Skalbinių krepšys dažnai prisipildo greičiau, nei norėtume, o skalbimo diena daugeliui kelia nemalonų jausmą. Tačiau egzistuoja paprastas triukas, kuris gali palengvinti šią rutiną – skalbti drabužius juos apvertus išvirkščiais. Pasirodo, šis paprastas veiksmas turi nemažai privalumų, bet taip pat ir keletą trūkumų. Apie tai dalijasi skalbimo ekspertai – Tom Ceconi, „Heritage Park Laundry Essentials“ prezidentas, ir Forrest Webber, „Bear Brothers Cleaning“ savininkas.
Kodėl verta skalbti drabužius išvirkščius?
Pasak Forrest Webber, drabužių skalbimas išvirkščius padeda apsaugoti jų spalvą ir paviršinį audinį nuo trinties. Tai ypač svarbu, jei norite ilgiau išlaikyti drabužius kaip naujus. „Skalbiant drabužius išvirkščius, apsaugomas viršutinis audinys nuo trinties skalbimo metu, o tai padeda išsaugoti spalvas ir leidžia drabužiams atrodyti naujai“, – teigia Webber.
Be to, apvertus drabužius, kruopščiau pašalinami prakaito, kūno aliejų ir negyvų odos ląstelių likučiai, kurie kaupiasi vidinėje pusėje, ypač sportinėje aprangoje. Taip drabužiai ne tik ilgiau išlieka estetiški, bet ir išlieka švaresni bei higieniškesni.
Tom Ceconi priduria, kad nors visiškai išvengti spalvų blukimo neįmanoma, drabužių skalbimas išvirkščius padeda šį procesą sulėtinti. „Net ir brangus medvilninis audinys laikui bėgant blunka ir tampa minkštesnis – taip gimsta jūsų mėgstamo marškinėlio supersoft pojūtis ar idealiai prisitaikiusi džinsų tekstūra“, – aiškina jis. – „Tačiau jei norite kuo ilgiau išsaugoti spalvų intensyvumą, skalbkite tokius drabužius išvirkščius.“

Kokius drabužius reikėtų skalbti išvirkščius?
Daugumą kasdienių drabužių rekomenduojama skalbti apverstus:
- Džinsus
- Sportinę aprangą
- Medvilninius marškinėlius
- Ryškių spalvų drabužius
- Tamsių spalvų drabužius
- Švelnių, lengvai pažeidžiamų audinių drabužius (jei nėra dėmių)
Ypač svarbu taip skalbti sportinius drabužius ir kitą aprangą, kuri liečiasi su oda ir sugeria prakaitą. Pasak ekspertų, išvirkščias skalbimas padeda efektyviau pašalinti dezodorantų, kremų, kūno aliejų ir kvapų likučius.
Jei jūsų drabužiai turi siuvinėjimų ar spaudinių, išvirkštinis skalbimas padės juos apsaugoti nuo nutrupėjimo ar išblukimo.
Kada drabužių geriau neskalbti išvirkščius?
Nors daugeliu atvejų drabužių skalbimas išvirkščius yra naudingas, yra situacijų, kai to daryti nerekomenduojama. Jei drabužis turi matomų dėmių, jį reikėtų skalbti išvirkščiąja puse į išorę.
„Pagrindinis trūkumas skalbiant drabužius išvirkščius – mažiau efektyvus dėmių pašalinimas“, – sako Tom Ceconi. – „Todėl rekomenduojame skalbti drabužius teisingąja puse į viršų, kai reikia pašalinti dėmes, ir būtinai iš anksto jas apdoroti dėmių šalinimo priemonėmis.“
Drabužiai, kuriuos reikėtų skalbti neapverčiant:
- Kūdikių, mažų vaikų drabužiai (dėl dažnų maisto, gėrimų ir kitų dėmių)
- Drabužiai, dėvėti dirbant sode ar atliekant kitus purvinus darbus
- Sportinė apranga, kuri stipriai susitepė (pvz., futbolo, beisbolo uniformos)
Tokiais atvejais labai svarbu, kad vanduo, skalbiklis ir dėmių valiklis pasiektų pažeistas vietas ir efektyviai jas išvalytų.
Skalbimas išvirkščiais drabužiais – paprastas, tačiau labai veiksmingas būdas išlaikyti jų išvaizdą ilgesnį laiką. Nors tai neapsaugo nuo natūralaus audinių nusidėvėjimo, tai gali gerokai pailginti mėgstamų drabužių gyvavimo laiką. Tačiau jei kovojate su dėmėmis, verta rinktis skalbimą įprastai – teisingąja puse į išorę – ir nepamiršti išankstinio dėmių apdorojimo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.