Mokslininkai teigia radę pirmąjį viso milžiniško naujos rūšies žolėdžio dinozauro skeletą. Tai ilgakaklių zauropodų (sauropod) protėvis, didžiausias padaras kada nors vaikščiojęs Žemėje.
Rastas 9,14 metrų ilgio protėvio skeletas su kaukole gali padėti atskleisti kaip zauropodas su milžinišku 36,58 m ilgio kaklu vystėsi ir tapo visišku žolėdžiu, skelbia dailymail.co.uk.
JAV Teksaso technikos universiteto (Texas Tech University) paleontologas Sankaras Chatterjee teigia, kad skeletas rastas pietinėje Kinijos dalyje.
Preliminarias atradimo išvadas paleontologas sekmadienį pateikė Amerikos geologijos draugijos (Geological Society of America) susitikime Denveryje (Kolorado valstija).
Tai buvo keturkojis gyvūnas, turėjęs ilgo kaklo užuomazgas. Plati, aukšta, iškili kaukolė šonuose turi akiduobes ir trumpą snukį su dideliu, plačiu U formos žandikauliu. Pjūkliniai, šaukšto formos dantys rodo jį mitus augalais, panašiai kaip ir zauropodai.
Tvirti dantys ir iškilus kaklas leido gyvūnui lengvai nukąsti ir sukramtyti smulkias medžių viršūnių šakas.
„Tai lyg rankraštis, kuriame trūksta daugybės puslapių. Mes vis dar bandome sujungti jį iš gabalų, – teigia profesorius S. Chatterjee. – Tai dar viena iš tų trūkstamų grandžių. Dabar mes žinosime daugiau apie šių dinozaurų evoliucionavimą“.
Profesoriaus teigimu, skeletą, kurio amžius siekia daugiau nei 200 milijonų metų, surado vienas iš jo kolegų 2005 metais per per potvynius ir poplūdžius apsemiamose Lufengo salpose Junano provincijoje, kurioje gausu dinozaurų radinių.
Manoma, kad tai nauja rūšis, preliminariai vadinama „Yizhousaurus sunae“, vietinių gyventojų ir Kinijos paleontologų garbei.
Jutos Gamtos istorijos muziejaus (Utah Museum of Natural History) paleontologas ir Jutos universiteto profesoriaus asistentas Randallas Irmis nurodo, kad šalia aptikto dinozauro esančiuose tiriamuose kloduose rastos dar mažiausiai šešios zauropodams giminingos rūšys.
Jis teigė nematęs kolegos pranešimo, bet matęs kaukolės nuotraukas: „Ji nepaprastai panaši į toje pačioje vietoje rasto „Jingshanosaurus“.
Visų zauropodų protėvių, kuriuos mokslininkai atrado pastaraisiais metais, kaulai mokslininkams pateikia užuominų apie tai, kaip toks milžiniškas žvėris vystėsi, ir kada ėmė misti tik augalais.
„Kiekvienas žavisi zauropodais, nes tai didžiausi gyviai, kada nors vaikščioję Žemėje, – teigė dr. R. Irmis pasakė. – Net visuomenė nori sužinoti, kaip šis „didžiūnas“ vystėsi“.