Baklažanai – universalios, maistingos daržovės, kurios tinka tiek lengviems užkandžiams, tiek sočioms vakarienėms. Tačiau norint, kad patiekalai pavyktų skanūs ir be kartumo, svarbu žinoti keletą gudrybių. Šiame straipsnyje rasite 5 idėjas, ką skanaus galite pagaminti iš baklažanų, ir patarimų, kaip juos tinkamai paruošti.
Kaip teisingai paruošti baklažanus
Prieš gamindami, visada atkreipkite dėmesį į baklažano kokybę: rinkitės tvirtus, blizgia, tamsiai violetine odele vaisius, be įlinkimų ar dėmelių. Perprinokę arba pažeisti baklažanai gali būti kartūs ir turėti kietų sėklų. Jaunesni baklažanai dažniausiai būna švelnesnio skonio ir minkštesnės tekstūros.
Norint sumažinti kartumą, supjaustytus baklažanus galima pasūdyti, palaikyti 20–30 minučių, kad išsiskirtų kartūs skysčiai, o tada nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Šis žingsnis taip pat padeda sumažinti daržovių gebėjimą sugerti aliejų kepimo metu.
Svarbu ir kepimo būdas: kepant rekomenduojama naudoti mažiau aliejaus – baklažanai linkę jį stipriai sugerti kaip kempinė. Kad sumažintumėte aliejaus kiekį, baklažanus galite lengvai apšlakstyti aliejumi prieš kepimą arba trumpai apvirti garuose. Dar viena gudrybė – kepti juos orkaitėje aukštoje temperatūroje, naudojant kepimo popierių: taip baklažanai išlaikys formą ir bus mažiau riebūs.
1. Kepti baklažanai su česnaku ir žolelėmis
Supjaustykite baklažanus griežinėliais, maždaug 1 cm storio, kad kepdami jie neišdžiūtų. Aptepkite abi puses alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska, pipirais ir, jei norite, trupučiu džiovintų žolelių, pavyzdžiui, raudonėlio ar čiobrelių. Išdėliokite griežinėlius vienu sluoksniu ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite 200 °C įkaitintoje orkaitėje apie 20–25 minutes, kol jie taps auksinės spalvos ir minkšti.
Patiekite dar šiltus, pabarstę smulkintu šviežiu česnaku, petražolėmis ar baziliku. Norėdami dar intensyvesnio skonio, galite apšlakstyti keliais lašais citrinos sulčių arba pabarstyti tarkuotu parmezano sūriu. Tai puikus garnyras prie mėsos patiekalų, žuvies ar lengvas vegetariškas užkandis, kuris tiks tiek pietums, tiek vakarienei.

2. Baklažanų troškinys (ratatouille)
Tradicinis prancūziškas troškinys, kuriame baklažanai dera su cukinijomis, pomidorais, paprika ir svogūnais. Daržoves supjaustykite nedideliais vienodo dydžio kubeliais, kad tolygiai iškeptų. Pirmiausia įkaitinkite alyvuogių aliejų keptuvėje ar troškintuve, lengvai apkepkite svogūnus, kol jie taps permatomi, tada dėkite paprikas, baklažanus ir cukinijas. Kepkite, kol daržovės šiek tiek suminkštės, tuomet įpilkite smulkintų pomidorų (šviežių arba konservuotų), pagardinkite druska, pipirais, čiobreliais, baziliku ar Provanso žolelėmis.
Uždenkite ir troškinkite ant silpnos ugnies apie 30–40 minučių, retkarčiais pamaišydami, kol visos daržovės taps minkštos, bet išlaikys šiek tiek formos. Norint intensyvesnio skonio, pabaigoje galima įlašinti šlakelį balzaminio acto arba įmaišyti šaukštą pomidorų pastos.
Tai aromatingas ir spalvingas patiekalas, tinkantis tiek karštas kaip pagrindinis vegetariškas valgis, tiek šaltas kaip užkandis ar garnyras prie mėsos patiekalų.
3. Įdaryti baklažanai
Perpjaukite baklažanus išilgai, palikdami maždaug 0,5–1 cm storio sieneles, kad išlaikytų formą. Švelniai išskobkite minkštimą, palikite truputį vietos kraštuose, kad „valtelių“ sienelės nebūtų per plonos. Minkštimą pasmulkinkite ir atidėkite įdarui. Paruoštas baklažanų puseles pašlakstykite alyvuogių aliejumi, lengvai pasūdykite ir pašaukite į 180 °C įkaitintą orkaitę 15–20 minučių, kad šiek tiek suminkštėtų.
Tuo metu paruoškite įdarą: apkepkite maltą mėsą (puikiai tinka jautiena, vištiena ar kalakutiena) su svogūnais, česnakais ir smulkintu baklažano minkštimu. Galite pridėti virtų ryžių, kapotų daržovių (pavyzdžiui, paprikų ar pomidorų), įvairių prieskonių (kumino, raudonėlio, pipirų) ir šiek tiek sūrio, kad masė būtų vientisesnė.
Užpildykite iškeptas baklažanų „valteles“ paruoštu įdaru, gausiai pabarstykite tarkuotu sūriu (tinka mocarela, čederis arba parmezanas) ir kepkite orkaitėje dar 20–25 minutes, kol įdaras visiškai iškeps, o sūris viršuje gražiai apskrus. Patiekite karštus, pabarstytus šviežiomis žolelėmis.
4. Baklažanų griežinėliai su sūriu ir pomidorais
Supjaustykite baklažaną maždaug 0,5–1 cm storio griežinėliais, lengvai pasūdykite ir palikite 10–15 minučių, kad atsikratytumėte perteklinio skysčio. Nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Apkepkite griežinėlius keptuvėje su nedideliu kiekiu alyvuogių aliejaus arba kepkite 200 °C orkaitėje apie 10–15 minučių, kol jie suminkštės ir lengvai apskrus.
Ant kiekvieno griežinėlio uždėkite ploną pomidoro riekelę, galite pagardinti šlakeliu alyvuogių aliejaus ar žiupsneliu džiovintų žolelių (pvz., raudonėlio). Apibarstykite mėgstamu sūriu – mocarela, fetos trupiniais ar net tarkuotu parmezanu – ir dar kartą pašaukite į orkaitę kelioms minutėms, kol sūris išsilydys ir šiek tiek apskrus.
Patiekite dar šiltus, pabarstytus šviežiomis baziliko ar petražolių lapeliais. Tai puikus užkandis, garnyras prie žuvies ar mėsos patiekalų, o pridėjus šiek tiek balzamiko kremo ar baziliko pesto – netgi puiki lengva vakarienė.

5. Baklažanų užtepėlė (baba ghanoush)
Baklažanus iškepkite orkaitėje arba ant grilio, kol jų oda suskils ir minkštimas taps itin minkštas (paprastai tai trunka apie 30–40 minučių 200 °C temperatūroje). Po kepimo leiskite baklažanams šiek tiek atvėsti, tada nulupkite sudegusią odelę ir išskobkite minkštimą. Sutrinkite jį šakute arba blenderiu, kol gausite vientisą, šiek tiek grūdėtą masę. Įmaišykite tahini pastos, smulkinto česnako, šviežių citrinos sulčių, šlakelį alyvuogių aliejaus, druskos ir, jei norite, žiupsnelį rūkytos paprikos ar kmynų aromatui sustiprinti.
Ši kremiška, švelnaus skonio užtepėlė, dar vadinama „baba ghanoush“, puikiai tinka su šilta pita duona, lavašu, traškiomis daržovių lazdelėmis ar netgi kaip pagardas prie keptos mėsos patiekalų. Norint įnešti daugiau gaivumo, galima pabaigoje pabarstyti kapotų šviežių petražolių ar granatų sėklų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.