Sėkmingas vaismedžių derlius prasideda nuo tinkamos žiemos priežiūros. Metų pradžia – lemiamas laikotarpis užtikrinant jūsų vaismedžių sveikatą ir gausų derlių visą sezoną. Šiuo metu būtina atlikti keletą svarbių procedūrų, nuo kamienų apsaugos nuo šalčio iki genėjimo ir kenkėjų kontrolės, siekiant paruošti medžius vegetacijos sezonui. Tinkama vaismedžių priežiūra dabar sutaupys laiko ir pastangų vėliau, užtikrindama sveikų ir vaisingų medžių augimą.
Vaismedžių kamienų baltinimas
Metų pradžioje, kol dar neprasidėjo intensyvus vegetacijos sezonas, apsaugokite savo vaismedžius nuo žiemos iššūkių baltinant jų kamienus. Tam geriausiai tinka gesintos kalkės, kurių tirpalas (apie 20–25% kalkių, likusį kiekį sudaro vanduo) tepamas ant kamieno ir apatinių šakų.
Šis baltinimas atlieka kelias svarbias funkcijas: apsaugo nuo saulės nudegimų žiemą, kai sniegas atspindi saulės šviesą, ir sukelia temperatūros svyravimus, galinčius pažeisti žievę. Be to, kalkės atbaido kai kuriuos kenkėjus, pavyzdžiui, graužikus. Baltos kalkės taip pat atspindi šviesą ir šilumą, todėl kamienas neperkaista saulėtomis dienomis.
Jei ankstesnio baltinimo sluoksnis nusitrynė arba buvo nuplautas lietaus, rekomenduojama jį atnaujinti. Norint užtikrinti efektyvią apsaugą, kalkės turi dengti kamieną ir apatines šakas nuo žemės iki pirmųjų šakų. Šią procedūrą geriausia atlikti ramiomis, sausomis dienomis, kai nėra šalčio, kad kalkės tinkamai prikibtų prie žievės. Taip pat galima naudoti specialias apsaugines dažų priemones vaismedžiams, kurios turi papildomų privalumų, pavyzdžiui, apsaugo nuo ligų ar kenkėjų.

Kasmetinis ūglių genėjimas
Pirmoje metų pradžios pusėje, kai jau praėjo didžiausi šalčiai, bet pumpurai dar nepradeda bręsti, atlikite metinių ūglių genėjimą, skirtą pavasario skiepijimui. Šiam tikslui rinkitės sveikus, subrendusius, medėjančius ūglius, kurie yra apie 60 cm ilgio ir 5 mm skersmens. Svarbu, kad ūgliai būtų iš sveikų, gerai žiemojusių šakų, be ligos ar mechaninių pažeidimų požymių. Venkite ūglių, pažeistų šalčio ar kenkėjų.
Genėjimą atlikite tik tada, kai temperatūra yra aukštesnė nei 5°C, kad išvengtumėte pumpurų pažeidimo dėl šalčio. Naudokite aštrų, dezinfekuotą genėjimui skirtą įrankį, kad pjūviai būtų švarūs ir lygūs, minimaliai pažeisdami augalo audinius. Po genėjimo, siekiant išsaugoti pumpurų gyvybingumą iki pavasario skiepijimo, juos būtina tinkamai supakuoti ir laikyti.
Nupjautus ūglius apvyniokite drėgnu audiniu, kad išvengtumėte jų džiūvimo. Tada suvyniokite juos į polietileninius maišelius, užtikrindami, kad būtų sandariai uždaryti ir apsaugoti nuo drėgmės praradimo.
Maišelius laikykite maždaug 2 °C temperatūroje, pavyzdžiui, šaldytuve daržovių skyriuje. Norint išlaikyti reikiamą drėgmės lygį, galite juos apibarstyti drėgnu smėliu arba pjuvenomis, užtikrindami, kad terpė būtų šiek tiek drėgna, bet ne per šlapia.
Ūglius reguliariai tikrinkite, ar jie neišdžiūvo ir ar nėra pelėsio požymių. Ant pakuotės būtinai užrašykite vaismedžio rūšį ir genėjimo datą. Tinkamai paruošti ir laikomi ūgliai užtikrins sėkmingą pavasario skiepijimą.
