2024 m. lapkričio 20 d. buvo minimos 77-osios karalienės Elžbietos II ir princo Philipo vestuvių metinės. Kadangi visame pasaulyje gausu šios karališkosios šeimos gerbėjų, nusprendėme paminėti keletą įdomių faktų apie jų poros santykius, tad kviečiame paskaityti straipsnį.
Susipažino kai princesei buvo vos 13 metų
Primasis faktas: princesė Elžbieta susipažino su būsimu vyru būdama 13 metų (pirmą kartą susitiko būdama 8 metų) ir sakoma, kad iš karto įsimylėjo aukštą šviesiaplaukį vyrą su aštriu humoro jausmu.Jam labai patiko juokauti, o kartais jo pokštai visuomenei buvo labai aštrūs. Jis tai žinojo, bet nesistengė keistis – ir Elžbietai tai patiko.
Antrasis faktas: princesės šeima – tėvas karalius George’as VI ir motina karalienė Elžbieta – ieškojo pelningesnės partijos savo dukrai nei ištremtas graikų princas. Tačiau jaunoji princesė buvo labai atkakli ir primygtinai reikalavo, kad tėvai priimtų jos pasirinkimą. Sakoma, kad pati Elžbieta parašė laišką Filipui, tuo metu tarnavusiam kariniame jūrų laivyne, kuriame paprašė jo vesti. Niekas niekada oficialiai nepatvirtino šios istorijos.
Princą ir princesę siejo giminystės ryšiai
Trečias faktas: įdomu tai, kad princas Filipas ir princesė Elžbieta buvo tolimi giminaičiai. Jie turėjo bendrą proprosenelę, karalienę Viktoriją, todėl buvo ketvirti pusbrolis ir pusseserė. Tačiau šis faktas negalėjo užkirsti kelio dviejų mylinčiųjų santuokai.
Ketvirtasis faktas: rūmai oficialiai paskelbė apie princesės Elžbietos sužadėtuves 1947 m. liepos 9 d. Paveldėtoja norėjo anksčiau, bet turėjo palaukti savo 21-ojo gimtadienio. Tai buvo viena iš karaliaus George’o VI sąlygų.
Elžbietos ir Philipo vestuvės įvyko praėjus keturiems mėnesiams po sužadėtuvių – 1947 m. lapkričio 20 d. Jai buvo 21, o jam – 26 metai. Ilga jų santuoka buvo karalienės Elžbietos II ilgo, 74 metus trukusio valdymo pagrindas. 1997 m., jų auksinių vestuvių dieną, karalienė pasakė, kad „Philipas visus šiuos metus buvo mano atrama“. 2007 m. lapkritį pora atšventė deimantines vestuves, tapdamos pirmąja karališkąja pora Didžiosios Britanijos istorijoje, pasiekusia šį etapą. 2012 m. jie atšventė safyro jubiliejų siaurame rate Bakingamo rūmuose.
Penktasis faktas: jų 1947 m. vestuvės niūriai pokario Didžiajai Britanijai suteikė labai reikalingą romantiško optimizmo dozę. Pačiose vestuvėse princesė Elžbieta primygtinai reikalavo ištarti tradicinę priesaiką, kurioje žadėjo paklusti savo vyrui. Niekas negalėjo įtikinti princesės to nedaryti, tokia stipri buvo jos meilė Philipui.
Pirmi 5-eri metai Maltoje
Šeštas faktas: pirmus penkerius santuokos metus princas ir princesė gyveno Maltoje, ir abu šį laiką vadino jiems idealiu. Princas Philipas tuo metu tarnavo kariniame jūrų laivyne, o Elžbieta gyveno ramų namų gyvenimą. Tuo pat metu gimė du iš keturių poros vaikų – Charlesas ir Anna (atitinkamai 1948 ir 1950 m.). Karaliaus George’o VI mirtis 1952 m. vasarį sugriovė šį ramų ir apdairų princo ir princesės gyvenimą. Princas Philipas buvo giliai sukrėstas minties, kad turės atsisakyti visos savo laisvės ir karjeros kariniame jūrų laivyne, kad skirtų visą savo laiką karūnos tarnybai. Vedęs karūnos princesę, princas Philipas manė, kad jie turės bent dar dvidešimt metų laisvo nuo sosto gyvenimo. Tačiau jis klydo.
Septintasis faktas: tačiau karalienės Elžbietos II ir princo Philipo santuoka gali būti vadinama ne tik viena ilgiausių tarp Europos monarchų porų, bet ir laimingiausių. Paskutines vasaros atostogas jie praleido kartu Balmorale, prieš pradedant blogėti princo sveikatai ir jam gulantis į ligoninę 2021 m. vasarį. Jis mirė tų pačių metų balandžio 9 d., o Elžbieta – po pusantrų metų, 2022 m. rugsėjo 8 d.