Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir sėdimas gyvenimo būdas verčia vis daugiau žmonių ieškoti būdų, kaip išlaikyti ne tik fizinę, bet ir psichologinę pusiausvyrą. Sąmoningumo praktikos vis dažniau įvardijamos kaip vienas veiksmingiausių būdų pagerinti emocinę savijautą ir sustiprinti motyvaciją. Naujausi tyrimai rodo, kad derinant šias praktikas su fiziniu aktyvumu, pavyzdžiui, žingsnių skaičiavimu, galima pasiekti ilgalaikių teigiamų pokyčių – tiek kūnui, tiek protui.
Naujas požiūris: žingsnių skaičiavimas + sąmoningumo praktikos
Remiantis nauju tyrimu, paskelbtu žurnale Mental Health and Physical Activity, Batho universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai nustatė, kad sąmoningumo (angl. mindfulness) praktikos, taikomos kartu su žingsnių skaičiavimu per mobilias programėles, gali reikšmingai pagerinti žmonių motyvaciją judėti.
Tai buvo pirmas skaitmeninis intervencijos tyrimas, kuriame derinamos sąmoningumo praktikos ir elgsenos keitimo principai siekiant paskatinti ne tik aktyvumą, bet ir malonumą, kurį žmonės patiria judėdami.
Sąmoningumo praktikos ir fizinis aktyvumas: tyrimas
Tyrime dalyvavo 109 suaugę Anglijos gyventojai, kurie nesilaikė rekomenduojamo fizinio aktyvumo lygio. Visi dalyviai 30 dienų buvo skatinami siekti 8 000 žingsnių per dieną. Pusė jų papildomai naudodamiesi mobiliąja programėle atliko trumpas kasdienes sąmoningumo praktikas, susijusias su kūno pojūčių stebėjimu, judėjimu ir fiziniu aktyvumu.
Rezultatai:
- Abi grupės (tiek žingsnių, tiek žingsnių + sąmoningumo) padidino savo fizinio aktyvumo lygį.
- Žingsnių + sąmoningumo grupė vidutiniškai pasiekė 373 minutes vidutinio intensyvumo aktyvumo per savaitę.
- Vien žingsnius skaičiavę dalyviai pasiekė 297 minutes per savaitę.
- Sąmoningumo grupė taip pat parodė ženkliai stipresnį ketinimą tęsti aktyvų gyvenimo būdą ir po tyrimo.

Kodėl tai svarbu?
Pasak tyrimo vadovės dr. Masha Remskar:
„Mūsų rezultatai rodo, kad net ir trumpalaikės sąmoningumo praktikos kartu su žingsnių stebėjimu gali paskatinti norą judėti daugiau – tai turi potencialiai ilgalaikį poveikį.“
Tyrimo bendraautorius dr. Max Western priduria:
„Tai pirmasis tyrimas, derinantis sąmoningumo mokymą su strategijomis, kurios padeda žmonėms ne tik judėti daugiau, bet ir įgyti vidinę motyvaciją. Matome didžiulį potencialą ir sieksime šias priemones tobulinti, ypač tiems, kurie turi daug kasdieninių įsipareigojimų.“
Ką tai reiškia kiekvienam iš mūsų?
Šis tyrimas pabrėžia, kad vien tik „pasiryžti sportuoti“ dažnai nepakanka. Reikia ieškoti būdų, kaip iš vidaus sustiprinti motyvaciją. Sąmoningumo praktikos gali padėti ne tik labiau mėgautis fiziniu judėjimu, bet ir geriau suprasti savo kūno poreikius, mažinti stresą, nerimą ar net depresijos simptomus.
Norite būti aktyvesni, bet trūksta motyvacijos? Pabandykite derinti žingsnių skaičiavimą su trumpomis kasdienėmis sąmoningumo praktikomis. Net kelių minučių dėmesingas kvėpavimas ar judesio stebėjimas gali tapti stipriu impulsu ilgalaikiam pokyčiui. Ir svarbiausia – tai galite daryti savo tempu, tiesiog naudodamiesi telefonu.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.