Vaismedžių priežiūra ir vaiskrūmių genėjimas
Prieš metų pabaigą, bet dar iki didelių šalčių, apgenėkite vaiskrūmius, tokius kaip serbentai, šilauogės, avietės, šeivamedžiai ir kiti. Šis genėjimas skatina sveiką krūmų augimą ir gausesnį derlių kitais metais.
Pašalinkite sausas, pažeistas ar per tankiai augančias šakas, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir sumažintumėte ligų plitimo riziką. Atminkite, kad patys vaismedžiai, dėl jų sudėtingesnės struktūros, geriausiai genimi vasario pradžioje, kai jau praėję didžiausi šalčiai, bet pumpurai dar nepradėję brinkti.

Kenkėjų kontrolės priemonės
Žiemos mėnesiais vaismedžiai tampa pažeidžiami įvairių kenkėjų ir graužikų. Apsaugokite savo medžius nuo žiemos iššūkių imdamiesi šių priemonių:
Kiškiai ir pelės gali smarkiai pažeisti vaismedžių žievę, ypač jaunus medelius. Apsaugokite kamienus ir apatines šakas apvyniodami juos tinkama medžiaga. Tam tinka šiaudai, kartonas, specialios apsauginės plastikų juostos arba metaliniai tinkleliai. Tvirtai pritvirtinkite apsauginę medžiagą prie kamieno, kad graužikai negalėtų prie jos prisibrauti. Apsaugos aukštis turėtų būti bent iki 80-100 cm nuo žemės, priklausomai nuo sniego dangos aukščio.
Reguliariai apžiūrėkite medžius, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių. Ieškokite voratinklinių erkių kiaušinėlių ant šakų, žievėgraužių požymių žievėje, įvairių ligų sukeltų dėmių ar pakitimų ant lapų ar šakų. Ankstyvas kenkėjų ar ligų aptikimas padės greitai imtis veiksmų ir išvengti didesnės žalos.
Jei aptikote paukščių lizdus, vabzdžių kolonijas ar kitų kenkėjų buveines ant medžių ar šalia jų, nedelsdami juos pašalinkite. Tai padės sumažinti kenkėjų populiaciją ir užkirsti kelią užkrėtimui.
Jei ankstesniais metais turėjote problemų su voratinklinėmis erkėmis, vaisinių amarų ar kitais kenkėjais, mėginkite naudoti natūralias atbaidymo priemones. Metų pradžioje galite pririšti pušies šakų, eglišakių arba specialių kvapnių juostelių aplink kamienus. Šių augalų aromatai gali atbaidyti kai kuriuos kenkėjus. Taip pat galite naudoti specialius purškalus, kurių sudėtyje nėra cheminių medžiagų.
Vaismedžių priežiūra: ligų prevencija
Nors intensyvus purškimas žiemą nėra rekomenduojamas, metų pradžia – tinkamas laikas atidžiai apžiūrėti vaismedžius ir įvertinti jų būklę. Reguliarūs patikrinimai padės anksti pastebėti galimus ligos ar kenkėjų pažeidimus. Kruopščiai apžiūrėkite žievę, šakas ir pumpurus, atkreipdami dėmesį į įtrūkimus, dėmes, neįprastas ataugas ar kitus pakitimus.
Jei pastebite kokių nors ligų ar kenkėjų požymių, pavyzdžiui, žievės pažeidimus, įtartinus išskyras ar kenkėjų lizdus, nedelsdami imkitės atitinkamų priemonių. Pašalinkite pažeistas šakas, išvalykite paveiktas vietas ir, prireikus, naudokite natūralias apsaugos priemones arba kreipkitės į specialistą dėl rekomendacijų.
Ankstyva ligų ir kenkėjų prevencija yra kur kas efektyvesnė nei vėlyvas gydymas. Atlikdami šias užduotis metų pradžioje, jūs pasiruošite sveikam vaismedžių augimui ir gausiam derliui.
Reguliari priežiūra apima ne tik genėjimą ir kenkėjų kontrolę, bet ir tinkamą laistymą bei tręšimą. Sveiki medžiai yra atsparesni ligoms ir kenkėjams, todėl tinkamas rūpinimasis jais apsimoka ilgalaikėje perspektyvoje.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.