Psichologai, turintys ilgametę patirtį, nuolat susiduria su sunkumais, kai žmonės stengiasi atleisti sau už savo klaidas. Nors klaidos yra neišvengiama gyvenimo dalis, daugelis žmonių savęs vertina pernelyg griežtai ir užsikrauna sunkiais kaltės jausmais. Šiame straipsnyje nagrinėjama savigarbos svarba, jos reikšmė žmogaus gerovei ir pateikiami praktiniai patarimai, kaip atsikratyti kaltės jausmo.
Kodėl taip sunku atleisti sau ir atsikratyti kaltės jausmo?
Dažnai žmonės patys tampa savo griežčiausiais kritikais. Nors visi pripažįstame, kad klaidas darome visi, kai kalba eina apie savo pačių klaidas, mes linkę save smarkiai kritikuoti. Nuolatinė savikritika ir kaltės jausmas trukdo žmonėms judėti į priekį ir priimti pokyčius. Tokia savigrauža mažina savivertę, trukdo jaustis vertiems laimės ir džiaugsmo.
Kodėl mes darome klaidas?
Norint atleisti sau, būtina suprasti klaidų priežastis. Mūsų elgesys dažnai priklauso nuo įvairių išorinių veiksnių, tokių kaip vaikystės patirtys ar aplinka. Pavyzdžiui, vaikai, augę smurtaujančioje šeimoje, suaugę gali parodyti agresiją savo santykiuose. Supratimas apie šias aplinkybes leidžia žmogui būti atlaidesniam sau ir suteikia užuojautos, nes tai padeda pamatyti, kad tuo metu elgėmės pagal turimas žinias ir galimybes.
Nuolatinė savikritika gali sukurti neigiamą ratą, kuris trukdo augti ir tobulėti. Jei žmogus nuolat save smerkia, tai gali sukurti aplinką, kuri neleidžia priimti klaidų ir mokytis iš jų. Pakeitus šį mąstymą ir priėmus švelnesnį, užjaučiantį požiūrį į save, galima išmokti atleisti sau, pripažinti klaidas ir pasistengti tobulėti ateityje. Taip galėsite atsikratyti kaltės jausmo.

Praktiniai patarimai ugdant savigarbą
Savigarba nėra apie klaidų pamiršimą, tai – apie jų pripažinimą, atsakomybės prisiėmimą ir sprendimą paleisti kaltės bei gėdos jausmus. Tai apie suvokimą, kad kiekvienas žmogus yra nuolatinėje kaitoje, besimokantis iš savo klaidų ir patirčių.
- Pripažinkite klaidas: Neignorokite klaidų ir nebandykite jų slėpti. Būkite sąžiningi ir drąsūs susidurti su jomis.
- Supraskite klaidų kontekstą: Apmąstykite, kokios išorinės aplinkybės galėjo nulemti jūsų klaidas. Ar buvo veiksnių, kurie turėjo įtakos jūsų veiksmams?
- Priimkite atsakomybę: Priimkite atsakomybę už savo veiksmus ir jų pasekmes, išvengdami kaltinimų kitiems.
- Elkitės su savimi užjaučiančiai: Panašiai kaip elgtumėtės su draugu, priimkite save su užuojauta ir supratimu.
- Pasimokykite iš klaidų: Atsižvelkite į pamokas, kurias gavote iš savo klaidų. Kaip galima naudoti šias pamokas priimant geresnius sprendimus ateityje?
- Paleiskite praeitį: Neįstrikite praeityje. Atleiskite sau ir ženkite į priekį su nauja viltimi ir tikslu.
Atleidus sau, žmogus ne tik atsikrato praeities naštos, bet ir sukuria teigiamą poveikį aplinkiniams. Gebėjimas atleisti padeda atsikratyti kaltės jausmo, plečia santykius, leidžia atkurti sužalotus ryšius ir kurti stipresnes tarpusavio sąsajas. Be to, savigarba suteikia pasitikėjimo ir drąsos siekti savo tikslų bei gyventi pilnavertį gyvenimą.
Savigarba yra būtina, norint pasiekti tikrąjį potencialą, išgydyti praeities žaizdas ir kurti prasmingą gyvenimą. Tai kelias, kuriam reikia drąsos ir užuojautos, tačiau pasirinkus šį kelią galima pasiekti didelės asmeninės transformacijos.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.