Now Reading
Afrika, ar mums ji rūpi?

Afrika, ar mums ji rūpi?

Afrika

Antradienį Seime vyko spaudos konferencija, skirta pažymėti penktąjį Tūkstantmečio vystymosi tikslą (TVT 5) – trimis ketvirtadaliais sumažinti gimdyvių mirtingumą besivystančiose šalyse ir pagerinti reprodukcinės sveikatos paslaugų prieinamumą.

Prieš dešimt metų vykusiame Jungtinių Tautų (JT) viršūnių susitikime, kuriame be Lietuvos dar dalyvavo 188 šalys, buvo pasirašyta Tūkstantmečio deklaracija. Pasirašiusios valstybės iki 2015 m. įsipareigojo įgyvendinti aštuonis Tūkstantmečio vystymosi tikslus.

Šių metų rugsėjį vėl vykusiame JT viršūnių susitikime Niujorke buvo apžvelgti deklaraciją pasirašiusių valstybių (tame tarpe ir Lietuvos) per 10 metų atlikti darbai, kurie atlikti siekiant įgyvendinti Tūkstantmečio vystymosi tikslus. Taip pat buvo įvertinti ir šalių planai ateinantiems penkeriems metams. Iš visų tikslų būtent penktasis labiausiai užmirštamas įgyvendinti, ir jam vykdyti pasiekta mažiausia pažanga.

Dėl to nukenčia Afrikoje, į pietus nuo Sacharos, gyvenančios paauglės ir moterys. Šiame regione užfiksuojamas didžiausias pasaulyje gimdyvių mirtingumas. 15-19 m. merginos Afrikoje dažniausiai miršta dėl iškilusių komplikacijų gimdymo ar nėštumo metu.

Spaudos konferencija Seime buvo siekiama supažindinti Lietuvos visuomenę su paauglių mergaičių reprodukcinės sveikatos problemomis Afrikoje, atskleisti sąsajas su skurdu, neraštingumu, moterų mirtingumu. O kadangi Lietuva yra Europos Sąjungos narė, ji taip pat turi prisidėti prie situacijos Afrikoje gerinimo.

Spaudos konferencijoje pasisakė: Birutė Vėsaitė (Seimo Visuomenės plėtros, reprodukcinės sveikatos ir teisių parlamentinės grupės pirmininkė), Roberta Dambrauskienė (Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos projektų koordinatorė), Marija Aušrinė Pavilionienė (Seimo narė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos pirmininkė).

Pasak B. Vėsaitės, jei tokių sričių kaip infrastruktūros, elektros energijos, geležinkelių, kelių vystymui lėšų dar atsiranda, tai sveikatos klausimams vystomojo bendradarbiavimo rėmuose lėšų vis mažėja. Todėl kyla grėsmė, jog penktasis tikslas gali likti neįvykdytas.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos projektų koordinatorė R. Dambrauskienė pažymėjo, jog Afrikoje užregistruojamas didžiausias neplanuotų nėštumų skaičius ir didžiausias gimdyvių mirtingumo rodiklis.

Lietuva, Latvija, Estija, Danija, Vokietija, Olandija – šešios valstybės, kurių nevyriausybinės organizacijos, siekdamos prisidėti prie penktojo tikslo įgyvendinimo, vykdo tarptautinį projektą „Kam rūpi Sofi?“.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Kam rūpi Afrikos paauglė mergaitė, kuri, kaip ir bet kuri Lietuvos mergaitė, svajoja mokytis, realizuoti save, planuoti ateitį. Tačiau Afrikos mergaičių pagrindinis rūpestis – kaip išgyventi, išmaitinti šeimą ir kaip pačiai būnant vaiku išauginti savo vaiką. Lietuvoje simboline Afrikos mergaitės globėja buvo išrinkta aktorė L. Kalpokaitė.

Kodėl Lietuva rūpinasi Afrika?

Turbūt ne vienam kilo klausimas, kodėl Lietuva, turėdama pakankamai savo problemų, turi padėti Afrikai? Į šį klausimą pabandė atsakyti M. A. Pavilionienė. Pasak Seimo narės, kalbant apie Afrikos moterų lytinę ir reprodukcinę sveikatą, šeimos planavimo būtinybę, kalbama ir apie Lietuvos moterų lytinę bei reprodukcinę sveikatą bei šeimos planavimą.

Po spaudos konferencijos renginys persikėlė į VU Medicinos fakultetą, kur su šia problema buvo supažindinti studentai ir dėstytojai. Prie Seime pasisakiusiųjų dar prisidėjo ir Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo politikos ir planavimo skyriaus vedėjas Tomas Irnius. Gausiai susirinkusiems studentams renginio organizatoriai pasiūlė dalyvauti konkurse ir tapti Afrikos paauglių mergaičių ambasadoriais Lietuvoje bei laimėti kelionę į Keniją.


Parengė Aistė Labinaitė

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt