Socialiniai santykiai yra esminė žmogaus gerovės dalis. Mokslininkai jau seniai pastebėjo, kad socialinė izoliacija ir vienatvė didina ligų riziką ir netgi gali prisidėti prie ankstyvos mirties. Tuo tarpu artimųjų ir draugų buvimas šalia padeda stiprinti imuninę sistemą, mažina širdies ligų, insulto ir 2 tipo diabeto riziką. Tokias išvadas pateikė Jungtinės Karalystės ir Kinijos mokslininkai, atlikę plataus masto tyrimą.
Kodėl vienatvė didina ligų riziką?
Norėdami išsiaiškinti, kokie biologiniai mechanizmai lemia socialinių santykių įtaką sveikatai, mokslininkai išanalizavo kraujyje cirkuliuojančius baltymus. Tyrimui buvo panaudota 42 tūkst. kraujo mėginių iš Jungtinės Karalystės biobanko. Tyrimo dalyviai buvo 40–69 metų amžiaus. Mokslininkai apskaičiavo socialinės izoliacijos ir vienatvės rodiklius.
- Socialinė izoliacija yra objektyvus rodiklis, kuris apima tai, ar žmogus gyvena vienas, kaip dažnai jis bendrauja su kitais ir ar dalyvauja socialinėje veikloje.
- Vienatvė yra subjektyvus rodiklis, priklausantis nuo to, ar žmogus jaučiasi vienišas.
Baltymų ryšys su sveikata
Tyrėjai analizavo baltymų rinkinį, vadinamą proteomu – visų organizmo baltymų visumą. Tai leido nustatyti, kurie baltymai labiau aktyvūs tarp socialiai izoliuotų ar vienišų žmonių ir kaip jie susiję su prasta sveikata.
Atsižvelgus į amžiaus, lyties ir socialinio-ekonominio statuso veiksnius, buvo aptikti:
- 175 baltymai, susiję su socialine izoliacija.
- 26 baltymai, susiję su vienatve.
Daugelis šių baltymų yra gaminami reaguojant į uždegimą, virusines infekcijas ar imuninės sistemos atsaką. Jie taip pat siejami su širdies ir kraujagyslių ligomis, 2 tipo diabetu, insultu ir ankstyva mirtimi.

Kokie baltymai reikšmingiausi?
Mokslininkai nustatė penkis baltymus, kurių padidėjusi koncentracija buvo tiesiogiai susijusi su vienatve.
- ADM baltymas. Jis dalyvauja organizmo atsake į stresą ir reguliuoja socialinius hormonus, įskaitant oksitociną, dar vadinamą „meilės hormonu“. Oksitocinas pagerina nuotaiką ir skatina socialinį ryšį.
- ASGR1 baltymas. Jis siejamas su padidėjusiu cholesterolio lygiu ir širdies ligų rizika.
„Šie baltymai padeda suprasti, kodėl socialinė izoliacija ir vienatvė yra tokie pavojingi sveikatai. Jie taip pat atskleidžia, kodėl socialiniai ryšiai yra būtini norint išsaugoti gerą sveikatą,“ – teigė Warwicko universiteto profesorius Jianfeng Feng.
Socialinė izoliacija ir vienatvė vis labiau tampa visuotine sveikatos problema. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pabrėžia, kad vis daugiau žmonių praneša apie jaučiamą vienatvę, nepriklausomai nuo jų amžiaus. „Mūsų tyrimai patvirtina, kad socialiniai kontaktai yra esminis sveikatos komponentas. Socialinė izoliacija ir vienatvė didina neigiamą įtaką žmogaus kūnui ir psichikai,“ – pridūrė Kembridžo universiteto psichiatrijos profesorė Barbara Sahakyan.
Šis tyrimas parodo, kaip svarbu palaikyti socialinius santykius ne tik dėl psichologinės, bet ir dėl fizinės sveikatos. Tai yra dar vienas įrodymas, kad artimi ryšiai su kitais žmonėmis gali tapti natūraliu sveikatos palaikymo būdu, apsaugančiu nuo ligų ir padedančiu gyventi ilgiau bei kokybiškiau.
Šaltinis: https://medicalxpress.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.