Lietuva – mūsų mylima valstybė, žavinti užsieniečius savo turtinga istorija, stulbinančia gamta ir draugiškais žmonėmis. Čia senovės tradicijos dera su modernumu, įspūdingi architektūros paminklai iškyla kerinčiuose kraštovaizdžiuose, Lietuva apipinta legendomis ir daugybe intriguojančių faktų, apie kuriuos galbūt niekada negirdėjote. Šiame straipsnyje pristatome 10 smagių faktų apie Lietuvą, pateikiamų Lithuania.travel svetainėje užsieniečiams.
Garantuojame, kad kai kurie iš jų tikrai privers nusišypsoti!
Amžinos šventės
Šventės visus metus. Lietuviai tikrai moka švęsti. Štai kodėl jų kalendorius perpildytas daugiau valstybinių švenčių nei bet kurioje kitoje Europos vietoje. Jie turi daugybę priežasčių švęsti – yra Joninės, pavasario ir rudens lygiadieniai, o svarbiausia – jie turi ne vieną, o net dvi Nepriklausomybės dienas! Ir tai tik ledkalnio viršūnė, kalbant apie šventes. Iš esmės, kad ir kada atvyktų turistai, kažkur vyks šventė.
Kur gi ta Lietuva?
Lietuviai save laiko Šiaurės Europos gyventojais, tačiau bent aštuonios šalys pretenduoja būti Europos centru, o Lietuva – tarp jų. Mes turime tam mokslinių įrodymų! 1989 metais Prancūzijos Nacionalinis geografijos institutas apskaičiavo, kad tikslus kontinento centras yra Purnuškėse, kaime šiek tiek į šiaurę nuo Vilniaus.
Sriubos festivalis
Ką gaunate sumaišę tarkuotus burokėlius, smulkintus virtus kiaušinius ir kefyrą? Šaltibarščius – vasaros sriubos karalių! Ryškiai rausvos spalvos ir ne mažiau ryškaus skonio, tai tikrasis Lietuvos vasaros skonis.
Mums, vietiniams gyventojams, pirmasis šaukštas per metus žymi oficialią ilgų saulėtų dienų pradžią. Puikiai tinkantis Instagram’ui, jis būtinai atsiras visų, kurie lankėsi šalyje nuo gegužės pabaigos iki rugsėjo pradžios (Šaltibarščių sezono pikas), nuotraukose. Ši sriuba tapo tokia populiari, kad jai netgi sukurtas atskiras festivalis, vykstantis Vilniuje gegužės pabaigoje – vasaros sriubos sezono atidarymo proga.
Apsėsti dydžio
Lietuva – maža šalis su didele praeitimi – XV amžiuje ji buvo didžiausia valstybė Europoje. Mūsų meilė dydžiui niekur nedingo. Todėl kiekvienas didesnis kalnas čia vadinamas kalnu, o Gedimino pilis, nors ir tėra gynybinis bokštas, vis dar turi didingą pavadinimą. Tačiau nesijaudinkite – kalbant apie vietinę virtuvę, porcijų dydis yra tik vienas: labai didelis.
Sukilėlių dvasia
Du garsiausi XX amžiaus Lietuvos menininkai, Jurgis Mačiūnas ir Jonas Mekas, garsėjo savo maištinga pozicija prieš pačius meno pasaulio pamatus. Ironiška, kad Lietuvos visuomenė didžiuojasi jų kūrinių eksponavimu MoMa ir Tate galerijose – tai tikriausiai būtų prajuokinę šiuos du senus maištautojus.
Ši maištinga dvasia dabar išsiliejo į didžiųjų miestų gatves. Didelės sienų tapybos, ironiškai vaizduojančios šiuolaikinę politiką ir istorines figūras (taip pat ir haliucinacinę vaizdinę medžiagą), tapo įprastu vaizdu tiek Vilniuje, tiek Kaune. Šiuo metu abu miestai turi savo lauko galerijas, o Kaune netgi yra žemėlapis, padedantis orientuotis tarp visų nuostabių eksponatų.
Respublika respublikoje
Mes, lietuviai, didžiuojamės savo nepaprastumu. Štai kodėl pačiame Vilniaus centre yra Užupio Respublika, kurios konstitucija suteikia šuniui teisę būti šunimi. Mes nesame tikri dėl jos teisinės galios, tačiau ji pilna tokių perlų kaip „Kiekvienas turi teisę nieko nesuprasti“. O kaip vyšnia ant torto – konstitucija prieinama daugybe kalbų, kiekviena versija iškalta ant gražios metalinės lentelės.
Sunkus patiekalas su lengvu pavadinimu.
Lietuvių virtuvė turi savo keistenybių, pavyzdžiui, ryškiai rausva sriuba ir pilki cepelinai. Šiems šiek tiek lipniems bulvių koldūnams netinka toks pavadinimas. Skirtingai nuo jų pavadinimo – dirižablių – kurie asocijuojasi su lengvumu ir skrydžiu, šie koldūnai sėdės jūsų skrandyje bent parą ir virškinimas užtruks du kartus ilgiau – kitaip nei rausva sriuba, kuri yra tokia pat lengva, kaip ir spalvinga.
Karšto oro balionų rojus
Atvykus į Vilnių vasarą, garantuojamas kasvakarinis spalvotų karšto oro balionų reginys virš miesto. Vilnius yra vienas iš nedaugelio Europos sostinių, leidžiančių karšto oro balionams skristi virš miesto centro. Taigi, jei nebijote aukščio ir norite pamatyti Vilniaus UNESCO saugomą senamiestį iš kvapą gniaužiančio kampo, šokite į krepšį!
Išties istorinė kalba
Lietuvių kalba yra viena seniausių pasaulyje – tokia sena, kad turi panašumų su sanskritu. Geras pradžios taškas būtų vietinis žodis „ačiū“. Taip, jis šiek tiek primena anglišką čiaudėjimo garsą, bet padės palikti gerą įspūdį.
O jei jaučiatės drąsūs, galite pabandyti ištarti ilgiausią žodį „NEBEPRISIKIŠKIAKOPUSTELIAUJANTIESIEMS“. Jo reikšmė? „Tiems, kurie niekada neprisirenka sau pakankamai dobilų“ – juk norint būti laimingam, reikia ir padirbėti.
Šie įdomūs ir šmaikštūs faktai puikiai prilimpa prie tų turistų, kurie renkasi Lietuvą kaip savo kelionės kryptį. Tikimės, kad jie ne tik privertė jus nusišypsoti, bet ir suteikė galimybę sužinoti ką nors naujo bei intriguojančio apie mūsų šalį. Lietuva yra pilna unikalių istorijų ir kultūrinių ypatumų, todėl paskatinkite savo užsieniečius draugus atrasti mūsų krašto grožį ir šilumą bei patirti nepamirštamų akimirkų mūsų Lietuvoje!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Originalų šaltinį rasite čia:
https://lithuania.travel/en/trade/why-lithuania/the-most-interesting-facts