Pirmiausia svarbu suprasti, kad pelėsis ant sienų atsiranda dėl per didelės drėgmės patalpose, todėl būtina ją sumažinti. Pelėsis dažniausiai formuojasi vonios kambariuose, rūsiuose, šiaurinėse sienose arba prastai vėdinamose erdvėse. Šiame straipsnyje pateiksime veiksmingų būdų, kaip visam laikui pašalinti pelėsį.
Kas yra pelėsis?
Pelėsiai yra daugialąsčiai grybai, kurie vystosi ir dauginasi drėgnoje aplinkoje. Šie mikroorganizmai plinta per mikroskopines sporas, kurios sklando ore ir įsitvirtina ant paviršių.
Iš pradžių pelėsis atrodo kaip tamsūs, maži taškeliai, kurie ilgainiui plečiasi. Jo spalva gali būti įvairi, dažnai pilkai juoda arba žalia, priklausomai nuo rūšies.
Dažniausiai pasitaiko juodasis pelėsis, atsirandantis lubose ir viršutiniuose kampuose dėl kondensato, arba arti grindų dėl kylančios drėgmės.
Pelėsis lėtai naikina sienas, pradėdamas nuo dažų, o vėliau pažeisdamas tinką. Be to, jis kelia pavojų sveikatai – gali gyventojams sukelti įvairių sveikatos problemų bei alergijų.

Kaip pašalinti pelėsį?
Yra daug būdų kaip galima pašalinti pelėsį, tačiau prieš juos visus išvardijant reikia suprasti pagrindinę problemą –drėgmės perteklių. Jeigu pastebėjote pelėsį, pirmiausia, ko turėtumėte imtis – tai pastatyti drėgmę surenkantį prietaisą, kad patalpos drėgnumas pamažu atitiktų normalų lygį.
Jeigu pirmuoju punktu jau pasirūpinote, tuomet žemiau pateiksime kitus pelėsio naikinimo būdus.
Į kovą su pelėsiu – baliklis
Baliklis yra efektyvi priemonė kovojant su pelėsiu. Užpildykite purškimo buteliuką balikliu ir apipurkškite pelėsio pažeistas vietas. Leiskite baliklio tirpalui veikti 20-30 minučių, tada gerai išvėdinkite kambarį. Po šio proceso pastebėsite, kaip pelėsis nyksta.
Po baliklio panaudojimo paimkite drėgną šluostę ir nuvalykite likusius pelėsio bei baliklio nešvarumus – jūsų sienos vėl atrodys baltos.
Tačiau venkite naudoti baliklio ant spalvotų sienų, nes jis gali jas pažeisti. Baliklyje esantis chloras efektyviai naikina pelėsį, o jo veiksmingumas priklauso nuo chloro koncentracijos.
Kuo daugiau chloro, tuo poveikis stipresnis. Naudojant baliklius, rekomenduojama mūvėti apsaugines pirštines, veido kaukę ir akinius, kad apsaugotumėte akis ir odą nuo galimo baliklio poveikio. Taip pat labai svarbu po šios procedūros gerai išvėdinti patalpas.
Pelėsis ir actas
Acto naudojimas pelėsiui šalinti yra labai populiarus, nes tai ekonomiška ir efektyvi priemonė be kenksmingų cheminių medžiagų.
Sudrėkinkite minkštą skudurėlį actu ir nuvalykite pelėsio paveiktus plotus. Po tokio išvalymo rekomenduojame gerai išvėdinti kambarį.
Taip pat galite pasigaminti acto ir vandens mišinį purkštuvui ir apipurkšti labiausiai pažeistas vietas. Leiskite veikti 6 valandas, tada nuvalykite švaria šluoste. Procesą kartokite, kol pelėsis visiškai išnyks.
Norėdami pagerinti rezultatus ir suteikti malonų kvapą, įpilkite kelis lašus arbatmedžio eterinio aliejaus į actą – jis taip pat turi dezinfekuojančių savybių.

Amoniakas
Amoniakas yra stipraus poveikio medžiaga, galinti kelti pavojų sveikatai, todėl jį reikia naudoti atsargiai ir nedideliais kiekiais, laikantis visų saugos priemonių.
Praskieskite amoniaką su vandeniu santykiu 1:1. Leiskite tirpalui kelias minutes pabūti, tada sudrėkinkite skudurėlį šiame mišinyje ir uždėkite jį ant pelėsio pažeistų vietų.
Galiausiai kruopščiai nuvalykite paviršių kita švaria ir vandeniu sudrėkinta šluoste.
Pelėsis ir vandenilio peroksidas
Vandenilio peroksidas yra universali ir labai veiksminga priemonė kovojant su pelėsiu. Norint naudoti šį metodą, sumaišykite 100 ml vandenilio peroksido su 200 ml vandens ir supilkite mišinį į purkštuvą.
Apipurkškite pelėsio paveiktas vietas ir galiausiai nuvalykite jas švariai.
Kepimo soda tapetams
Valant tapetus su kepimo soda, sumaišykite 4 šaukštus sodos su karštu vandeniu ir supilkite tirpalą į purkštuvą.
Apipurkškite tapetų paviršių ir palikite kelioms minutėms. Po to nuplaukite švariu vandeniu ir atsargiai nusausinkite.
Patarimai norint ateityje išvengti pelėsio atsiradimo
Norint išvengti pelėsio susidarymo, svarbu sienas apšiltinti ir tinkamai išdžiovinti, taip pašalinant drėgmės sukeltą pelėsį.
Taip pat įrenkite veiksmingą ventiliacijos sistemą ir reguliariai vėdinkite patalpas.
Jei turite ventiliacijos problemų, naudokite oro sausintuvus, kad sumažintumėte drėgmės lygį ir pelėsio riziką. Rimtesnes problemas, pavyzdžiui, vandens pratekėjimą per stogą ar grindis, reikėtų spręsti jau su profesionalų pagalba.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva