Now Reading
Australija. Kur kengūrų dvigubai daugiau nei žmonių

Australija. Kur kengūrų dvigubai daugiau nei žmonių

Australija. Kur kengūrų dvigubai daugiau nei žmonių

Laikas.lt
Reda Krušinskaitė

Australijos simboliu laikomos kengūros, kurių šioje šalyje iš tiesų gyvena dvigubai daugiau nei žmonių. Tai atskiras žemynas, tačiau jame tegyvena 20 milijonų žmonių – tai paaiškinama labai nederlingomis žemėmis didžiojoje žemyno dalyje, dažnomis sausromis, miškų gaisrais, geriamojo vandens stoka (tik vieną proentą viso žemyno sudaro vanduo), tačiau čia gyvenantys labai laimingi – tiek dėl puikių ekonominių sąlygų, tiek ir dėl nuostabios gamtos. 

Žmonės telkiasi vandenyno pakrantėse, kuriose yra tikrai laimingi – gyvenimo ritmas čia lėtesnis nei Europoje ar JAV, pragyvenimo lygis aukštas, darbo netrūksta, tad nieko nuostabaus, jog net keturi Australijos miestai patenka į labiausiai gyvenimui tinkančių miestų dešimtuką, o Melburnas jame užima garbingą pirmąją vietą! 

Sunku viename tekste nupasako ištiso žemyno grožį, tačiau pabandysime bent trumpai apžvelgti ir įkvėpti jus (ir save pačius) kelionei į Austtraliją. 

Verta pamatyti:

Ajerso uola (angl. Ayers Rock) yra bene garsiausias (po kengūrų, žinoma) Australijos simbolis. Aborigenai šį smiltainio luitą vadina Uluru, kas išvertus iš jų kalbos reiškia „milžiniškas akmuo“. Jis neįprastas ne tik dėl to, kad ilgą laiką buvo šventa apeigų vieta vietiniams, bet ir dėl savo spalvos – smiltainis įprastai būna gelsvai pilkšvas, tačiau ši uola ryškiai raudona dėl oksidacinių procesų. Įdomu ir tai, kad priklausomai nuo apšvietimo Alerso uola keičia spalvą.

Olgas kalnas – yra visiškai netoli nuo Ajerso uolos (apie 50 kilometrų į vakarus). Jis sudarytas iš 36 kupolų, kuriuos jungia įvairios uolos. Ši vieta aborigenams šventa ir jų kalboje vadinama Kata Tjuta, kas reikštų „daugybė galvų“.

Didysis barjerinis rifas – Australijos pakrante driekiasi net 2000 km, o vietiniai gyventojai šį gamtos kūrinį vadina aštuntuoju pasaulio stebuklu. Jie tikrai turi pagrindo tokiems žodžiams, kadangi neįtikėtinai ryškių spalvų koralai ir krištolo skaidrumo vanduo suteikia suteikia namus 1500 rūšių žuvims ir 4000 rūšių moliuskams. Rugsėjo mėnesį šioje vietovėje migruoja banginiai, o sausį ir vasarį paplūdimiuose būriuojasi vėžliai, dedantys kiaušinius.

Kakadu nacionalinis parkas – jis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Australijos šiaurėje, Saut Aligatoro upės baseine įkurtame parke auga gausybė augalų ir gyvena neįtikėtinai daug rūšių paukščių, tačiau jis labiausiai žinomas dėl upėse ir pelkėse knibždėte knibždančių krokodilų (neveltui upės pavadinimas Saut Aligatoro). Įdomu ir tai, kad čia yra net 5000 aborigenų skulptūrų.

Žinoma, kad verta pamatyti vietinius gyvūnus, kurie smarkiai skiriasi nuo kituose žemynuose gyvenančių, kadangi Australija buvo vienas iš pirmųjų atskilusių žemynų. Įdomu tai, kad kengūrinių šeimai priklauso net 57 rūšių atstovai. Australija taip pat garsėja koalomis, kurių populiacija, deja, sumažėjusi dėl eukaliptų miškų kirtimo.

Daugelis keliautojų į šią šalį vyksta norėdami pamatyti jos unikalią gamtą, tačiau miestai taip pat labai įdomūs – daugybė įmigrantų formuoja multikultūrinę miestų visuomenę – verta pamatyti Sidnėjų, kuriame įsikūrusi opera žinoma dėl ypatingų stogo konstrukcijų. Melburnas žinomas dėl gausybės kultūrinių renginių, o šalies sostinė Kanbera yra ekonominis centras. Beje, Kanbera sostine tapo dėl to, kad didieji miestai Melburnas ir Sidnėjus negalėjo susitarti dėl sostinės titulo. Verta aplankyti miestuose įsikūrusius istorijos muziejus, kurie plačiai pristato vietinę aborigenų kultūrą – daugeliui matytas tipinis indų ar įrankių marginimas bei bumerangai, tačiau vietinių muzikos instrumentai, amatai bei gyvenimo būdas labai įdomūs.

Įdomūs faktai:
Oficialiai Australija yra konstitucinė monarchija. Formaliai šalį valdo Anglijos karalienė. Jai atstovauja generalinis gubernatorius.

Ajerso uola yra didžiausias vietisas uolos luitas pasaulyje.

Didysis barjerinis rifas yra didžiausias koralinis rifas pasaulyje ir yra matomas net iš kosmoso.

Vienas iš garsiausių Australijos tyrinėtojų, Džeimsas Kukas, vėliau plaukė į Havajus, kur įsivėlė į konfliktą su vietiniais ir buvo suvalgytas. Teigiama, kad dalį kūno pavyko atgauti ir jis buvo oficialiai palaidotas jūroje.

XIX amžiuje anglai į Australiją siuntė nusikaltėlius iš savo šalies.

Prarastoji karta“ – atvykėliai maždaug iki 1970 – ųjų atvykėliai atimdavo aborigenų vaikus norėdami juos užauginti civilizuotais. Dabar šių žmonių nepripažįsta jų gentainiai, o baltaodžiai taip pat žiūri įtariai.
Daugelis šių žmonių nedirba, turi problemų dėl alkoholizmo.

Melburno priemiestyje, Braitono paplūdimyje yra saugomos persirengimo kabinos, kurios čia stovi nuo 1862 – ųjų metų. Jos privačios, o vienos kaina siekia maždaug pusę milijono litų.

Paprastoji kraujažolė Ausralijos aborigenų vadinama „baltąja pėda“, kadangi šis augalas žemyne paplito atvykus europiečiams ant kurių batų buvo prilipę kraujažolės sėklų – iš tiesų, augalas išplito tik ten, kur žengė europiečiai.

Australijos aborigenai teisę balsuoti gavo tik prieš kelis dešimtmečius.

See Also
Kūno grūdnimas ir lavinimas sporto klube

UGG batai pataruoju metu daugeliui siejasi su Australija – tai verstos odos batai, kurių viduje yra avies kailis. Šiuos batus sugalvojo vietinis banglentininkas, kadangi žiemos temperatūra kai kuriuose reginuose tėra 10oC, o ilgą laiką gaudant bangas atvirame vandenyje kojos smarkiai sušąla. Reikėjo pigaus ir lengvo apavo, kuriame pėdos greitai atšiltų. Beje, patys autralai tokius batus dažniausiai nešioja tik namuose, vietoje šlepečių.

Pusė Autralijos gyventojų yra imigrantai (lietuviai taip pat), kurie gimė ne šioje šalyje.

Labai didelė Australijos problema yra kiškiai, kurie buvo atvežti europiečių ir pradėjo nenumaldomai veistis, nes neturėjo jokių vietinių konkurentų. Plėšrūnai, kurie reguliuoja šių graužikų populiaciją yra sulaukėję šunys dingo, kurie taip pat kilo iš balatodžių atsivežtų naminių šunų.

Praktinė informacija:
Skrydžio kaina: skristi iš Lietuvos patogiausia ir pigiausia iš Vilniaus į Melburną – bilieto kaina apie 2 200 Lt.
Valiuta: vienas Australijos doleris (AUD) šiandien (balandžio 19 -ąją, 2012) vertas 2,7 Lt. 

Pragyvenimas: 
Kainos panašios kaip daugelyje vakarietiškų šalių, jeigu sumąstėte tranzuoti, tai įsitikinkite, ar tai legalu (kelios Australijos valstijos tą draudžia). Norėdami nakvoti palapinėje, pasirinkite atokesnias vietas – už nakvojimą mieste (net ir automobilyje) gresia baudos siekiančios apie 100 Australijos dolerių.

Bendrosios dienos išlaidos vienam žmogui yra 10 – 15 Australijos dolerių, jeigu maistą pirksite prekybos centruose, tačiau viskas priklauso nuo jūsų požiūrio ir poreikių. Pinigus išleisti yra kur, tačiau prasisukti su mažesniu biudžetu irgi įmanoma.

Turistinės vizos:
Norint apsilankyti Australijoje turistams geriausia rinktis vizas „eVisitor (subclass 651)“ arba „subclass 676“, abiems aplikuojama internetu, o atsakymą, ar jums leidžiama apsilankyti šioje šalyje gausite į savo elektroninio pašto dėžutę per dieną ar dvi. Viza „eVisitor (subclass 651)“ yra nemokama ir galioja 12 mėnesių nuo išdavimo datos. Šiuo laikotarpiu šalyje galite apsilankyti, kiek norite kartų, tačiau vienas vizitas negali trukti ilgiau trijų mėnesių.

Viza „subclass 676“ šalyje leidžia būti iki metų. Aplikuojant prieš kelionę ši viza kainuos apie 100 Autralijos dolerių, o jeigu būdami šalyje nuspręsite, kad norite paviešėti ilgiau ir saviškę nemokamą „eVisitor (subclass 651)“ pakeisti į „subclass 676“ teks pakloti apie 250 Australijos dolerių. Turėkite mintyje, kad mokestis negarantuoja, kad viza bus išduota, o pinigai nėra grąžinami jokiais atvejais.
Pageidaujant ilgesnio laikotarpio vizos jūsų gali paprašyti sveikatos būklės dokumentų (pavyzdžiui, krūtinės ląstos rentgeno nuotraukų – jos įrodo, kad nesergate tuberkulioze), banko sąskaitos išrašų (jeigu neturite banko sąskaitos ar pinigų joje, tai reikės už jus laiduojančio žmogaus banko ataskaitų). Jums taip pat gali pateikti kelis klausimus apie apsilankymo priežastis, kelionės maršrutą ir pan.

Lietuvos Respublikos ambasada:
Australijos svečiai iš mūsų šalies nesklandumų atveju turėtų kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Japonijoje, kuri yra bendra Japonijai, Filipinų Respublikai, Australijos Sandraugai bei Naujajai Zelandijai. Ši ambasada yra įsikūrusi Tokijuje. 

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt