Rudenį, kai apsipirkimo mokyklai karštinė jau praėjo ir mėgiama latė garuoja jūsų puodelyje, pagaliau džiaugiatės, kad nepagaeidaujamų vabzdžių sezonas baigėsi. Bet palauk, o kas gi čia? Vaisinės muselės? Nuliūdinsime, tačiau tie mažyčiai vasaros kenkėjai, gali trukdyti ir rudenį
Jei pastebėjote vaisinių muselių aplink nutekamąjį vamzdį ar vaisių bei rudeninių daržovių dubenį, laukti, kol šaltis jas išnaikins tikėtina užtruks per ilgai. Išbandykite šias paprastas namines priemones ir gaudykles, kad atsikratytumėte jų greitai ir efektyviai, dar prieš griebiantis chemijos.
Net jei namuose nėra acto ir turite vos 5 minutes, šie patarimai padės efektyviai išspręsti problemą.
Kaip vaisinės muselės atsiranda namuose?
Vaisinės muselės gali atrodyti atsirandančios iš niekur, bet jų pasorodymas turi logišką paaiškinimą.
„Vasaros metu, kai šilta ir augalai veda vaisius, vaisinės muselės pabunda iš žiemos miego būsenos ir pradeda aktyviai daugintis”, paaiškina Auburno universiteto Biologijos mokslų katedros docentė daktarė Laurie Stevison. „Be to, vasarą mes auginame daug kultūrų, įskaitant vaisius ir daržoves, kuriuos parsinešame į namus.”
Vaisines museles, įsibrovusias į namus, pritraukia pernokę, gendantys vaisiai (ir kai kurios daržovės). Jos mėgsta maistą, kuriame gausu fruktozės. „Kai vaisiai sensta, fermentacijos procesas ją skaido,” paaiškina Stevison. „Šis procesas išskiria alkoholį ir actą, kurie vilioja vaisines museles, tačiau mums tampa nepatrauklūs.”
Kaip ir žmonės, vaisinės muselės ieško geriausios aplinkos savo palikuonims. Pūvantieji vaisiai joms yra tarsi prestižinė mokykla, nes teikia gausų maistinių medžiagų šaltinį kiaušinėliams dėti.
Vos tik pamatote pirmąją vaisinę muselę, nedelskite imtis veiksmų.
„Viena patelė gali sudėti daugiau nei 100 kiaušinių,” paaiškina Stevison. „Iš jų per 10 dienų išsirita jau suaugusi muselė. Jei atidėsite valymą vos dienai, kitą savaitę jūsų namuose gali būti pilna vaisinių muselių. Jei nepasirūpinsite keliomis muselėmis, jos greitai taps didele problema.”
Taigi, nedelskite – valymo laikas prasideda dabar! Niekuomet nelaukite.
Kaip greičiausiai atsikratyti vaisinių muselių?
Pirmas žingsnis: norint greitai atsikratyti vaisinių muselių, pirmasis ir pats svarbiausias žingsnis yra valymas.
Vaisinės muselės nemėgsta švarių paviršių. Todėl nuvalykite visą netvarką, kruopščiai nušluostykite stalviršius ir kriauklę. Jei praleisite šį žingsnį, kovoje su vabzdžiais pralaimėsite.
- Išmeskite sugadintus produktus. Patikrinkite visus vaisius ir daržoves, ar jie nėra supuvę, sugadinti ar pernokę. Išmeskite visus abejotinus produktus, kad vaisinių muselių patelės ant jų nedėtų kiaušinėlių.
- Valykite paviršius. Kruopščiai nuvalykite visus stalviršius. Šios vietos gali tapti puikia terpe daugintis vaisinėms muselėms.
- Reguliariai išneškite šiukšles. Švarūs namai – tai namai be kenkėjų. Išneškite šiukšles, kad išvengtumėte vabzdžių pasilikimo šiūkšlėse.
- Išvalykite kanalizaciją. Kruopščiai išvalykite kriauklių nutekamuosius vamzdžius, kad juose neliktų jokių maisto dalelių bei likučių.
Antras žingsnis: sukurti gaudyklę su obuolių actu ir indų plovikliu.
Vaisines museles traukia pūvančių vaisių kvapas, todėl obuolių actas, kuris išsiskiria fermentacijos metu, yra puikus spąstų ingredientas, teigia Stevison. Pasak jos,„geriausia naudoti obuolių actą, bet, jei jo neturite, puikiai tiks ir alus ar vynas”. Norint užtikrinti mirtiną efektą, įpilkite trupučio indų ploviklio.
Obuolių actas pritraukia vabzdžius, o muilas neleidžia jiems išlipti iš skysčio, tad muselės nuskęsta, aiškina Stevison. Ji siūlo šią spąstų formulę:
Sumaišykite apie 100 ml acto su indų plovikliu ir supilkite į bet kokį turimą butelį.
Spąstams Stevison rekomenduoja rinktis indą su siaura anga ir plačiu pagrindu, pavyzdžiui, tuščią gazuoto gėrimo ar alaus butelį. „Įpilkite obuolių acto ir indų ploviklio skystį ir palikite indą atvirą arba galite netgi pridėti piltuvėlį,” pataria ji. „Stebėkite, kaip muselės į jį atskris pačios.”
Jei po ranka neturite tokio butelio, galima pasigaminti spąstus su dubeniu ar stikline. Įpilkite obuolių acto ir indų muilo skysčio, uždenkite indą plastikine plėvele ir pritvirtinkite ją gumyte. Viršuje pradurkite kelias mažas skyles.
Šios skylės veikia kaip siauras butelio kaklelis. Obuolių acto kvapas vilioja vaisines museles pro skyles, tačiau patekusios į spąstus, jos neberanda kelio lauk.
Vaisinės muselės kriauklėje
Jei pastebite vaisinių muselių kriauklėje, Stevison siūlo šį metodą:
- Įpilkite verdančio vandens į nutekamąjį vamzdį, uždenkite jį ir leiskite vandeniui būti kriauklėje tarsi ruošiantis plauti indus.
- Palikite vandenį kriauklėje per naktį. Be deguonies muselės žus.
Ką daryti jeigu neturite obuolių acto?
Jei neturite obuolių acto, galima naudoti alų arba vyną.
- Palikite atvirą butelį seno vyno ar alaus netoli tos vietos, kur pastebėjote vaisines museles.
- Pasenęs gėrimas jas vilios, o siauras butelio kaklelis neleis joms patekus į vidų ištrūkti.
Jeigu ieškote daufiau patarimų kaip išnaikinti vaisines museles: Vaisinės muselės: 4 veiksmingi patarimai kaip su jomis kovoti?
Ar vaisinės muselės išnyksta savaime?
Vaisinės muselės gyvena trumpai – apie dvi savaites. Tačiau jei neskubėsite sustabdyti kiaušinių dėjimo ir išsiritimo ciklo, jų daugės tol, kol bus kur joms daugintis. Nors populiacija sumažėja atšalus orams, yra dvi svarbios priežastys, kodėl nevertėtų laukti:
- Vaisinės muselės gali pernešti bakterijas.
- Atsiminkite, kad vaisinės muselės gali ilgai išgyventi šaltu oru, būdamos „žiemos miego” būsenoje, vadinamoje diapauze.
Taigi, reikia imtis veiksmų, kad atsikratytumėte vaisinės muselės kuo greičiau!
Kuo vaisinės muselės skiriasi nuo muselių vazonuose?
Jei pastebėjote skraidančius mažus juodus vabzdžius, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokie tai vabzdžiai. Vaisines museles dažnai painioja su grybinėmis kandimis, kurios atrodo labai panašiai.
- Muselės vazonuose dažniausiai būna pilkos arba juodos spalvos, o vaisinės muselės – nuo šviesiai rudos iki rausvai oranžinės ir rudos spalvos.
- Vaisinės muselės mėgsta pernokusių vaisių ir produktų kvapą, misdamos fruktoze.
- Muselės vazonuose gyvena dirvožemyje ir ant augalų, taigi jeigu manote, kad pastebėjote augalų museles, problema greičiausiai nėra jūsų vaisių dubenyje.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis:
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!