0.6 C
Vilnius
Ketvirtadienis, 23 sausio, 2025

6 daržovių rūšys, garantuojančios gausų derlių

Išnaudokite savo daržo plotą maksimaliai, augindami šiuos skanius ir gausiai derančius augalus. Nors auginti reiklius augalus gali būti apdovanojanti patirtis, kartais tiesiog norisi pasodinti kažką nereikalaujantį intensyvios priežiūros, tačiau efektyviai duodančius didelį derlių. Laimei, yra daugybė didelio derlingumo daržovių, kurias galite rinktis, kai norite auginti ką nors lengvai prižiūrimo, bet gausiai derančio. Šios 6 daržovių rūšys užima nedaug vietos jūsų darže, tad tai puikus pasirinkimas įvairaus dydžio sodams!

Šie augalai ilgai dera, nuolat aprūpindami jus šviežiu derliumi visą sezoną. Susipažinkite su geriausiais vaisiais ir daržovėmis, kuriems nereikia daug priežiūros.

Pomidorai

Vieni populiariausių visame pasaulyje yra pomidorai – ypač vyšniniai. Jie yra neįtikėtinai didelio derlingumo. Vienas vyšninis pomidoras duos daug pomidorų visai vasarai salotoms. Keturi ar penki vyšniniai pomidorai užlies jus šiais mažais vaisiais.

Priežiūros reikalavimai:

Pasak sodininkų, daigai turėtų būti sodinami saulėtoje vietoje, drėgnoje, gerai drenuojamoje dirvoje, kai tik praeis pirmosios šalnos. Sodininkystės ekspertė ir „Great Courses How to Grow Anything DVD“ serijos vedėja Melinda Myers pažymi, kad ką tik pasodintas sėklas reikia laistyti pakankamai dažnai, kad šaknys būtų drėgnos. „Palaipsniui didinkite laiką tarp laistymo, kad paskatintumėte gilias, atsparesnes sausrai šaknis“, – sako ji. Reguliariai genėkite pomidorų auglius, kad paskatintumėte jų augimą.

Augimo laikotarpis: 70 dienų

Cukinijos

Visos cukinijų rūšys dažniausiai yra linkusios užimti visą jūsų daržą, sako sodininkė Pottle. Ši pailga, žalia daržovė paprastai auginama kaip vienmetis augalas ir sėjama tiesiai į žemę.

Priežiūros reikalavimai:

Nesodinkite cukinijų per anksti; dirva turi būti šilta. Prieš sodinimą įberkite trąšų į drėgną, gerai drenuojančią dirvą (kompostas pagerins drenažą molio ir vandens sulaikymą smėlingoje dirvoje). Iš pradžių laistykite dažniau, vėliau retinkite, kad vandens perteklius nepakenktų. Derlių rinkite reguliariai, kad skatintumėte tolesnį augimą.

Augimo laikotarpis: 50 dienų

6 daržovių rūšys duodančios gausų derlių. Cukinijos

Šparaginės pupelės

Šparaginės pupelės duoda dvigubai ar trigubai daugiau derliaus nei krūminės pupelės, užimančios tą patį plotą. Jas taip pat lengviau derlių nuimti, o daugelis sodininkų teigia, kad jų skonis geresnis. Dėl šių priežasčių jos yra puikus pasirinkimas norintiems gauti didelį derlių iš santykinai nedidelio ploto.

Priežiūros reikalavimai:

Sodininkai teigia, kad sėklas reikia sėti pavasarį, kai praeina šalnų grėsmė, o tada vasarą pasodinti dar vieną derlių, kad būtų galima nuimti derlių ir rudenį. Daržovė mėgsta saulę ir gali pakęsti molingą, įprastą, priesmėlio ir smėlingą dirvą, jei tik ji drėgna ir gerai drenuojama. „Rinkite jas, kai jos siekia 18 cm, kad būtų geriausias skonis ir paskatintų naują vaisių formavimąsi“, – sako Funk.

Augimo laikotarpis: 65 dienos

Agurkai

Gerai žinomi nereiklūs vaisiai (botaniniu požiūriu), agurkai paprastai lengvai auginami ir iš vieno augalo užaugina keletą vaisių. „Jie auginami kaip vienmečiai augalai, gerai jaučiasi šiltu oru ir yra jautrūs šalnoms“, – sako Meyers.

Priežiūros reikalavimai:

Pasodinti po pirmųjų šalnų, kai dirva šilta, agurkai paprastai auginami darže iš sėklų, bet kai kurie renkasi juos pradėti auginti patalpose, kad anksčiau būtų galima nuimti derlių, tad kada sodinti – pasirinkimas jūsų.

Nesvarbu, kur nuspręsite auginti daigus, augalas turėtų būti laikomas saulėtoje vietoje, drėgnoje, gerai drenuojamoje dirvoje. Gausiai laistykite pirmą kartą pasodinus, tada sumažinkite laistymo kiekį ir laikykitės laistymo grafiko, kai augalas įsitvirtins. Pottle sako, kad agurkus reikėtų skinti nuolat norint paskatinti naujų augimą.

Augimo laikotarpis: 50 dienų

Morkos

Nebijokite šakniavaisių; Pottle sako, kad morkos yra lengvai auginamas ir gausų derlių nešantis augalas. Būtent dėl ​​šios priežasties – jos gali likti žemėje, kol būsite pasiruošę jas ištraukti.

Priežiūros reikalavimai:

Pasodinkite morkų daigus vietoje, kur daug saulės. Be to, šakniavaisis mėgsta purią ir gerai kompostuotą dirvą. Palaikykite drėgną dirvožemį, apie 2,5 cm vandens per savaitę. Augant augalui, Pottle sako, kad aplink morkas reikia supilti žemės, kad saulė neapdegtų viršūnių. Praretinkite ūglius, kai jie pasiekia apie 10 cm aukštį.

Augimo laikotarpis: 80 dienų

6 daržovių rūšys duodančios gausų derlių. Morkos

Salotos

Salotos puikiai tinka mažiems darželiams, nes iš nedidelio ploto galima gauti didelį derlių. Lietuvoje jos idealiai tinka ankstyvam pavasariui ir vėlyvam rudeniui, kai orai dar nėra per karšti. Sėti galima kelis kartus per sezoną, kas 2-3 savaites, kad užtikrintumėte nuolatinį šviežių lapų augimą. Derlius nuimamas palaipsniui, skinant išorinius lapus, o likę augalai toliau auga. Tinkamai prižiūrimos, salotos dera gausiai ir greitai.

Priežiūros reikalavimai:

Salotų sėklos turėtų būti sodinamos, kai oras vėsesnis, pavyzdžiui, pavasarį arba rudenį. Sodinkite vietoje, kurioje gausu saulės. Lengvai auginamas augalas gali klestėti įvairiomis dirvožemio sąlygomis, jei tik jis reguliariai laistomas (apie du kartus per savaitę). Be to, Pottle sako, kad derlių reikia sodinti kas dvi ar tris savaites, kad būtų nuolatinis tiekimas.

Augimo laikotarpis: 45–65 dienos

Taigi, renkantis augalus savo daržui, nepamirškite šių produktyvių ir nereiklių veislių. Tinkamas planavimas ir priežiūra užtikrins gausų ir skanų derlių, leidžiant jums džiaugtis savo darbo vaisiais visą sezoną. Sėkmės ruošiantis jau naujam sėjos sezonui ir linkime gero derliaus!

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Šaltinis:
https://www.marthastewart.com

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė
Esu Edita, atsakinga už sodas ir daržas rubriką Laikas.lt portale. Tikiu, kad rūpinimasis augalais gali pakrauti teigiama energija bei padėti atitrūkti nuo streso.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: