Now Reading
Aprangos kodai arba, kaip nepasiklysti vertime

Aprangos kodai arba, kaip nepasiklysti vertime

Aprangos kodai arba

Vakarų šalyse jau seniai populiarus aprangos kodas („dress code“) šiandien nurodomas beveik kiekviename vakarėlio, pobūvio ar kito renginio kvietime (be to, tokie kultūriniai renginiai kaip opera, teatras ir pan. savaime diktuoja tam tikrą aprangos stilių): White Tie, Black Tie, Coctail Dress ir kt. Tad, jei gavai kvietimą su nurodytu aprangos kodu ir nežinai jo šifro – šis straipsnis kaip tik tau.

P.S.: atsimink pagrindinę etiketo taisyklę: apranga gali būti viena pakopa aukštesnė, nei nurodyta kvietime, bet jokiu būdu ne žemesnė.

Formalusis White Tie aprangos kodas

White Tie – tai pats formaliausias aprangos kodas, kuris dažniausiai yra nurodomas pobūvių, labdaringų vakarų ir kitų itin iškilmingų renginių proga. Be to, šis kodas būtinas einant į operą, baletą ar teatrą (deja, šiandien ši tradicija Lietuvoje nyksta, nes į Operos ir baleto teatrą jau beveik kiekvienas ateina su džinsais ir sportiniais bateliais), taip pat jį galima rasti ir kitokio pobūdžio kvietimuose, pvz.: į Naujųjų metų sutikimo vakarėlį.

White Tie aprangos kodo privalomieji elementai JAI:

1. Kaip jau buvo minėta, šis aprangos stilius galioja itin iškilmingomis progomis, todėl suknelės medžiaga privalo būti iš prabangios medžiagos ir, pageidautina, baltos spalvos (dar gali būti juoda ar šviesiai sidabrinė).

2. Suknelė turėtų būti be rankovių, ilga (net su šleifu) ir dekoltė iškirpte. Taip pat tam tikromis progomis tiks pūstos suknelės: jos gali būti ir trumpos, ir ilgos iki žemės, primenančios vestuvines sukneles. Svarbiausia atsiminti vieną taisyklę: šis aprangos kodas nepaklūsta naujoms mados tendencijoms, todėl tikslingiausia būtų eksperimentus palikti kitiems vakarėliams ir rinktis klasikinį stilių.

3. Jeigu oras vėsus, patartina rinktis trumpą juodą apsiaustą, dengiantį pečius ar iki juosmens, arba ilgą, iki pat kulkšnių.

4. Batai visada turi idealiai derėti prie suknelės ir būti konservatyvūs. Pirmenybė teikiama uždarai avalynei ir būtinai aukštu kulnu.

5. Kaip aksesuarą moteris turėtų rinkis prie suknelės priderintas pirštines iki alkūnių, prabangius, bet subtilius papuošalus (nesegėti laikrodžio, nebent jis sudarytų apyrankės įspūdį), mažą rankinę.

6. Moteriai ypač svarbu nepamiršti šukuosenos – šiai progai jokiu būdu netiks paleisti plaukai.

7. Makiažas turi būti subtilus, vertėtų paryškinti tik lūpas ir akis.

White Tie aprangos kodo privalomieji elementai JAM:

1. Vyrams, einantiems į White Tie aprangos kodo vakarą, privaloma dėvėti fraką arba smokingą, kuris turi būti juodas ar kitos tamsios spalvos. Pagrindinė taisyklė – negalima dėvėti diržo, vietoj jo galima dėtis petnešas.

2. Kaip galvos papuošalą galima dėvėti skrybėlę, tačiau patartina tik įėjus į renginio patalpą ją nusiimti.

3. Prie juodo kostiumo turi būti priderinta balta medvilninė peteliškė ar kaklaraištis.

4. Jeigu oras vėsus, galima ant pečių užsimesti ilgą apsiaustą arba vilkėti frako tipo juodą paltą.

5. Privaloma dėvėti baltus marškinius, liemenė taip pat turi būti balta.

6. Batai ir kojinės turi būti juodos spalvos. Labiausiai tinka lakuotos odos suvarstoma avalynė, tačiau galima derinti ir kitokios medžiagos tipo batus.

7. Laikrodis su grandinėle ir sąsagos – vieninteliai aksesuarai, kuriuos galima rinktis pagal šį aprangos kodą. Sąsagos turi būti arba juodos, arba auksinės spalvos.

Pusiau formalus Black Tie aprangos kodas

Black Tie – pusiau formalų aprangos stilių apibūdinantis apsirengimo kodas, skirtas iškilmingiems renginiams. Šis drabužių stilius ilgainiui pakeitė tradicinį, griežtą ir formalų White Tie tipą, leidžiantis į renginį ateiti šiek tiek laisviau renkantis aprangą.

Black Tie aprangos kodo privalomieji elementai JAI:

1. Einant į tokio tipo vakarėlį, moteris turi rinktis ilgą, blauzdas, kulkšnis ar žemę siekiančią suknelę.

2. Šis aprangos kodas skiriasi nuo White Tie tuo, kad leidžiama neriboti suknelės spalvos.

3. Jeigu oras vėsus, pečius galima pridengti apsiaustu (gali būti tiek trumpas, tiek ilgas) arba vilkėti juodą paltuką. Priklausomai nuo oro sąlygų, galima nuo šalčio prisidengti tik šaliu ar skraiste.

4. Kaip alternatyvą suknelei galima rinktis ilgą sijoną, kurį papildytų puošni liemenė, solidi palaidinė ar prabangus megztukas.

5. Prie aprangos būtinai turi derėti avalynė, todėl patartina rinktis aukštakulnius. Kita vertus, gali tikti ir lygaus pado atviros basutės.

6. Su papuošalais nepersistengti, svarbiausia – išlaikyti subtilų ir konservatyvų stilių, todėl derėtų pasipuošti tiek, kiek atrodo tinkama.

7. Didelių rankinių imti dar negalima, todėl čia puikiai tiks mažas, rankoje telpantis rankinukas.

Black Tie aprangos kodo privalomieji elementai JAM:

1. Jeigu kvietime parašyta: „Aprangos kodas – Black Tie“, tai reiškia, kad vyras pirmenybę turi teikti juodam (nors galima rinktis ir kitas spalvas) smokingui ar panašaus tipo vakariniam kostiumui. Tokios pačios spalvos turi būti ir liemenė.

2. Kaklaraištis turi būti juodos spalvos (jei vyras dėsis peteliškę, ji taip pat turi būti juoda).

3. Marškiniai turi derėti prie kostiumo ir būti baltos spalvos.

4. Batai ir kojinės – juodos spalvos. Avalynė turi būti subtili, be jokių papildomų aksesuarų.

5. Jeigu vyras rinksis smokingą, kaip subiltų papuošimą galima užsijuosti smokingo juostą.

6. Taip pat aksesuarais gali būti juodos ar auksinės spalvos sąsagos, prabangus, bet ne provokuojantis laikrodis, balta nosinaitė švarko kišenėje.

Neformalus Coctail Dress aprangos kodas

Cocktail Dress – mažiausiai formalus aprangos stilius, dažniausiai randamas kvietimuose į Kalėdų, gimtadienio, įkurtuvių vakarėlius bei šventines vakarienes. Šis aprangos kodas, galima sakyti, nėra apribotas griežtais reikalavimais, tačiau tam tikrų taisyklių laikytis privalu.

Coctail Dress aprangos kodo privalomieji elementai JAI:

1. Einant į tokį vakarėlį, kurio aprangos kodas yra Coctail Dress, pats pavadinimas jau diktuoja suknelės tipą – tai kokteilinė suknelė. Ji dažniausiai būna ne ilga – nuo 2 cm aukščiau kelių ir 2 cm žemiau kelių. Suknelei standartiškai keliami reikalavimai – vienatoniškumas ir kuklumas, tačiau, priklausomai nuo renginio, galima rinktis ir margas. Be to, tam tikrais atvejais moteris gali rinktis ir vakarinę suknelę.

2. Kadangi Cocktail Dress stiliaus suknelė – berankovė ir gana atvira, pečius galima apgaubti lengva skraiste ar šaliu.

3. Suknelės alternatyva – iš puošnaus audinio pasiūtas sijono ir palaidinės ar kelnių ir palaidinės komplektas.

4. Jei renginys vyksta kieme, galima pasipuošti skrybėle, o suknelei papildyti galima rinktis paltą, apsiaustą, skraistę, šalį ir kt.

