-2.5 C
Vilnius
Penktadienis, 6 gruodžio, 2024

23 įdomūs faktai apie fejerverkus, kurių tikriausiai nežinojote

Fejerverkai yra neatsiejama švenčių dalis ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje, apšviečiantys mūsų dangų nuostabiais spalvų ir garso šou. Jie niekada nenuvilia ir visada stebina! Bet ar kada susimąstėte apie šių ugnies stebuklų istoriją ir mokslą? Jei ne, tuomet pats metas iš arčiau susipažinti, kokie įdomūs faktai apie fejerverkus yra žinomi pasaulyje.

1. Fejerverkų ištakos

Fejerverkai pirmą kartą buvo išrasti Kinijoje prieš daugiau nei 2000 metų. Pirmieji fejerverkai buvo gaminami įmetus bambuko stiebus į ugnį, dėl karščio jie susprogdavo labai garsiai.

2. Atsitiktinė išradimo istorija

Šaunamieji milteliai, pagrindinė fejerverkų sudedamoji dalis, buvo atrasta atsitiktinai. Kinų alchemikai, ieškodami nemirtingumo eliksyro, sumaišė salietrą, sierą ir anglis, taip sukurdami pirmąją parako formą.

3. Marko Polo indėlis

Markas Polo dažnai minimas kaip tas, kuris 13-ajame amžiuje pristatė paraką į Europą iš Kinijos, taip duodamas pradžią fejerverkų išpopuliarėjimui.

4. Karališkas pritarimas

Fejerverkai gavo karališką pritarimą Anglijoje dar 16-jame amžiuje. Karalienė Elžbieta I taip mėgo fejerverkus, kad įsteigė ugnies meistro pareigas.

5. Fejerverkai mene

Fejerverkai jau šimtmečius buvo populiarus meno objektas. Žymūs darbai apima J.M.W. Turner tapybą, kuriuose pavaizduotas gyvybingas fejerverkų šou virš Temzės.

6. Spalvų atsiradimas

Ryškios spalvos fejerverkuose susidaro dėl skirtingų metalų druskų. Stroncis sukuria raudoną, baris – žalią, natris – geltoną, o varis – mėlyną.

7. Sinchronizuoti šou

Šiuolaikiniai fejerverkų šou dažnai būna sinchronizuoti su muzika naudojant pažangias kompiuterines programas, sukuriant tiksliu laiku susprogstančius fejerverkus, kurie sustiprina vizualinį ir garsinį įspūdį.

8. Didžiausias fejerverkas

Didžiausias kada nors paleistas fejerverkas buvo Japonijoje 2014 metais. Jo svoris buvo daugiau nei 460 kg, o sukurtas fejerverkų šou buvo beveik 800 metrų skersmens, ir jis įtrauktas į „Gineso rekordų knygą“.

9. Fejerverkai ir sauga

Nors stebėti fejerverkus neapsakomai nuostabu, jie taip pat gali būti pavojingi. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, yra taikomi griežti reikalavimai fejerverkų naudojimui, todėl jei norite patys surengti fejerverkų šou, turėtumėte laikytis nustatytų instrukcijų ir saugumo reikalavimų.

10. „Guy Fawkes“ naktis

„Guy Fawkes“ naktis, yra unikali britų šventė, turinti gilias tradicijas Didžiojoje Britanijoje. Ji kasmet švenčiama lapkričio 5 d., todėl jei norite savo pačių akimis išvysti nuostabų fejerverkų šou, galite apsilankyti šioje šalyje.

11. Tvarūs fejerverkai

Nuolatos didėjant susirūpinimui aplinkosauga, gamintojai kuria ekologiškesnius fejerverkus, kurie skleidžia mažiau dūmų ir naudoja biologiškai suyrančias medžiagas.

12. Fejerverkų rekordai

Rekordas už daugiausiai per minutę paleistų fejerverkų buvo pasiektas Filipinuose 2016 metais, kai buvo uždegta 810 904 fejerverkai.

13. Fejerverkai filmuose

Fejerverkai yra nepamirštami ir kino filmuose, nuo magiškų šou „Disney“ filme „Cinderella“ iki sprogstamojo finalo „Žiedų valdovas: Karaliaus sugrįžimas“. „Disney World“ ir toliau rengia  nuostabų fejerverkų šou virš Princesės pilies savo kurortuose visame pasaulyje.

23 įdomūs faktai apie fejerverkus

14. Pirotechnikai

Fejerverkų kūrimas ir paleidimas – tai profesija, reikalaujanti didelio pasiruošimo, apmokymo ir sertifikavimo. Pirotechnikai yra menininkai, kurie kuria šiuos dangaus stebuklus.

15. Romėniškos žvakės

Romėniškos žvakės yra vienas iš seniausių fejerverkų tipų, atsiradusių 1-ajame mūsų eros amžiuje. Nors pavadinimas „Romėniškos žvakės“, jos iš tikrųjų buvo sukurtos Kinijoje.

16. Fejerverkų festivaliai

Daugelis šalių organizuoja kasmetinius fejerverkų festivalius. Tai yra labai įspūdingi ir kvapą gniaužiantys šou, kurie atmintyje išlieka visą gyvenimą.

17. Fejerverkų formos

Fejerverkai gali būti sukurti taip, kad sprogtų įvairiomis formomis – nuo tradicinių sferinių sprogimų iki sudėtingų dizainų, tokių kaip širdys, žvaigždės ir net šypsenėlės.

18. Savadarbiai fejerverkai

Nors kurti savo fejerverkus gali būti pakankamai viliojanti galimybė, tai ir nelegalu, ir pavojinga. Todėl jei norite surengti savo pačių fejerverkų šou, būtinai juos pirkite iš oficialių pardavėjų. O visų geriausia, jei fejerverkų šou rengimą patikėtumėte šios srities profesionalams.

19. Fejerverkų garsas

Garsūs fejerverkų sprogimai ir ūžesiai atsiranda dėl greito dujų išsiplėtimo ir sukeliamų smūgio bangų. Skirtingi dizainai gali sukelti įvairius garsus – nuo šnypštimo iki trinksėjimų.

20. Istorinės šventės

Fejerverkai jau seniai buvo naudojami svarbiems įvykiams paminėti. Pavyzdžiui, 1749 metais George Frideric Handel sukūrė „Music for the Royal Fireworks“ šou, skirtą švęsti Austrijos įpėdinystės karo pabaigą.

21. Fejerverkai ir technologijos

Technologijos pažanga sukėlė revoliuciją fejerverkų šou. Dabar dronai naudojami sukurti nuostabius šviesos šou, kurie papildo tradicinius fejerverkus.

22. Kultūrinė simbolika

Daugelio kultūrų fejerverkai simbolizuoja džiaugsmą, šventes ir piktų dvasių atbaidymą. Jie yra svarbi dalis tokių švenčių kaip Diwali Indijoje ir Mėnulio Naujieji Metai Kinijoje.

23. Fejerverkų ateitis

Fejerverkų ateitis yra šviesi, nes ir toliau kuriamos naujos technologijos, siekiant padaryti fejerverkų šou dar įspūdingesnius ir ekologiškesnius. Novatoriški sprendimai apima mažo triukšmo fejerverkus ir mažiau kenksmingų šalutinių produktų turinčius fejerverkus.

Gintarė Naruševičiūtė
Gintarė Naruševičiūtė
Esu Gintarė, „Aktualu“, „Įdomu“ ir „Patarimai“ skilčių straipsnių redaktorė. Mano tikslas – šviesti visuomenę ir paskatinti žvelgti į dalykus lengviau bei paprasčiau. Siekiu, kad mano straipsniai būtų informatyvūs, pateikiantys vertingas įžvalgas ir praktiškus patarimus, kuriuos lengva pritaikyti kasdienybėje. Mano tikslas – kurti aktualų ir įkvėpiantį turinį Laikas.lt skaitytojams.

Taip pat skaitykite: