Praėjusiais metais greitosios mados milžiną „Shein“ buvo galima pastebėti visur, pradedant socialiniais tinklais ir baigiant daiktų įsigyjimu besidžiaugiančiais artimaisiais.
Naujausia „Shein“ veiklos ataskaita šandien tik patvirtina spėjimus: dabar oficialiai galima teigti, jog šis prekės ženklas yra didžiausias aplinkos teršėjas mados pramonėje.
Remiantis atliktais tyrimais teigiama, jog „Shein“ ir „Temu“ gaminami drabužiai gali kelti grėsmę sveikatai.
Pagrindiniai punktai, išskiriantys Shein iš rinkos konkurentų:
- Greita gamyba: „Shein” garsėja ypač greita gamyba, kuri leidžia kompanijai per 10 dienų sukurti naują dizainą ir išleisti jį kaip drabužį.
- Didelis produkcijos kiekis: kiekvieną dieną svetainėje atsiranda iki 10 000 naujų prekių, o bendras prekių pasirinkimas bet kuriuo metu siekia apie 600 000.
- Žemos kainos: vidutinė „Shein” prekės kaina yra apie 10 eurų, todėl jos yra itin prieinamos plačiam vartotojų ratui.

LRT. lt portalo kalbinta tvarios mados šalininkė Augustė teigia, kad šių prekės ženklų rūbus ir žodį kokybė galima būtų gretinti kaip cepelinus su kečupu. Pašnekovė taipogi pasidalijo mintimis, jog nesupranta kaip žmonės po 10-12 valandų gali vilkėti tokius nuodus ant savo kūno? Kodėl taip savęs nevertiname?
Dideli toksiškų medžiagų kiekiai
Pastaruoju metu atlikti tyrimai atskleidė, kad „Shein“ ir kitų žemų kainų kiniškos prekybos platformų, tokių kaip „Temu“ ir „AliExpress“, produktuose yra dideli kiekiai toksiškų cheminių medžiagų.
Šios medžiagos ženkliai viršija leistinas normas, kartais net ir kelis šimtus kartų. Tai rodo, kad anksčiau metaforiškai skambėję teiginiai apie tokių produktų kenksmingumą gali turėti realų pagrindą.
Toksinių medžiagų gausa net ir vaikiškuose drabužiuose
Tyrimai taip pat atskleidė, kad net vaikams skirtuose gaminiuose iš tokių prekybos platformų kaip „Shein“, „Temu“ ir „AliExpress“ randama toksiškų medžiagų, kurios viršija leistinas saugumo normas.
Tai kelia papildomą susirūpinimą, nes vaikai yra ypač pažeidžiama vartotojų grupė. Tėvams svarbu būti atidiems renkantis prekes vaikams ir atkreipti dėmesį į produkto kokybę bei saugos standartus.
Dėl greito Kinijos prekių ženklų augimo vis dažniau tiriama jų verslo praktika ir saugos standartai. Seulo pareigūnai reguliariai atlieka tokius tyrimus, o rugpjūčio mėnesį buvo įvertinti 144 produktai iš „Shein“, „AliExpress“ ir „Temu“. Kai kurie iš jų neatitiko standartų.

„Shein“ parduodami bateliai turėjo aukštą ftalatų lygį – šios cheminės medžiagos naudojamos plastiko lankstumui, patvarumui ir ilgaamžiškumui didinti. Vienoje poroje ftalatų kiekis buvo net 229 kartus didesnis už leistiną normą. Anksčiau atliktos analizės parodė, kad ftalatų kiekis batuose normą viršijo net 428 kartus.
Ftalatai žinomi kaip endokrininę sistemą trikdančios medžiagos, kurios gali paveikti hormonų sistemas ir sukelti neigiamą poveikį sveikatai, tokį kaip reprodukcijos sutrikimai, vystymosi problemos ir padidėjusi lėtinių ligų rizika.
Europos Sąjunga įvedė griežtus reglamentus, ribojančius tam tikrų ftalatų naudojimą žaisluose, vaikų prekėse, su maistu besiliečiančiuose gaminiuose ir medicinos prietaisuose.
V. Kaunelienės teigimu dėl jų cheminės struktūros ftalatai lengvai pasišalina iš gaminių ir patenka į aplinką, todėl žmonės dažnai susiduria su jų poveikiu, nurydami, įkvėpdami ar absorbuodami per odą.
Formaldehidas kepurėse
Tyrimo metu „Shein“ parduodamose kepurėse taip pat buvo rasta daug formaldehido, kuris naudojamas gaminant statybos produktus, klijus ir tekstilę.
Formaldehidas, dėl savo plačios naudojimo srities, yra dažnas patalpų oro teršalas, todėl žmonės dažnai susiduria su juo įkvėpdami, nurydami ar pasisavindami per odą.
Trumpalaikis poveikis gali sudirginti akis, nosį ir gerklę, o ilgalaikis ar didelio lygio poveikis gali sukelti rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip kvėpavimo takų sutrikimai ir padidėjusi tam tikrų vėžio rūšių rizika, aiškina mokslininkė.
Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra formaldehidą klasifikuoja kaip pirmos grupės kancerogeną – tai cheminės medžiagos, kurios gali skatinti navikų vystymąsi organizme. Dėl šios sveikatai pavojingos medžiagos daugelis regionų griežtai reguliuoja formaldehido naudojimą.

Kiti radiniai šių gigantų prekėse
„Le Monde“ praneša, kad Pietų Korėjos valdžios institucijos nustatė, jog „Temu“ gaminamuose vidpadžiuose švino kiekis viršija leistiną normą daugiau kaip 11 kartų.
Europos sąjunga uždraudė švino naudojimą daugelyje vartojimo prekių, siekdama apsaugoti visuomenės sveikatą, ir nustatė griežtus švino kiekio standartus geriamajame vandenyje, maiste ir kosmetikoje.
Tyrimo metu taip pat dviejuose „Shein“ nagų lako buteliukuose aptiktas 1,4-dioksanas, kurio koncentracija viršijo leistiną normą daugiau kaip 3,6 karto, o metanolio kiekis buvo 1,4 karto didesnis nei leidžiama.
Trumpalaikis šios medžiagos poveikis gali sukelti kvėpavimo takų dirginimą, galvos skausmą, svaigulį, taip pat pakenkti kepenims ir inkstams.
Tarp produktų, kuriuose rasta toksiškų medžiagų, buvo ir vaikiški laikrodžiai, batai bei spalvoti pieštukai.

Vieni didžiausių aplinkos teršėjų
Be toksiškų medžiagų gaminiuose, šio tipo madai būdinga ir kita rimta problema. Spartus gamybos procesas ir internetinis veiklos modelis lemia didelius šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus.
Šios dujos, patekusios į atmosferą, pagreitina klimato kaitą, sukeldamos ekstremalius orų pokyčius ir spartų vidutinės planetos temperatūros kilimą.
„Shein“ veiklos ataskaita trečius metus iš eilės atskleidė tai, kas akivaizdu: ši ultragreitosios mados milžinė tapo didžiausia aplinkos teršėja mados sektoriuje.
2022–2023 m. laikotarpiu jos išmetamo anglies dioksido kiekis beveik padvigubėjo. Vien 2023 m. „Shein“ išmetė 16,7 mln. tonų CO2, tuo tarpu vidutinis žmogus per metus sugeneruoja apie 4 tonas CO2.