5. Avalynei netaikomi ypatingi reikalavimai, tiesiog svarbu, kad ji derėtų prie visos aprangos: nuo aukštakulnių batelių iki žemapadžių basučių.

See Also
Hobbyshop nauji ir įdomūs stalo žaidimai

6. Šis aprangos kodas suteikia galimybę pažaisti su aksesuarais. Ne itin formalių vakarėlių metu galima paeksperimentuoti su masyviais karoliais ir dideliu skaičiumi apyrankių, tačiau oficialesnio vakaro metu derėtų rinktis subtilesnius, minimalius papuošalus.

7. Ypatingi reikalavimai keliami kojinėms: jos turi būti permatomos – jokiu būdu negalima rinktis margintų raštais ar tinklinių pėdkelnių.

8. Šio kodo rankinės reikalavimas – delninė rankinė, tačiau galima pastebėti tendenciją, jog atėjus į madą didelių rankinių kultui, vis dažniau moterys į Coctail Dress vakarėlius ateina su masyviomis tašėmis.

Coctail Dress aprangos kodo privalomieji elementai JAM:

1. Kadangi šis stilius nereikalauja griežtumo, reiktų vengti formalaus aprangos kodo elementų: peteliškių, smokingų, frakų, geriausiai tiks paprastas kostiumas ir prie jo priderintas kaklaraištis (beje, leidžiamos kaklaraiščio spalvos metamorfozės).

2. Švarkas gali būti įvairios spalvos, tačiau svarbiausia, kad būtų suderintas su kelnėmis.

3. Saugiausia ir tinkamiausia marškinių spalva – balta, tačiau galima rinktis ir kitus atspalvius, svarbiausia, kad derėtų prie likusios aprangos dalies.

4. Kelnės būtinai turi derėti su švarku.

5. Kojinės turėtų būti tokios spalvos, kaip kostiumas ar bent kažkiek tamsesnės.

6. Pageidautina, kad batai būtų juodi arba bent jau tokie tamsūs kaip kojinės. Patartina visuomet rinktis suvarstomus batus.

7. Aksesuarus galima rinktis tokius, kokius tik pageidaujama ir atrodo tinkama. Mėgstantiems išsikirti, aprangą galima papildyti stilingu prabangios medžiagos šaliku.

Kiti aprangos kodai

White Tie, Black Tie ir Coctail Dress – tai yra trys pagrindiniai aprangos kodai, kurie pasitaiko kvietimuose ir kurie reikalauja ypatingo išankstinio pasiruošimo.

Taip pat kvietimuose galima išvysti Smart Casual aprangos kodą, kuris nėra toks apribotas reikalavimais, bet vis dėlto į tokį vakarėlį einantis asmuo turi įvertinti, jog eina į vakarėlį, o ne į prekybos centrą. Moterims nebūtina vilkėti suknelių, o vyrai vietoj kostiumo gali rinktis įvairaus audinio švarkus (tik ne džinso) ir derinti juos su džinsais.

Casual – šis aprangos kodas leidžia rinktis bet kokią aprangą, kuri nešiojama kasdien. Tačiau patartina nepamiršti, jog einama į vakarėlį.

Business Casual – šis kodas įpareigoja vyrus vilkėti kostiumines kelnes, įvairių spalvų ir raštų marškinius (tinka ir plonos medžiagos neutralių spalvų megztiniai) bei švarką. Kaklaraištis visiškai nebūtinas, taip pat švarko ir kelnių audiniai gali skirtis, tam tikrais atvejais galima dėvėti tamsius, neiššaukiančius džinsus. Moterims įprasti įvairūs kelnių ar sijono kostiumėliai.

Business Standart – kaip jau aišku, šis aprangos kodas rodo, jog vyrams reikia rinktis standartinį kostiumą ir prie jo derančius marškinius, kaklaraištį ir avalynę, moterims – dalykinius kostiumėlius, neutralią avalynę.

Pabaigai norėtųsi pasakyti, jog kokie bebūtų griežti ir formalūs aprangos kodo reikalavimai, niekada negalima užmiršti savo individualaus stiliaus. Todėl, net ir preciziškai laikantis kvietime nurodyto aprangos kodo reikalavimų, galima sukurti nuosavą išskirtinį įvaizdį ir nepaskęsti minioje.

                                                                                 Nina Ivanova

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt