Now Reading
Restoranai viešai prabilo apie tai, kuo maitina savo lankytojus (Foto)

Restoranai viešai prabilo apie tai, kuo maitina savo lankytojus (Foto)

Restoranai viešai prabilo apie tai

Laikas.lt
Nuotr. Aina Kunigelytė

Ketvirtadienį, Vilniuje, restorane „Terrazza“ pristatyta atsakingų restoranų iniciatyva, prie kurios prisijungusios viešojo maitinimo įstaigos be užuolankų pristato savo lankytojams, ką jie gauna lėkštėje užsisakydami patiekalą iš valgiaraščio.

Didžiausia nauda vartotojams

Restoranų Vyriausiųjų Virėjų ir Konditerių Asociacijos valdybos pirmininkas, buvęs ilgametis asociacijos prezidentas, Stanislavas Kizenevičius yra pasakęs: „Ateityje patenkintas klientas bus ne tas, kuris iš restorano išeis tiesiog sotus, bet tas, kuris galės gauti visus jam rūpimus atsakymus, pavyzdžiui, apie jam patiektus pietus“.

Atsakingų restoranų tinkle esančių restoranų galima drąsiai klausti „kas šiandien meniu?“ ir gauti informaciją apie restorane/kavinėje naudojamus produktus, jų sudėtines dalis, alergenų, GMO naudojimą, produktų kilmę, paruošimo būdą ir kitą svarbią informaciją apie aplinkosauginę politiką bei vykdomus veiksmus.

Jau beveik pusę metų šioje iniciatyvoje dalyvauja Lietuvos maitinimo įstaigos, pionierės: restoranų tinklas „Kinų rožė“ (Vilnius), restoranų tinklas „Fortas“/ „Forto Dvaras“ (Vilnius, Kaunas, Panevėžys, Šiauliai) bei restoranas „Terrazza“, „Užupio klasika“ (Vilnius), „Brasserie de Verres en Vers“ (Vilnius), „Diverso“ (Kaunas), „Granatus“ (Klaipėda), „Navalio“ restoranas (Klaipėda). Neseniai prie iniciatyvos prisijungė lėto maisto filosofiją propaguojantis restoranas „Salvete“.

„Kas šiandien meniu?“ atsakingų restoranų projekte dalyvaujantys restoranai prisiima atsakomybę laikytis aplinkosaugos ekspertų parengtų kriterijų, pvz.: gaminant patiekalus naudoti ne mažiau 20% vietinių, sezoninių produktų, 10% ekologiškų produktų, rūšiuoti ir tinkamai tvarkyti atliekas, mažinti elektros ir vandens suvartojimą, rinktis tiekėjus turinčius aiškią socialinės atsakomybės, aplinkosaugos, kokybės politiką ir kt.

Restoranai, siekdami paskatinti lankytojus pačius domėtis apie tai, ką valgo ir patiems reikalauti kokybės pateikia informaciją apie savo prisiimtus įsipareigojimus (aukščiau minėti kriterijai), vieni restoranai paruošė įdėtinius meniu lapus, kiti pačiame meniu, prie kiekvieno patiekalo pateikia informacija apie patiekale naudojamų produktų sezoniškumą, kilmę, ekologiškumą, GMO (ne)naudojimą. Visų restoranų įsipareigojimai bei elektroniniai meniu su informacija apie patiekalų sudėtį patalpinti iniciatyvoje dalyvaujančiame portale www.meniu.lt

Iniciatyvą įgyvendinančios nevyriausybinės, aplinkosauginės organizacijos „VšĮ Kultūros idėjų institutas“ vadovo Artūro Nečejausko teigimu: „Svarbiausia sukurti bendradarbiaujančią grandinę tarp vartotojo-restorano-tiekėjo ar ūkininko. Tokioje grandinėje vieni iš kitų turėtų reikalauti kokybiško produkto ir atsakingo požiūrio į žaliavas, darbo principus, aplinką.

Atsakomybės iš restoranų reikalauja lankytojai

2012 m. vasario – balandžio mėnesiais atsakingų restoranų iniciatyvoje dalyvaujančiuose Lietuvos restoranuose bei internetinėje erdvėje buvo atliktas restoranų lankytojų nuomonės tyrimas, kurio metu apklausta virš 2000 respondentų. Tyrimo duomenys parodė, kas ir kiek restoranų lankytojui svarbu, renkantis vietą kur valgyti bei pasirenkant, ką valgyti.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

73% klientų yra svarbi informacija apie GMO, taip pat, kad restoranas naudotų ekologiškas valymo/plovimo priemones. 70% restoranų lankytojų aktualu ir svarbu sezoninių produktų naudojimas, o taip pat svarbu, kad restoranas suteiktų informaciją apie alergenus, esančius maiste. 68% apklaustųjų yra aktualūs ekologiški ir vietiniai produktai arba žaliavos, naudojamos restoranų patiekalų gamybai. Net 80% apklaustųjų išsakė savo požiūrį dėl galimybės užsisakyti mažesnę porciją.

Kaip bebūtų netikėta, tačiau net 67% restoranų lankytojų aktualu, ar restoranas rūšiuoja atliekas. 62% apklaustųjų nurodė, kad jiems svarbu, ar restoranas, pirkdamas žaliavas ar paslaugas taip pat renkasi tiekėjus, turinčius aiškią socialinės atsakomybės politiką. Kone 50% apklaustų klientų svarbu, ar restoranas taupo elektrą ir vandenį bei, ar renkasi tik gausius išteklius turinčias žuvų rūšis.

Išsamūs tyrimo rezultatai – kreiptis el.paštu [email protected] 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt