Per ateinančius dvejus metus padidėjęs Saulės aktyvumas lems dažnesnes magnetines audras, o danguje galėsime mėgautis vis dažniau pasirodančiomis įspūdingomis Šiaurės pašvaistėmis. Praneša WP.
Mokslininkai patvirtino, jog Saulė pasiekė vieną iš savo aktyviausių ciklo fazių per pastaruosius 11 metų. Šis padidėjęs aktyvumas ne tik kuria nuostabius reginius, matomus net toli nuo polių esančiose vietose, bet ir kelia grėsmę technologijoms – gali sutrikti palydovų veikla, GPS signalai, elektros tiekimas bei ryšys. Prognozuojama, jog šis Saulės aktyvumo pikas tęsis dar keletą metų, todėl esame tiesiogiai veikiami įvykstančių kosminių pokyčių.
Kosminės grėsmės ir mūsų technologijos
Vis dažnesnės magnetinės audros, sukeltos padidėjusio Saulės aktyvumo, gali turėti rimtų pasekmių mūsų kasdienybėje naudojamoms technologijoms. Ypač pažeidžiami yra palydovai, kurie šiandien yra gyvybiškai svarbūs ne tik ryšiui, bet ir prognozuojant orus, stebint klimatą, vykdant karines operacijas ir užtikrinant navigaciją. Staigus Saulės plazmos išsiveržimas gali sukelti geomagnetinį audrą, kuri gali ne tik pakenkti palydovams, bet ir sugadinti jų elektroniką ar net pakeisti orbitas. Istorijoje jau būta atvejų, kai geomagnetinės audros sutrikdė palydovų eismą, o interneto ir telekomunikacijų infrastruktūra tapo itin pažeidžiama.
Be to, Saulės aktyvumas kelia riziką ne tik technologijoms, bet ir astronautams, esantiems kosmose. Per stiprias magnetines audras kosminėje erdvėje randamos dalelės tampa itin sparčios ir pavojingos, ypač tiems, kurie per orbitines keliones ar misijas Mėnulyje ir už jo ribų yra mažai apsaugoti nuo šių energingų dalelių.
Saulės ciklo poveikis
Saulės ciklas – tai natūralus mūsų žvaigždės aktyvumo ciklas. Maždaug kas 11 metų Saulės magnetiniai poliai apsikeičia vietomis, per šį laiką Saulė pereina iš ramios būsenos į aktyvią.
Saulės aktyvumo viršūnės metu padidėja Saulės dėmių skaičius, o kartu ir Saulės aktyvumo lygis.
Galingi Saulės dalelių smūgiai sukėlė purpurines ir raudonas poliarines pašvaistes net iki Indijos ir Bahamų, tačiau tuo pačiu taip pat sutrikdė mažesnių palydovų veiklą kosmose ir GPS signalus.
„Tai, ką dabar jaučiame iš Saulės, rodo, kad ji pasiekė Saulės ciklo maksimalią fazę. Turėsime maždaug dvejus metus didžiausios aktyvumo fazės, todėl tikimės, kad dar vienerius metus ar panašiai ši maksimali fazė tęsis“, – sakė Liza Apton, „Solar Cycle 25 Prediction Panel“ prognozių grupės, tarptautinės ekspertų grupės, bendramokslė.