Koventryje gyvenančio vėžiu sergančio paciento istorija šokiravo medicinos bendruomenę – vyras daugiau nei 14 metų be reikalo taikoma chemoterapija, nors gydymas neturėjo mokslinio pagrindo. Šis atvejis, kaip teigia teisininkai, yra „ledkalnio viršūnė“, nes jie žino apie dar 12 panašių atvejų regione.
Nereikalinga chemoterapija ir to pasekmės
Pacientui, kuriam diagnozuotas piktybinis smegenų auglys, daugiau nei dešimtmetį buvo skiriamas chemoterapinis vaistas temozolomidas. Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) gairės nurodo, kad šio vaisto vartojimas neturėtų trukti ilgiau nei šešis mėnesius. Tačiau pacientui buvo taikomos keturių savaičių gydymo ciklų serijos daugiau nei 15 metų.
Ilgalaikis temozolomido vartojimas, pasak teisininkų, kelia didelę riziką antriniam vėžiui, lėtiniams kepenų sutrikimams ir sukelia nuolatinį mirties baimės pojūtį. Be to, pacientas patyrė daugybę šalutinių poveikių, įskaitant nuovargį, sąnarių skausmus, virškinimo sutrikimus, pasikartojančias burnos opas ir pykinimą.
Gydymo klaida buvo atskleista tik tada, kai pacientą gydęs profesorius Ianas Braunas išėjo į pensiją. Naujas gydytojas iškart patvirtino, kad tęsti chemoterapiją nebuvo jokio pagrindo.
Oficiali atsakomybė ir tyrimai
Universitetinių Koventrio ir Vorikšyro ligoninių NHS trestas (UHCW) pripažino klaidą ir atsiprašė paciento šeimos. Ligoninės generalinis direktorius profesorius Andy Hardy laiške paciento motinai pabrėžė, kad gydymas „nebuvo pagrįstas įrodymais“. „Negaliu įsivaizduoti, kokį poveikį tai turėjo jūsų sūnui. Atsiprašau už tai, ką jam teko išgyventi,“ rašė jis.
Tuo tarpu profesorius Braunas buvo perduotas Bendrosios medicinos tarybai (General Medical Council), kuri jam pritaikė laikinas praktikos apribojimo priemones. Dabar jis negali skirti, administruoti ar būti atsakingas už chemoterapijos vaistus, kol tyrimas nebus užbaigtas.

Chemoterapija: žala sveikatai ir gyvenimo kokybei
Paciento teisininkai akcentuoja ilgalaikio gydymo padarinius. „Daugiau nei dešimtmetį trunkanti chemoterapija žymiai pakenkė mūsų kliento sveikatai, gerovei ir gyvenimo kokybei,“ teigia Fiona Tinsley, klinikinių aplaidumo ir sunkių sužalojimų skyriaus vadovė.
Ji taip pat pažymėjo, kad toks gydymas paveikė paciento išsilavinimo ir karjeros galimybes, o šeimos kūrimas tapo didžiuliu iššūkiu.
Brabners teisininkų kontora pranešė, kad žino bent 12 kitų pacientų, kurie susidūrė su panašiomis situacijomis. Tačiau jie spėja, kad tai tik „ledkalnio viršūnė“, ir įtaria, kad tokių atvejų gali būti daug daugiau.
Kas yra temozolomidas?
Temozolomidas – tai chemoterapinis vaistas, dažniausiai naudojamas agresyviam smegenų augliui, vadinamam glioblastoma, gydyti. Šis vėžio tipas yra labai sunkiai gydomas, ir tik 2 % pacientų su šia diagnoze išgyvena ilgiau nei 10 metų.
Nors temozolomidas yra svarbus ginklas kovoje su glioblastoma, ilgesnis nei šešių mėnesių gydymo kursas ne tik neatitinka NHS gairių, bet ir kelia nereikalingą riziką paciento sveikatai.
Tolesni žingsniai ir atsakomybė
UHCW trestas pranešė, kad pradėjo vidinį tyrimą, siekdamas išsiaiškinti, kaip įvyko ši klaida. Pasak ligoninės vadovo prof. Hardy, visi skundai ir kaltinimai, susiję su darbuotojų veikla, yra vertinami itin rimtai. „Baigus vidinį tyrimą, bus sprendžiama dėl tolesnių veiksmų, jei jie bus būtini,“ teigė jis.
Ši istorija atskleidžia gilias spragas sveikatos priežiūros sistemoje, tačiau ji taip pat yra priminimas, kad būtina stiprinti pacientų saugumą, užtikrinti veiksmingą gydymą ir atidžiai stebėti ilgalaikius gydymo sprendimus.
Paciento istorija įkvėpė diskusijas apie tai, kaip sveikatos apsaugos sistemos gali tapti dar atsakingesnės, kad tokios klaidos nepasikartotų ir būtų užtikrinta geriausia įmanoma priežiūra visiems pacientams.
Šaltinis: https://www.bbc.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.