratyti nemalonių kibirkščių. Tad kas vyksta kai elektrinasi plaukai?
Elektrostatinio krūvio mokslas: energijos disbalansas
Elektrostatinės elektros pagrindas yra elektrinio krūvio sąvoka, kurią perneša mažytės dalelės, vadinamos elektronais. Normaliai atomuose yra vienodas teigiamų ir neigiamų krūvių skaičius, todėl jie yra neutralios būsenos. Tačiau trinant tam tikras medžiagas vieną į kitą, elektronai gali būti perkeliami nuo vieno paviršiaus ant kito. Tai sukuria krūvio disbalansą: vienas objektas tampa neigiamai įkrautas (įgyja elektronų), o kitas – teigiamai įkrautas (praranda elektronus).
Plaukai, būdami geru izoliatoriumi, lengvai dalyvauja šiame elektronų perdavimo procese. Šukuojant ar valant plaukus šepečiu, ypač sausomis sąlygomis, trintis sukelia elektronų judėjimą iš plaukų į šepetį ar šukas (jei jie pagaminti iš tokių medžiagų kaip plastikas ar guma). Dėl to plaukų sruogos įgyja teigiamąjį krūvį.
Kodėl elektrostatinis krūvis kelia plaukus?
Elektrostatinio šiaušimosi fenomenas yra tiesioginė šių teigiamų krūvių vienas kito atstūmimo pasekmė. Kaip vienodi dviejų magnetų poliai stumia vienas kitą, taip ir teigiamai įkrautos plaukų sruogos veikia atstumiančia jėga gretimas teigiamai įkrautas sruogas. Šis atstūmimas sukelia atskirų plaukų atsiskyrimą ir atšokimą vienas nuo kito, sukuriant tą būdingą nepaklusnumą ir nekontroliuojamą šukuosenos išvaizdą.
Oro drėgmės ir medžiagų vaidmuo
Elektrostatinio krūvio atsiradimo tikimybę ir intensyvumą labai veikia aplinkos veiksniai, ypač oro drėgmė. Vandens molekulės ore gali pernešti perteklinį krūvį, efektyviai neutralizuodamos elektrostatinį kaupimąsi. Štai kodėl elektrostatinis šiaušimasis yra daug dažnesnis sausais žiemos mėnesiais, kai ore yra mažiau drėgmės.
Medžiagos, su kuriomis kontaktuojame, taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Izoliacinės medžiagos, tokios kaip vilna, nailonas ir sintetiniai audiniai, yra labiau linkusios generuoti elektrostatinį krūvį trinties būdu, palyginti su laidžiomis medžiagomis, tokiomis kaip medvilnė ar metalas. Tai paaiškina, kodėl vilnonė kepurė ar sintetinis megztinis dažnai gali sukelti blogą plaukų dieną, pilną elektrostatinio krūvio.

Elektrostatiniai smūgiai liečiant objektus ar gyvūnus
Mažas smūgis, kurį pajuntate liesdami metalinę durų rankeną ar savo augintinį, yra staigus susikaupusio elektrostatinio krūvio išsikrovimas. Jūsų kūnas, sukaupęs perteklinį krūvį (teigiamą arba neigiamą), siekia grįžti į neutralią būseną. Kai liečiatės prie laidžios medžiagos (pavyzdžiui, metalo) arba kito įkrauto objekto (pavyzdžiui, jūsų augintinio, kurio kailis taip pat gali sukaupti elektrostatinį krūvį), perteklinis krūvis greitai nuteka, kad išlygintų elektrinį disbalansą, sukeldamas tą trumpą, netikėtą kibirkštį.
Būdai sutramdyti elektrostatinį šiaušimąsi ir išvengti smūgių
Laimei, yra keletas praktiškų būdų kovoti su elektrostatiniais plaukais ir sumažinti tuos erzinančius smūgius:
- Didinkite oro drėgmę. Namuose ar biure naudodami oro drėkintuvą, galite padidinti oro drėgmę ir sumažinti elektrostatinį kaupimąsi.
- Naudokite drėkinančias plaukų priežiūros priemones. Kondicionieriai, nenuplaunami kondicionieriai ir plaukų aliejai padeda padengti plaukų sruogas, sumažindami trintį ir neleisdami kauptis krūviui.
- Rinkitės tinkamus plaukų priežiūros įrankius. Pirmenybę teikite natūralių medžiagų, tokių kaip mediena ar šerno šeriai, šepečiams bei šukoms, o ne plastikiniams ar guminiams gaminiams.
- Pereikite prie natūralių audinių. Kai įmanoma, rinkitės drabužius ir patalynę iš natūralių pluoštų, tokių kaip medvilnė ar šilkas, kurie mažiau linkę generuoti elektrostatinį krūvį.
- Naudokite antistatinius plaukų purškiklius arba skalbinių minkštiklius. Lengvas antistatinio plaukų purškiklio papurškimas arba švelnus skalbinių minkštiklio perbraukimas per plaukus gali padėti neutralizuoti krūvį.
- Įžeminkite save. Prieš liesdami metalinius objektus ar savo augintinį, pabandykite trumpai paliesti įžemintą metalinį paviršių, pavyzdžiui radiatorių ar metalinį vandens čiaupą, kad iškrautumėte bet kokį jūsų kūne susikaupusį elektrostatinį krūvį.
- Naudokite foliją. Neįtikėtina, bet šiek tiek aliuminio folijos gali padėti sumažinti elektrostatinį krūvį. Pabandykite švelniai perbraukti folijos gabalėliu per plaukus. Metalas yra laidininkas ir gali padėti iškrauti susikaupusį statinį krūvį.
- Vanduo. Nedidelis kiekis vandens taip pat gali padėti. Šiek tiek sudrėkinkite rankas ir švelniai perbraukite per plaukus. Vanduo yra polinė molekulė ir gali padėti neutralizuoti elektrostatinį krūvį. Tačiau būkite atsargūs, kad neperšlapintumėte plaukų.
Suprasdami elektrostatinio šiaušimosi mokslą ir taikydami šias paprastas priemones, galite efektyviai suvaldyti nepaklusnius plaukus, atsikratyti tų netikėtų smūgių ir džiaugtis glotnesniais bei lengviau valdomais plaukais.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis: edition.cnn.com