Pastaruoju metu socialinėje medijoje, ypač TikTok platformoje, vis daugiau kalbama apie berberiną – augalinės kilmės papildą, vadinamą „gamtos Ozempic“. Teigiama, kad jis gali padėti kontroliuoti apetitą ir skatinti svorio metimą. Panašumai su žinomu diabetui gydyti skirtu vaistu Ozempic, kuris taip pat plačiai naudojamas svorio metimui, išgarsino berberiną – TikTok grotažymė #berberine jau surinko beveik 97 milijonus peržiūrų. Tačiau ar berberinas iš tikrųjų veiksmingas svorio metimui ir ar jis saugus?
Kas yra berberinas?
Berberinas yra kartaus skonio junginys, randamas įvairiuose augaluose, tokiuose kaip raugerškiai ar medžių ciberžolės. Ši medžiaga šimtmečius buvo naudojama tradicinėje kinų, ajurvedinėje ir indėnų medicinoje. Pasak Toronto universiteto Leslie Dan farmacijos fakulteto docentės Jennifer Lake, šis papildas tradiciškai buvo naudojamas ne svorio metimui, bet gydyti akių ligoms, geltai ir virškinimo sutrikimams, tokiems kaip viduriavimas.
Berberino populiarumas išaugo, kai vartotojai pradėjo ieškoti alternatyvų Ozempic. Ozempic, kuris nuo 2017 m. naudojamas diabetui gydyti, pastaruoju metu tapo itin populiarus kaip svorio metimo priemonė.
Dėl vaisto paklausos ir trūkumo daugelis žmonių pradėjo ieškoti pigesnių ir lengviau prieinamų alternatyvų, tokių kaip berberinas. Be to, berberinas yra pigesnis už Ozempic ar kitus panašius vaistus.
Ar berberinas veiksmingas svorio metimui?
Pasak Jennifer Lake, berberino lyginimas su Ozempic yra labiau rinkodaros triukas nei moksliškai pagrįsta teiginys. „Semaglutidas, pagrindinė Ozempic veiklioji medžiaga, imituoja GLP-1 hormoną, kuris signalizuoja smegenims apie sotumo jausmą ir slopina apetitą. Tačiau berberinas to nedaro,“ – aiškina Lake.
Vis dėlto kai kurie tyrimai rodo, kad berberinas gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir atsparumą insulinui. Tai galėtų būti viena priežasčių, kodėl jis siejamas su svorio metimu. Be to, tyrimai parodė, kad berberinas gali padėti mažinti cholesterolio kiekį. Tačiau šie efektai yra nedideli, o svorio metimas, jei ir pasireiškia, yra minimalus.

Kiti berberino poveikiai
Berberino vartojimas gali sukelti tam tikrų šalutinių poveikių, dažniausiai susijusių su virškinimu, tokių kaip pykinimas ar viduriavimas. Pasak Lake, „kai kurie žmonės gali numesti svorio per trumpą laiką dėl šių virškinimo problemų“. Be to, berberinas blogai įsisavinamas organizme, todėl jo reikia vartoti daug, o tai gali dar labiau sustiprinti nepageidaujamus poveikius.
Profesorius Gregory Steinberg iš McMaster universiteto priduria: „Svorio metimas gali būti susijęs ne su berberino poveikiu, o su jo toksiškumu organizmui.“
Ar berberinas saugus?
Svarbu pažymėti, kad berberinas, kaip ir kiti maisto papildai, nėra griežtai reguliuojamas. Dėl to papildai gali turėti ne visada nurodytų ingredientų, o teiginiai apie jų veiksmingumą ne visada yra pagrįsti mokslu.
„Maisto papildams nereikia atlikti tokių pat tyrimų kaip receptiniams ar net nereceptiniams vaistams,“ – sako Lake. Ji taip pat pabrėžia, kad papildai, skirti svorio metimui, yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių žmonės atsiduria skubios pagalbos skyriuose. „Jie dažnai būna užteršti kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, amfetaminu, kuris gali sukelti rimtų problemų.“
Nors berberinas išgarsėjo kaip pigesnė Ozempic alternatyva, moksliniai tyrimai nepatvirtina jo veiksmingumo svorio metimui. Be to, šalutiniai poveikiai ir nereguliuojama papildų rinka kelia papildomų rizikų. Prieš pradedant vartoti bet kokį papildą, svarbu pasitarti su gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.
Šaltinis: https://chatelaine.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.