Galvos skausmas, akių skausmas, regėjimo nuovargis, koordinacijos problemos gali rodyti anizometropijos vystymąsi. Volodymyras Melnykas, aukščiausios kategorijos oftalmologas, akių chirurgas, medicinos mokslų daktaras, papasakojo, kas tai per sutrikimas, kodėl anizometropija atsiranda, kaip pasireiškia ir yra gydoma.
Kas yra anizometropija?
Anizometropija yra sutrikimas, kai akys turi skirtingą refrakcijos laipsnį. Pavyzdžiui, viena akis gali turėti trumparegystę ar toliaregystę, o kita – normalų regėjimą (vienpusė trumparegystė / toliaregystė), arba abi akys turi trumparegystę, bet skirtingo laipsnio.
Astigmatinė anizometropija diagnozuojama, jei tik viena akis turi astigmatizmą. Presbiopinė – jei abi akys turi skirtingo laipsnio astigmatizmą.
Anizopereskopinė – jei stiprumas nepažeistas, bet regėjimo laukų plotis skiriasi. Plotis apima centrinį ir šoninį (periferinį) regėjimą, dėl kurio matome trimatį, plačiaformatį aplinkos vaizdą.
Dažniausiai anizometropija vystosi vaikystėje dėl įgimtų lęšiuko ar rainelės anomalijų. Tačiau ji gali atsirasti ir dėl akių struktūrų traumos ar po akių operacijų suaugusiems.
Anizometropija pasireiškia tokiais simptomais kaip:
- vienos akies regėjimo susilpnėjimas;
- fokusavimo problemos;
- akių įtampa, greitas nuovargis;
- galvos skausmas ar akių skausmas;
- galvos svaigimas;
- dvejinimasis akyse;
- sutrikęs vaizdo gylio suvokimas.
Koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimai taip pat gali rodyti anizometropijos, ypač anizopereskopinės, buvimą, kai regėjimo laukai žymiai skiriasi.
Jei anizometropija negydoma, vystosi antrinis žvairumas ar ambliopija. Akys yra porinis organas, todėl kai jos suformuoja skirtingus vaizdus, smegenys gali „išjungti” vieną akį, kuri ilgainiui tampa tingi. Tai yra ambliopija arba būklė, vadinama „tingia akimi”.
Anizometropijos gydymas
Po anamnezės surinkimo, apžiūros ir tikslios diagnozės nustatymo, pacientams gali būti skiriami akiniai ar kontaktiniai lęšiai. Jei reikia, atliekama lazerinė regos korekcija (trumparegystės, toliaregystės, astigmatizmo korekcija), natūralaus lęšiuko pakeitimo dirbtiniuoju operacija (kataraktos gydymas) ar kitos chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, tinklainės koaguliacija, tolesnei terapijai.
Vaikams anizometropija gydoma išimtinai konservatyviais metodais – kontaktiniais lęšiais, akiniais su skirtingomis korekcijomis skirtingam regėjimui kompensuoti.
Chirurginė intervencija gali būti atliekama po 18 metų, nes būtent nuo to laiko akių struktūros nustoja vystytis. Iki pilnametystės būtina reguliariai tikrintis pas oftalmologą, keisti kontaktinius ar akinių lęšius, kad būtų padedama smegenims suformuoti aiškų vaizdą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://tsn.ua/